SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

5 tipp, hogy a kisbabád átaludja az éjszakát

Firtos Babo [cikkei] - 2020-12-07
Amikor az első babával várandósak leszünk, madarat lehet fogatni velünk, ugye? Aztán jönnek mindenhonnan a rémisztő okosságok: "Aludj, amíg tudsz!" vagy "Annyira kimerült vagyok, amióta kisbabám van..." Aztán amikor megszületik a kicsi, még mindig fülükben csengenek ezek a szavak, és nagyon nem szeretnék, hogy ne tudjunk aludni...
5 tipp, hogy a kisbabád átaludja az éjszakát

Van 5 tippünk, ami talán segít, hogy a kis cukorborsó átaludja az éjszakát – és így ti is!

Ám azt ne felejtsük el, hogy minden gyerek más, és nem mindenkinek sikerül a mi kis tréningünk azonnal. Sőt, jó ha tudod, hogy a folyamat eleve nem könnyű, nem kevés időt, erőfeszítést és következetességet igényel.

Ám ha úgy érzed, eljött a pillanat, hogy Te is megpróbáld,, íme 5 tipp neked és a kisbabádnak:

 

1. Lakjon jól a baba!

Az első hat hétben az etetés akár 20-40 percig is eltarthat. Ám a babák már 10 perc után elfáradnak, és ölelő karjainkban szépen lassan elszundikálnak…

Viszont ha azt szeretnénk, hogy a mi kicsikénket egész éjjel ringassa az álomhajó, akkor bizony bíztatnunk kell, hogy addig egyen, amíg teljesen jól nem lakik. Ez az egyik legtermészetesebb megoldás arra, hogy át tudja aludni az éjszakát. Hiszen ha tele pocakkal alszik el, jó eséllyel szépen lassan el fogja hagyni az éjszakai étkezéseket.

Ahhoz, hogy megtaláld a babádnak legideálisabb étkezési ritmusát, bátran kérd orvosod, vagy védőnőd tanácsát!

Ha fel kell ébresztened, mert etetés közben elalszik, arra maximum 10-15 percet szánj, többet ne! Ha már nem szeretne többet enni, vagy nem ébred fel, akkor vélhetően jóllakott. Arra viszont figyelj, hogy háromnál többször lehetőleg ne etesd meg „csak félig”, próbáld meg minden alkalommal telerakni a pocakját!

Ne feledd, a KÖVETKEZETESSÉG KULCSFONTOSSÁGÚ ahhoz, hogy sikerüljön az „aludjuk át az éjszakát” küldetés!


2. Mielőbb alakítsatok ki egy saját „altatós rutint”!

A kisbabák szeretik tudni, mi fog történni velük a következő pillanatban – jelen esetben azt, hogy itt az alvás ideje – ezért nagyon fontos, hogy a rendszeresen ismétlődő eseményekből mielőbb megtanulják, hogy most alvásidő van, és bizony aludni kell.

Ezeknek a „napi rutinoknak” korai kialakítása éppen olyan fontos, mint maga a pihentető alvás.

A napközbeni szundikálás előtti rituálé 5-10 percig tartson, és legyen benne a pelenkacsere, egy kis babusgatás esetleg egy altatódalocska.

Az esti rutin ennél hosszabb legyen - akár 60 perc – és mindenképpen vegyük bele a fürdetést, egy kis masszázst és természetesen rakjuk tele jól azt a kis pocakot!

 

3. Mindig ugyanott altasd a babát!

A pici aludjon mindig ugyanott – akkor is, ha csak napközben szundikál - egy jól megszokott környezetben! Így a kicsi ahhoz is hamar hozzászokik, hogy mindig ugyanott ébred, amitől pedig békésebb, kiegyensúlyozottabb lehet.

Napközbeni szundikálásnál nem kell magára hagynod, nyugodtan végezhetsz mellette csendesebb házimunkát, mint például a ruhák hajtogatása. Ezek a finom zajok nem fogják zavarni, sőt! A helyiségben sem kell teljesen sötétet csinálnod, lágy fények tökéletesek egy kis szundikáláshoz napközben…

 

4. Figyelj a nappali alvások hosszára!

Az is fontos, hogy a napközbeni szundikálások minimum 30-45 percig tartasnak, de ne legyenek hosszabbak 3 óránál!

Ha csecsemőd nem alszik eleget, fáradt és nyűgös lehet. Az bizony nem fog jót tenni sem az esti altatásnak, sem az éjszakai alvásnak.

Ha viszont sokat alszik, akkor este nem fog tudni elaludni, vagy reggel idő előtt (azaz korábban, mint 6 óra) fog felkelni.

Ne feledd, a megfelelő alvási szokások kialakulásához idő kell, ne csüggedj, ha nem látod benne azonnal a rendszerességet!

 

5. „Eszik-Játék-Alvás” ciklusok bevezetése

Nem csak az alváshoz kell rutin, de a két alvás közötti időt is érdemes ismétlődő eseményekre bontani.

Erre remek módszer az EJA (Eszik-Játszik-Alszik), ami az alábbiakból áll:

Eszik: lehetőleg lakjon jól a baba!

Játék: az evéstől a következő alvásig tartó időszak. Itt bármit csinálhatunk, például tehetünk egy nagy sétát a környéken, vagy intézhetjük a tennivalóinkat.

Alvás: Ez a szundikálás vagy a lefekvés ideje.

ITT A KÖVETKEZETESSÉG MEGINT KULCSFONTOSSÁGÚ!

Ezek az ismétlődő események segítenek kisbabádnak megérteni, hogy mi után mi következik, és ettől kiegyensúlyozottabb, kipihentebb és így boldogabb baba válhat belőle!

Ha következetesen betartod a fentieket, jó eséllyel indulsz az alvási nehézségek ellen indított harcban. Nem számít, hogy első babádat várod, vagy éppen a harmadikkal bővül a család, egy jól alvó csecsemő mindenki életét megkönnyítheti.

Fontos azonban megjegyezni, hogy a megfelelő alvási szokások kialakítása nem egyszerű feladat, mindemellett minden baba más és más!

Ha a kisbabád nem éppen az csinálja az elején, amit elvársz tőle, az nem baj. Te csak következetesen tedd dolgod, igyekezz betartani a fentieket!

Ha ennek ellenére sem sikerül, ne ess kétségbe, bátran kérj segítséget gyermekorvosodtól vagy védőnődtől!

Kép: fujikama képe a Pixabay -en.

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.
Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

A diák súlyosan megsérült, mentőhelikopterrel szállították kórházba.
Megugrott a szamárköhögéses esetek száma hazánkban

Megugrott a szamárköhögéses esetek száma hazánkban

Már a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikáján is kezeltek idén súlyosan beteg gyermeket szamárköhögéssel. Míg a korábbi években maximum egy-két megbetegedést tapasztaltak éves szinten Magyarországon, addig az idei első negyedévben már 12 esetet regisztráltak. A betegség ellen létezik védőoltás, amit a gyerekek kötelező oltásként kapnak meg, de a kisbabákra különösen veszélyes lehet, ha a védettség kialakulása előtt fertőződnek meg a kórral.
A szerkesztő ajánlja