Mire jó még az anyatej?
Kissné Duró Ágota [cikkei] - 2020-12-18
Azt mindannyian tudjuk, hogy az anyatej a lehető legjobb táplálék, amit egy kisbaba kaphat. De a táplálás mellett másra is be lehet vetni - olyasmire is, amire nem is gondoltunk volna.
Azt mindannyian tudjuk, hogy az anyatej a lehető legjobb táplálék, amit egy kisbaba kaphat. De a táplálás mellett másra is be lehet vetni – olyasmire is, amire nem is gondoltunk volna.
- Megfázás: kisbabánk megfázott – legalábbis szerintünk. Szörcsög az orra, de kiszívni még nem szeretnénk. Ott gubbasztunk a kiságy mellett, hogy kap-e rendesen levegőt. Bújjuk a netet, de az orrspray-ket csak 1,2,3 hónapos kor felett ajánlják. Majd találunk egy cikket, amiben egy védőnő azt tanácsolja, hogy csöppentsünk anyatejet a baba orrába. És kipróbáljuk. És működik! Az anyatejben gyulladásgátló és antibakteriális anyagok vannak. Ezek hatnak akkor, amikor a gyulladt, irritált orrnyálkahártyával találkoznak. Az eredmény: nyugodtan szuszogó baba, és nyugodt anya. Próbálhatjuk közvetlenül a mellből az orrba csöppenteni az anyatejet, de akár a K vitaminhoz kapott pipetta is a segítségünkre lehet. Ráadásul mennyiségi megkötés sincs.
- A szem váladékozása: sok anyuka találkozik vele, hogy a baba szeme váladékozik. Néha annyira, hogy szegény gyermek ki sem tudja nyitni. Ilyenkor először a meleg vizes lemosást szokták ajánlani (kívülről a szemzug felé törölve), ami szintén segíthet. De érdemes lehet az anyatejet is bevetni. Itt ismételten a fent említett antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatások érvényesülnek. Csöppenthetjük közvetlenül is, de akár itt is használhatunk pipettát. Nem muszáj, hogy a gyermek szeme nyitva legyen – csukott szemen keresztül is lefolyik az anyatej addig, ahol a segítségre szükség van.
- Sebes mellbimbó: a szoptatástól, vagy a fogzó kisbabánktól szerzett sebeket is gyógyíthatja maga az anyatej. Szoptatás után egy picit fejjünk ki és kenjük el a mellbimbón, majd hagyjuk rászáradni. Csodákra képes ebben az esetben is.
- Fürdővíz: sok anyuka tesz el a fagyasztóba lefejt tejet, majd hónapokkal később, mikor már fogyasztásra alkalmatlan, a kukában végzi az értékes nedű. Érdemes ilyenkor kiolvasztani az anyatejet, és a baba fürdővízébe önteni, mert puhítja a bőrt. Továbbá így azt is elmondhatjuk magunkról, hogy tejben (vajban) fürösztjük a gyermekünket. (Természetesen a saját fürdővizünkbe is önthetjük, néha nekünk is jár egy kis kényeztetés.)
- Szappan: sok anyuka a fürdővízbe való öntés helyett szappant készít az anyatejből. Az ok itt is ugyanaz: jó hatással van a bőrre. Ha mi magunk nem is állunk neki szappant főzni, az interneten keresgélve találunk olyan kézművest, aki elkészíti helyettünk.
Fotó: Ben Kerckx-től a paxabay.com-on
Családinet hozzászólások:
Előző hír
Gyermek szájápolás
Következő hír
Mitől lesz boldog a baba?
LEGOLVASOTTABB
Sokkoló eredményt hozott az agyevő amőba miatt vett vízminták vizsgálata
Az agyevő amőba által okozott fertőzéssel kapcsolatban Párkány Vadas strandfürdőjében a hatóságok szerint a mintavételek több mint háromnegyedében találtak amőbát.
Meghalt a 11 éves kisfiú, akit fürdés közben agyevő amőba fertőzött meg
Tragikus véget ért a kórházi kezelése annak a 11 éves szlovákiai kisfiúnak, akit egy párkányi fürdőben fertőzhetett meg a rendkívül ritka és szinte mindig halálos kórokozó, az agyevő amőba. A Naegleria fowleri nevű egysejtű ellen nincs biztos gyógymód - a fiú több napos küzdelem után hunyt el.
Agyevő amőba fertőzhetett meg egy fiút egy párkányi fürdőben - ritka, de halálos kór terjedhet nyáron
Egy ritka, de rendkívül veszélyes fertőzés gyanúja merült fel egy tizenegy fiú esetében, aki egy szlovákiai fürdőzés után került válságos állapotba. A hatóságok szerint nem kizárt, hogy az agyevő amőba, azaz a Naegleria fowleri állhat a háttérben. Utánajártunk, mit lehet tudni erről a rettegett kórokozóról és milyen veszélyeket rejt a nyári fürdőzés.
Eltűnt hatéves ikerpár Budapesten: az ország együtt izgul Annabell Zoéért és Blanka Noémiért
Június 12-én délután egy nagymama vitte el engedély nélkül Kosztyú Annabell Zoét és Kosztyú Blanka Noémit Budapesten, a Bikás park környékéről - azóta semmit sem tudni a kislányokról. A rendőrségi feljelentés már megtörtént, az ország hálózatai összefogtak, hogy segítsenek megtalálni őket.
Tábori rémálmok és kiközösítés: Hogyan segíts gyermekednek, ha bajba kerül?
A nyári táborok izgalmas kalandokat és értékes tapasztalatokat ígérnek, ám néha szorongással és más lelki nehézségekkel is járhatnak. Hogyan ismerheted fel, ha gyermeked kiközösítés áldozata lett, és mit tehetsz, ha nem akar visszamenni a táborba, de nem mondja el az okát?
Közösségi hozzászólások: