SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szülés műtéti úton

Kókai Kata [cikkei] - 2005-08-21
Az orvostársadalomban is számtalan vita folyik arról, kérheti-e a szülő nő, hogy gyermeke mesterséges úton jöjjön a világra.

A vita nem alaptalan, hiszen az utóbbi néhány évben ugrásszerűen megnövekedett a mesterséges szülések száma. Egyre többször szólnak a hírek olyan ismert személyekről, akik a természetes szülés helyett a mesterséges módszert választották. Nem csak hazánkban képezi vita tárgyát a kérésre történő császármetszés, külföldön is jogviták alapja. Vajon dönthet-e szabadon egy nő saját testéről, s egyben gyermeke egészségéről és életéről? A császármetszés nem veszélytelen eljárás, az édesanya szervezetét is megterheli. Ma már szinte rutin eljárás, ennek ellenére nem elhanyagolható a tény, hogy a császármetszés is egyfajta műtét, melynek lehetnek szövődményei.

Normál esetben akkor kerül sor hasonló beavatkozásra, ha a természetes szülés ugyanolyan, vagy nagyobb mértékű kockázattal jár, mint maga a műtét. Az utóbbi évtizedekben a császármetszés módszertana hatalmas fejlődésen ment keresztül. Egyre inkább az édesanya és a magzat védelmét szolgálja, ennek ellenére a hagyományos szülésnél jobban megterheli a szervezetet. A hagyományos szülés során is keletkezhetnek később problémát okozó sérülések. A kismedencei izmok gyengülése később inkontinenciához vezethet, illetve a gátmetszés utáni hegesedés is okozhat problémát az édesanyáknak. A fogók használata szintén veszélyes lehet.


Annak ellenére, hogy a problémamentesen lezajló természetes szülést követően is adódhatnak problémák, az orvosok többsége nem javasolja az ok nélküli császármetszést. Műtétre akkor lehet szükség, ha az édesanya, vagy a magzat egészsége károsodhat, illetve ha a kismama a természetes szülést hátráltató betegséggel, vagy szervi problémával rendelkezik. Mielőtt döntésre kerül a sor, a várandós nőnek is meg kell ismernie a két szülési mód közötti különbséget, illetve azok kockázatait.

Amennyiben műtétre kerül a sor, tisztában kell lenni azok következményeivel. A császármetszés nem csak fizikai, de lelki síkon is kihat a kismamára. Néhány nő, főként a természetes szülést előnyben részesítők, traumaként élik meg a császármetszést, és esetenként "meg nem történtnek" élik meg a szülést., illetve tudományos kutatások szerint a gyermekek tulajdonságaira is hatást gyakorol a lét első néhány pillanata.

A lelki tényezők mellett fontos szerepet játszik a hosszabb lábadozási idő. Míg a természetes úton szült kismamák sokszor már a baba világra jöttét követően elkezdenek regenerálódni, addig a műtéten átesett édesanyák számára hat hét kell a teljes sebgyógyuláshoz. A műtéteket követően fennálló veszélyeken kívül az édesanyának szembe kell néznie a hosszabb megfigyelési idővel is. Amennyiben a szülés során, és azt követően sem adódnak komplikációk, még mindig marad egyetlen, ám fontos kérdés. Vajon van-e esélye a császármetszéssel szült édesanyának arra, hogy következő gyermekét természetes úton hozza a világra? Amennyiben nem adódnak komplikációk, a méh és már hasi szervek állapota is megfelelő, nincs akadálya a császármetszést követő természetes szülésnek.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Jól szeretni - Vekerdy Tamás 10 legfontosabb tanácsa, amiket minden anyuka imádni fog, ha boldog és kiegyensúlyozott gyereket szeretne

Sokszor érezzük magunkat elveszettnek a gyereknevelés útvesztőjében. Vajon jól csináljuk? Elég jó szülők vagyunk? Mitől lesz boldog, önbizalommal teli, kiegyensúlyozott a gyerekünk? Vekerdy Tamás, a magyar gyermeklélektan legendás alakja, több évtizedes tapasztalatával és végtelen emberségével segít eligazodni ezekben a kérdésekben. "Jól szeretni - Tudod-e, hogy milyen a gyermeked?" című könyve nemcsak gyakorlatias tanácsokat ad, hanem megnyugtat, bátorít és felszabadít: nem kell tökéletesnek lennünk, csak jelen kell lennünk - és jól szeretni.

Szaunában pihentek a szülők, miközben gyermeküket újraélesztették a siklósi fürdőben

Sokk és döbbenet uralkodott el a siklósi fürdőben, amikor egy 6 éves kisfiút kellett újraéleszteni - szülei eközben éppen a szaunában tartózkodtak. A majdnem tragédiába torkolló eset a Siklósi Hírek beszámolója szerint komoly következményeket vonhat maga után.

Még jobban figyelj a fogaid egészségére menopauzában!

A változókorban lévő nőknél az ösztrogénszint csökkenése növeli a fogágybetegség kockázatát, különösen azoknál, akiknél genetikai vagy egyéb hajlamosító tényezők, például csontritkulás (oszteoporózis) áll fenn. Aki az oszteoporózis kezelésére biszfoszfonát tartalmú gyógyszert szed, az mindenképpen tájékoztassa erről fogorvosát, mert ez a hatóanyag a csont regenerációs képességét is csökkenti, ami egyes fogászati beavatkozásoknál komplikációkhoz vezethet - hívja fel a figyelmet dr. Dobos Andrea, a Semmelweis Egyetem Parodontológiai Klinikájának tanársegédje.

7 látszólag ártalmatlan szülői hiba, amik nagyon elronthatják a gyerek későbbi életét - valódi történetekkel és tanulságokkal

Sokszor azt gondoljuk, hogy a szeretetünk mindent felülír, és ha néha hibázunk is, az nem lehet akkora baj. De vajon tényleg így van? Egy népszerű Reddit-fórumban emberek százai mesélték el, milyen "ártatlan" szülői szokások hagytak bennük mély nyomot - talán épp azért, mert senki sem gondolta volna, mennyit számítanak. Ezekből a történetekből szemezgettünk, hogy együtt tanulhassunk belőlük.

Meghalt Millena Brandão, a Netflix 11 éves gyerekszínésze

Tragikus hirtelenséggel hunyt el a 11 éves brazil gyerekszínész, Millena Brandão, aki a Netflix "Sintonia" című sorozatában vált ismertté. A fiatal tehetség halálát szülei jelentették be, akik megosztották a kislány megrázó betegségtörténetét.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja