Mire jó még az anyatej?
Kissné Duró Ágota [cikkei] - 2020-12-18
Azt mindannyian tudjuk, hogy az anyatej a lehető legjobb táplálék, amit egy kisbaba kaphat. De a táplálás mellett másra is be lehet vetni - olyasmire is, amire nem is gondoltunk volna.
Azt mindannyian tudjuk, hogy az anyatej a lehető legjobb táplálék, amit egy kisbaba kaphat. De a táplálás mellett másra is be lehet vetni – olyasmire is, amire nem is gondoltunk volna.
- Megfázás: kisbabánk megfázott – legalábbis szerintünk. Szörcsög az orra, de kiszívni még nem szeretnénk. Ott gubbasztunk a kiságy mellett, hogy kap-e rendesen levegőt. Bújjuk a netet, de az orrspray-ket csak 1,2,3 hónapos kor felett ajánlják. Majd találunk egy cikket, amiben egy védőnő azt tanácsolja, hogy csöppentsünk anyatejet a baba orrába. És kipróbáljuk. És működik! Az anyatejben gyulladásgátló és antibakteriális anyagok vannak. Ezek hatnak akkor, amikor a gyulladt, irritált orrnyálkahártyával találkoznak. Az eredmény: nyugodtan szuszogó baba, és nyugodt anya. Próbálhatjuk közvetlenül a mellből az orrba csöppenteni az anyatejet, de akár a K vitaminhoz kapott pipetta is a segítségünkre lehet. Ráadásul mennyiségi megkötés sincs.
- A szem váladékozása: sok anyuka találkozik vele, hogy a baba szeme váladékozik. Néha annyira, hogy szegény gyermek ki sem tudja nyitni. Ilyenkor először a meleg vizes lemosást szokták ajánlani (kívülről a szemzug felé törölve), ami szintén segíthet. De érdemes lehet az anyatejet is bevetni. Itt ismételten a fent említett antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatások érvényesülnek. Csöppenthetjük közvetlenül is, de akár itt is használhatunk pipettát. Nem muszáj, hogy a gyermek szeme nyitva legyen – csukott szemen keresztül is lefolyik az anyatej addig, ahol a segítségre szükség van.
- Sebes mellbimbó: a szoptatástól, vagy a fogzó kisbabánktól szerzett sebeket is gyógyíthatja maga az anyatej. Szoptatás után egy picit fejjünk ki és kenjük el a mellbimbón, majd hagyjuk rászáradni. Csodákra képes ebben az esetben is.
- Fürdővíz: sok anyuka tesz el a fagyasztóba lefejt tejet, majd hónapokkal később, mikor már fogyasztásra alkalmatlan, a kukában végzi az értékes nedű. Érdemes ilyenkor kiolvasztani az anyatejet, és a baba fürdővízébe önteni, mert puhítja a bőrt. Továbbá így azt is elmondhatjuk magunkról, hogy tejben (vajban) fürösztjük a gyermekünket. (Természetesen a saját fürdővizünkbe is önthetjük, néha nekünk is jár egy kis kényeztetés.)
- Szappan: sok anyuka a fürdővízbe való öntés helyett szappant készít az anyatejből. Az ok itt is ugyanaz: jó hatással van a bőrre. Ha mi magunk nem is állunk neki szappant főzni, az interneten keresgélve találunk olyan kézművest, aki elkészíti helyettünk.
Fotó: Ben Kerckx-től a paxabay.com-on
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Családinet hozzászólások:
Előző hír
Gyermek szájápolás
Következő hír
Mitől lesz boldog a baba?
LEGOLVASOTTABB
Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében
Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne
"Hallooween nagyon veszélyes mindenkire nézve. Nem kell átvegyünk semmilyen idegen néptől pogány ünnepeket, szokásokat! Ennek a megemlékezése az méltó a keresztyén emberekhez" - írták egy hosszú posztjuk végén.
Mérgező vegyszerek már az alsóneműkben is? - Sokkoló eredményeket hozott a Tudatos Vásárlók Egyesületének tesztje
A Tudatos Vásárlók Egyesülete egyedülálló nemzetközi együttműködésben végzett tesztje veszélyes, hormonkárosító biszfenol vegyületeket mutatott ki az alsóneműkben. Minden harmadik bugyi anyaga tartalmaz mérgező vegyszert és minden tizedik az egészségre rendkívül káros mértékben. Az egyesület a biszfenolok teljes betiltásáért dolgozik, mivel az eredmények arra hívják fel a figyelmet, hogy a káros vegyi anyagok nem elhanyagolható mennyiségben vannak jelen a hétköznapi termékekben.
Hogyan hat a minőségi alvás a látásunkra?
Az alvás mennyisége, minősége és időzítése alapvető a testünk regenerálódása szempontjából. Elegendő alvásidő nélkül a szem sem tud teljes potenciáljával működni. Szemünk különféle környezeti tényezőknek van kitéve, mint például a por, a szennyeződések és a fény, amelyek megterhelik és károsíthatják a szemfelszínt. Furcsán hangozhat, de szemünk számára az alvásidő az, amikor regenerálódhat, "ellazulhat", és felkészülhet a következő napi tevékenységre. Látószervünknek legalább öt óra alvásra van szüksége éjszakánként a megfelelő feltöltődéshez.
Megtanulhat-e szeretni az, akit kiskorában elhanyagoltak a szülei?
Gyakran hallani, hogy az a gyermek válhat szeretetteljes és érzelmileg stabil felnőtté, akit megtanítottak szeretni, vagyis aki biztonságos kötődést és szeretetet tapasztalt gyerekkorában. De mi történik azokkal, akik ilyen élményeket nem kaptak? Vajon képesek-e szeretni és egészséges kapcsolatokat kialakítani felnőttkorukban? A pszichológiai kutatások azt sugallják, hogy igen, bár az út gyakran nehezebb és kihívásokkal teli lehet.
Közösségi hozzászólások: