SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Előzd meg a szülés utáni depressziót!

Családinet [cikkei] - 2011-07-14
Csak hánykolódsz éjszakánként? Napközben kimerült, ingerlékeny, frusztrált vagy? Gyakran sírdogálsz, mindent borúsan látsz, és ok nélkül rád tör a szorongás? A baba érkezése alaposan átrendezi életritmusodat, melyet ezentúl az ő igényeihez kell igazítanod, nem csoda hát, ha időnként erőt vesz rajtad a bizonytalanság.

Mégis érdemes odafigyelned Magadra, mert nem veszélytelen, ha napjaidon hosszú időn át a rosszkedv uralkodik. A szülés utáni depresszió az anyukák 10-20%-ánál fordul elő, ám ha okosan készülsz az anyaságra, jó eséllyel elkerülheted a nehézségeket!

A hullámzó kedélyállapot, a kimerültség a szülést követő néhány napban teljesen természetes, hiszen testileg-lelkileg óriási változásokon mentél, mész keresztül. Hormonszinted a terhesség alatt termelődő hormonok mennyiségének töredékére esik vissza, s ez bizony rányomja bélyegét hangulatodra és teljesítményedre. Baj akkor van, ha ez az állapot tartóssá válik, illetve ha félelmeid meggátolnak abban, hogy ellásd a babád, esetleg ijesztő, agresszív gondolataid támadnak vele vagy saját magaddal kapcsolatban. Ha ilyesmit tapasztalsz, mindenképpen keress fel egy orvost! Különféle - akár egymást kiegészítő - terápiák színesítik a szakemberek eszköztárát, egész biztosan tudnak majd segíteni Neked!

Az is lehet, hogy a megoldás egyszerűbb, mint gondolnád; a túlságosan alacsony vércukorszint, illetve a vas- és a cinkhiány is okozhat fáradékonyságot, levertséget, a teljesítő- és koncentrálóképesség romlását. Természetesen számtalan egyéb magyarázat állhat a háttérben, ezért a legjobb, amit tehetsz, hogy még a szülés előtt felderíted a rizikófaktorokat, és ha lehetséges, kiiktatod azokat. A hormonális tényezők és a tápanyaghiány mellett lelki okokkal is számolni kell, úgy mint a támogató, biztonságot nyújtó környezet hiánya, az anyagi gondok, a terhesség alatti depressziós tünetek, a várandósságot megelőző pre-menstruációs szindróma, vagy éppen a szülés körüli nehézségek. A mélyben gyökerező problémák megoldása valószínűleg nem egyik napról a másikra történik, de vannak olyan feszültségforrások, amelyeket csírájában elfojthatsz: a szülést például már jó előre megtervezheted! A túlságosan elhúzódó szülés a kisbabádra és rád nézve egyaránt veszélyes lehet, ráadásul a hüvelyi szülések majd’ felénél a kismamák gátsérülést szenvednek. A regenerálódás akár hónapokat is igénybe vehet, rosszabb esetben maradandó károsodások árnyékolhatják be a szülés élményét! Létezik azonban egy természetes alapanyagokból álló szülészeti gél, amely védi a medencefeneket, a hüvelyt és a gátat, biztonságosabb, kevesebb fájdalommal járó, rövidebb szülést, továbbá lényegesen gyorsabb regenerációt tesz lehetővé. További információk Dianatal szülészeti gélről a www.dianatal.hu oldalon találhatók.

Akármennyire elcsépelt, hogy étkezz tudatosan és mozogj rendszeresen, jól teszed, ha e tanácsokat is megfogadod, hiszen előbbivel az említett vitamin- és nyomelemhiányt, valamint a vércukorszint ingadozását küszöbölheted ki, a testmozgás pedig endorfint szabadít fel, amely jókedvre derít, sőt még fájdalomcsillapító hatással is bír! A szomorúság, a szorongás, az aggodalom, az agresszió leginkább a tehetetlenség érzéséből fakad, amelynek gyakran a félelem a forrása. Legtöbbször attól félünk, amit nem ismerünk, ezért félelmeink elűzésének egyik leghatékonyabb módja a tapasztalat- és ismeretszerzés, továbbá a pozitív hozzáállás!



Edison, a villanykörte feltalálója több mint kilencszáz(!) sikertelen kísérlet után rukkolt elő működőképes villanykörtével! Meddő próbálkozásait nem kudarcként élte meg, mert úgy vélte minden egyes alkalom közelebb juttatja a helyes megoldáshoz. Te se csüggedj, ha a dolgok nem változnak máról holnapra! Légy kitartó és következetes, gondolkozz, tervezz előre, és oszd meg a gondjaidat a családoddal, barátaiddal, vagy - ha úgy érzed, válaszaik nem elég megnyugtatóak -, szakemberrel! Gondold csak végig: minden nap tanulsz valami újat, napról napra rutinosabb édesanya leszel, egyre könnyebben oldod meg a rád váró feladatokat, és szép lassan szervezeted működése is visszaáll a régi kerékvágásba. Lecsillapodnak a hormonjaid, elhalványulnak a kedélyingadozások. Bízz Magadban, és mindig arra koncentrálj, amit szeretnél, ne arra, amit szeretnél elkerülni!




Fotó: Witthaya Phonsawat/FreeDigitalPhotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Jól szeretni - Vekerdy Tamás 10 legfontosabb tanácsa, amiket minden anyuka imádni fog, ha boldog és kiegyensúlyozott gyereket szeretne

Sokszor érezzük magunkat elveszettnek a gyereknevelés útvesztőjében. Vajon jól csináljuk? Elég jó szülők vagyunk? Mitől lesz boldog, önbizalommal teli, kiegyensúlyozott a gyerekünk? Vekerdy Tamás, a magyar gyermeklélektan legendás alakja, több évtizedes tapasztalatával és végtelen emberségével segít eligazodni ezekben a kérdésekben. "Jól szeretni - Tudod-e, hogy milyen a gyermeked?" című könyve nemcsak gyakorlatias tanácsokat ad, hanem megnyugtat, bátorít és felszabadít: nem kell tökéletesnek lennünk, csak jelen kell lennünk - és jól szeretni.

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Szaunában pihentek a szülők, miközben gyermeküket újraélesztették a siklósi fürdőben

Sokk és döbbenet uralkodott el a siklósi fürdőben, amikor egy 6 éves kisfiút kellett újraéleszteni - szülei eközben éppen a szaunában tartózkodtak. A majdnem tragédiába torkolló eset a Siklósi Hírek beszámolója szerint komoly következményeket vonhat maga után.

Szakrendeléseket szüneteltetnek több vidéki kórházban

Több vidéki és fővárosi egészségügyi intézményben is szünetelnek bizonyos szakrendelések, amelyek különösen a nőket és családokat érintik. A változások hátterében humánerőforrás-hiány és szakmai feltételek hiánya áll.

Még jobban figyelj a fogaid egészségére menopauzában!

A változókorban lévő nőknél az ösztrogénszint csökkenése növeli a fogágybetegség kockázatát, különösen azoknál, akiknél genetikai vagy egyéb hajlamosító tényezők, például csontritkulás (oszteoporózis) áll fenn. Aki az oszteoporózis kezelésére biszfoszfonát tartalmú gyógyszert szed, az mindenképpen tájékoztassa erről fogorvosát, mert ez a hatóanyag a csont regenerációs képességét is csökkenti, ami egyes fogászati beavatkozásoknál komplikációkhoz vezethet - hívja fel a figyelmet dr. Dobos Andrea, a Semmelweis Egyetem Parodontológiai Klinikájának tanársegédje.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja