SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakértő! Tgyás-sal és gyeddel kapcsolatban szeretnék segítséget kérni. Most vagyok 9 hetes terhes, a szülés novemberre várható. 2005.01.06 és 2005.08.03. között 4 órás munkaviszonyban voltam egy kft-nél havi brutto 28.500 Ft-os munkabérrel. 2005.09.05 óta pedig folyamatos 8 órás munkaviszonyom van. A bejelentett bérem 2005-ben 09.05 és 12.31 között havi br. 62.000 Forint volt, 2006.01.01 és 2006.03.31 között 62.500 Forint. 2006.04.01 és 2006.06.31 között a bérem meg lesz emelve brutto 125.000 Forintra, mivel ebben az időszakban van a legtöbb munka a cégnél, utána sajnos újra vissza lesz csökkentve 62.500 Forintra. Kérem segítsen nekem ezek alapján kiszámítani, hogy mennyi tgyás és mennyi gyed járna nekem.

A tgyásnak a 2005-ös, a gyednek a 2006-ös jövedelem lesz az alapja. A 2005-ös 40.000-es átlagkeresetből nettó 28.000 körüli tgyás várható. Idén minél hamarabb hagyod abba a munkát, annál több lesz az átlagod, mert nem hiányoznak a minimálbérek júliustól. Ha pl. akkortól elmész táppénzre, akkor a kb. 90.000 Ft-os átlagkeresetből nettó 57.000 körüli gyed várható. Nem akarunk ebből egy kicsit többet csinálni? Tudom ajánlani a fizetős szolgáltatásomat, ebből a pár havi 125-ből akár maximális gyedet és ennek megfelelő tgyást is ki tudnék hozni.



Szakbarbár
2006-04-17 21:56:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Jelenleg Gyeden vagyok kisfiammal, ehónap 25-ig. Utána Gyest kellene igényelnem. Viszont nem jönne rosszul a táppénz összege sem, ugyanis elvileg 4-5 hetes terhes vagyok. Olvastam már korábban Öntől véleményt, hogy ez a megoldás létezik, de szeretném, tudni, hogy pontosan hogyan működik. Ezen kívül az lenne még a kérdésem, ha most magamnak igényelem a Gyest és később váltani szeretnék, hogy a férjem kapja a 2. baba megszületéséig, arra van-e mód. Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel:

Táppénz annak jár, aki biztosított és keresőképtelen, ha az orvos keresőképtelennek talál, akkor kiír. A táppénz alapja a gyed előtti átlagkereset lesz, a tgyás és a gyed alapja pedig a táppénz előtti betegszabira kapott bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Ha a 80%-os betegszabi kevesebb, mint a minimálbér kétszerese, akkor legyen előtte minél több szabadság, amire 100%-ot kapsz és ez felviszi az átlagot. Ha táppénzre mész, akkor a gyest inkább apuka igényelje, mert jár ugyan együtt a táppénz és a gyes, de elég kedvezőtlenek a szabályai, csak táppénzen lenni jobb.



Szakbarbár
2006-04-12 10:38:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! Kérdésem a következő: Kisfiam 2 hónapos, jelenleg TGYES-en vagyok. Mivel pedagógus vagyok, és nagyon kell a pénz, szeretnék visszamenni szeptembertől dolgozni. A gyeremekem elhelyezése nem okoz gondot, bölcsire nincs szükségünk. Milyen feltételekkel mehetetek vissza dolgozni? Igényelhetem-e a gyest munka mellett, vagy le kell mondanom mindenről és csak a gyermekem 1 éves kora után kaphatok gyest? Továbbá szeretném tudni, hogy ha munka mellett kapom majd a gyes-t, akkor az gyesen lévő időnek számít-e, pl. jár-e a tandíjmentesség a főiskolán, és a kamattámogatás a diákhitelnél? Válaszát előre is köszönöm, tisztelettel:

Gyes mellett csak 1 éves kor után lehet dolgozni, ha ennél hamarabb visszamész, akkor 1 éves korig nincs semmilyen ellátás. (Nagyszülő is csak 1 éves kor után igényelheti.) Ha gyesen vagy, akár munka mellett is, akkor minden kedvezmény, ami a gyeshez kapcsolódik, ugyanúgy jár.



Szakbarbár
2006-04-12 10:38:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Pedagógusként dolgozom egy általános iskolában, jelenleg GYES-en vagyok, ami 2006.okt.24-én jár le, de én szeptembertől vissza szeretnék menni tanítani GYES mellett,teljes munkaidőben.Első kérdésem, hogy mennyi szabadságra tarthatok igényt, a második, hogy ha megkezdem a szabadságomat, arra az időre jár-e már a GYES?Köszönöm válaszát!Bea

A szabadság olyan, mintha dolgoznál, dolgozni pedig 1 éves kor után korlátlanul lehet, úgyhogy igen, lehetsz egyszerre szabin és gyesen. Közalkalmazottak szabadságához nem értek.



Szakbarbár
2006-04-12 10:38:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
TARTOSSAN BETEG 10 ÉVRE SZOLO GYES MELLETT ÉS EMELT CSALÁIVAL VISSZA MEHETEK-E DOLGOZNI?AKÁR 8 ORÁBAN IS? VAGY CSAK UGY HA EZEKET VISSZAMONDOM.KÖSZÖNÖM

Idéntől teljes munkaidőben lehet dolgozni gyes mellett, tartósan beteg gyermek után 10 éves korig járó gyes mellett is.



Szakbarbár
2006-04-12 10:38:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Cím! Én 52 éves vagyok, még sosem voltam ilyen helyzetben.Felmondtak, mert a cég tönkre ment. 34 éve dolgozom, jelenlegi munkahelyemen 16 éve. Már aláírtam a felmondást,de az elmaradt fizetéseket és a végkielégítést még nem kaptam meg. Május 3-án jár le a felmondási időm. Kérdéseim: Hogyan juthatok hozzá az elmaradott fizetéseimhez és a végkielégítéshez. A cég Rt. Azt tanácsolták, hogy a felmondási idő lejárta után menjek passzív betegállományba. Mit jelent ez, jó ez nekem? Válaszát nagyon szépen köszönöm.

Az összes járandóság az utolsó munkában töltött napon esedékes. Ha nem fizetik ki, munkaügyi bírósághoz kell fordulni. A passzív táppénz, ami maximum 90 nap lehet, azért jó, mert több, mint a munkanélküli és ha emiatt a munkanélküli később kezdődik, akkor tovább is tart. Az összege is több, mert a táppénz az előző évi bér 70%-a, korlátlanul, míg az álláskeresési támogatás maximum napi bruttó 2.500 Ft maximum 91 napig, utána pedig kétszer ennyi ideig feleennyi.



Szakbarbár
2006-04-12 10:38:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! 2006.03.07-énlejárt a GYES-em,de már előtte betg voltam,így mindjárt 03.08-án táppénzre vett a doktornő.Azt szeretném megtudni,mi után fogom kapni a táppénzt?Azután a 80.000-Ft bruttó után amivel eljöttem szülni,vagy annyi lesz mint a GYED-em volt,tehát az átlagom után,ugyan is a 80.000-es fizetésem csak 2002.09-hónaptól van,előtte jóval kevesebbet kaptam,de ugyan annál a vállalkozónál.2003.01.01-től táppénzen voltam a szülés napjáig,csak utánna vettem igénybe a szülési szabadságot. Köszönöm válaszát Tisztelettel:

180 bérezett nap hiányában, amit nem olyasmi miatt nem tudtál összehozni, amit méltányolna a törvény (gyed, tgyás, táppénz), a táppénz alapja a minimálbér lesz.



Szakbarbár
2006-04-12 10:38:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!Nekem olyan kérdésem volna,hogy 2005 április 10 én születet a fiam és most juniusba születik a harmadik gyerekem.most gyeden vagyok,de ha meg születik a harmadik gyerek azt mondja a munka helyi tb hogy csak akkor kappok utána gyedet ha a másik be töltöte a 2évet hogy van ez, aki gyesen van az kap mind a kettö után nem

Ha egyszerre több gyerek után több ellátásra vagy jogosult, illetve a szülők jogosultak többre, akkor választani kell és csak az egyik szülő, egy gyerek után, egy ellátást igényelhet. Azt kell kérni, amelyik a több. Elképzelhető, hogy a gyed több, mint a születendő baba után a tgyás, akkor előbb hagyni kell kifutni a gyedet és csak utána hármaskára ellátást igényelni. Azért legyél benne biztos, hogy a tb ügyintéző ezt konkrét számok alapján és nem a saját kényelme miatt mondta.



Szakbarbár
2006-04-12 10:38:13
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! azt szeretném tudni, hogy a tgyst a várható szülés előtt 28 nappal és a szülés napján lehet csak kivenni? tehát a várható szülés előtt pl 10 nappal nem, vagy 28 naptól már bármikor? Mikor kell ( hány nappal) bejelenteni a tgys igényt ha szülés előtt kérem, a munkáltatónak? vagy HA a szüléstől kérem ? Köszönöm válaszait!

A várható időpontot megelőző 28. nap és a szülés napja között bármikor megkezdhető a szülési szabadság, ez átlag 28 lehetőséget jelent, rajtad áll, hogy mikortól veszed igénybe. Nincs rá szabály, hogy mennyivel előtte kell bejelenteni, a helyzet speciális jellegére tekintettel (a vége felé egyre nehezebben viselik a kismamák a terhességet, de ez nem jósolhat meg 100%-os biztonsággal, hogy így lesz és ha így is lesz, akkor mikortól) azt mondanám, hogy itt még az együttműködési kötelezettségre alapozva sem lehet mondani, hogy mondjuk hetekkel előtte, ami elegendő felkészülési idő a munkáltatónak. A munkáltató azért általában tudja, hogy az alkalmazottja mikor vonul el babázni, ha pedig arról van szó, hogy már betegállományban vagy és a táppénzt cserélnéd le szülési szabadságra, akkor neki mindegy is, hogy milyen jogcímen vagy távol hosszabb időre, a helyettesítésedet így is, úgyis meg kellett már oldania, a váltás dátuma legfeljebb a munkaügyest, bérszámfejtőt, tb ügyintézőt, könyvelőt érdekli.



Szakbarbár
2006-04-06 11:39:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
TISZTELT TB SZAKÉRTŐ.SZERETNÉK ÉRDEKLŐDNI A FIZETŐS SZOLGÁLTATÁSOD IRÁNT.HOL TUDNÁLAK ELÉRNI,MÁR BESZÉLTÜNK EGYMÁSSAL.65800 FT A BESOROLÁSI BÉREM ÉS EBBŐL TUDNÁL CSINÁLNI NEKEM EGY MAGASABB ÖSSZEGŰ TGYST ÉS GYEDET.VAGY RÁ ÉR AKKOR HA ÚTON LESSZ KETTESKE?VÁLASZODAT KÖSZÖNÖM:

Ez a 65.800 nagyon közalkalmazottasan vagy köztisztviselősen hangzik, ott sajnos korlátozottak a lehetőségek. Le kellene írni előbb a részleteket: mikorra vagy kiírva, mennyit dolgoztál az előző 4 évben, mennyi volt a tavalyi és idei bér, határozott vagy határozatlan idejű a szerződésed?



Szakbarbár
2006-04-06 11:39:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő! bruttó 350eft bérrel 2003 márc-2006 márc között maximális juttatású tgyás, gyed, gyesen voltam. Jelenleg kivettem az összes bennlévő szabim és azt töltöm, amint rájöttem, hogy megint gyereket várok. Mit tegyek? Nem szívesen mennék vissza dolgozni (az előző terhességem is veszélyeztett volt) de ha beleszámít a szülés utáni juttatásaimba, akkor mennyi napot töltsek ben, vagy mehetek egyből a szabiról táppénzre végig?? sos várom válaszát, köszönöm

180 bérezett napot kellene összeszedni ahhoz, hogy ne a minimálbér kétszerese, hanem a tényleges magas jövedelmed után kapjál tgyást. Ezt naptári napban mérik, szabi, betegszabi, ünnep beleszámít, táppénz nem. Ha ez nem sikerül, akkor legalább június 2-3. hetéig ki kellene húzni szabin ahhoz, hogy az ezt követően kezdődő betegállománynál a táppénzednek ne a minimálbér, hanem a gyed előtti átlagkereset legyen az alapja. Minimálbér kétszereséből számított idei tgyás nettó 81.000 Ft körül van, gyed nagyjából 73.000, minimálbér utáni táppénz kb. 44.000. Minden adójóváírás figyelembevételével ennyi.



Szakbarbár
2006-04-06 11:39:50
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Szia Szakbarbár! Szuper hogy találtam ezt a rovatot.A következő problémám lenne.8 és fél éves tartósan beteg (asztmás)kisfiam van.Közalkalmazottként dolgozom. Most, hogy Gyes mellett 8 órás munkát lehet vállalni,meggondolhatom-e magam, és igényelhetem-e a Gyest?Mivel jár ez, mert gondolom, ha Gyes van, akkor valami biztos nincs. Köszönöm válaszodat.

Tartósan beteg gyermek után 10 éves korig jár a gyes, és emellett idéntől teljes munkaidőben is lehet dolgozni, úgyhogy még visszamenőleg is megigényelheted, de áprilisban sajnos már csak február 1-től kérheted visszamenőleg, kivéve ha egy rendes kifizetőhelyed van, aki a villámgyorsan beadott igényre üt egy 03.31-i bélyegzőt, mert akkor január 1-től. Egyetlen hátránya van csak: ha fél éven belül táppénzre mész, akkor nem az előző év, hanem a minimálbér után állapítják meg a táppénzt, mert ez egy másik jogviszony, amiben jan. 1-től dolgozol, az adott jogviszonyban 180-nál kevesebb bérezett nappal pedig a táppénz alapja csak a minimálbér.



Szakbarbár
2006-04-06 11:39:47
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves szakértő! Azt szeretném kérdezni,hogy meg tudnád-e nekem mondani,hogy ha visszamegyek gyedről kb. hány nap szabim lesz. 76-os vagyok.2003márc.-tól aug.-ig tgyás,utána 2005márc.-ig gyed.Gyed lejárta előtt 1héttel megszületett a tesó.Vele 2005márc.-tól tgyás,aug.-tól 2007márc.ig gyed lesz. M.helyem szerint 2003-as évről 7napom maradt(gyerek utáni 2nap nincs benne,mert most tudtam meg,hogy azt meg kellett volna igényelni),2004-re 14napot írtak. A gyerekek utáni pótszabi ugye jár a gyed alatt is?Az 1.gyerek után így visszamenőleg megigényelhetem,hogy gyeden voltam? Megkérdeztem én a m.helyemen ezeket,de ott nem segítőkészek igazán+nincsenek a helyzet magaslatán.Levélben érdeklődtem,h Hány nap szabim van eddig felhalmozódva(a gyerekek utáni holvan a bérlapról stb) Erre küldtek egy lapot,h igényeljem meg,mert csak úgy jár és a 2006-os évre nem jár,mert Gyed alatt fizetetlen szabi van és arra nem jár. Szerintem augusztusig jár,nem? Még azt szeretném kérdezni,h szerinted mikor mondjak fel,mert ha lejár a gyed vissza kell mennem dolgozni,de oda nem akarok ill. nem is tudnék,mert másik városban van és több műszakos,ezt a gyerekek miatt nem tudom vállalni. Arra gondoltam,h márc.-ban felmondok,kifizetik a szabit és megyek az új helyre. Azt is hallottam,hogy ha nem mondok fel és úgy akarok elmenni a gyes mellett dolgozni,akkor a m.helynek engedélyezni kell ,hogy ott dolgozhassak.Ez csak formaság vagy általában hozzájárul a munkáltató? Előre is köszi a választ!

Ezt ennyiből - napra pontos dátumok, 2002-es maradék, 2003-as felhasznált - nem lehet megmondani, csak annyit tudok mondani általánosságban, hogy a tgyásra és a gyed 1. évére jár a szabi. A pótszabi is, törtévre az is arányosítva, de a helyi szokások döntik el, hogy azt évekre visszamenőleg lehet-e igényelni, semmilyen szabályozás nincs rá, (nekem) úgy logikus, hogy nem, de (nekem) úgy tisztességes, hogy igen, úgyhogy ez teljes mértékben a munkáltatótól függ. A felmondási időd legalább 35 nap, mert 3 évnél mindenképpen több munkaviszonyos van, de egy közös megegyezésnél bármilyen dátummal, akár azonnal is megszűnhet a munkaviszony, a szabadságot pénzben fogják megváltani, ha természetben nem tudjk kiadni. Ha más munkáltatónál dolgozol, és ez nem csak gyes mellett, hanem általában van így, akkor be kell jelenteni ezt a másik munkáltatónak, de ez inkább csak formaság, mert csak akkor tilthatja meg, ha ezzel az érdekeit veszélyezteted.



Szakbarbár
2006-04-06 11:39:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! 30 éves kismama vagyok, a terhességem 40. hetében járok, március 31-re vagyok kiírva, első gyermekemet várom.Több, mint 6 éve dolgozom,már 3 és fél éve egy német cégnél, irodai alkalmazott vagyok.2005 november 14-től táppénzen vagyok.Sajnos a cég egyéves szerződéseket köt, amíg a törvény engedi, így az én szerződésem a szülés utánig, pontosabban 2006. április 15-ig szól,ezután munkaviszonyom a cégnél megszűnik.Szerencsére a TGYÁS-ra jogosult vagyok,ezt a szülést követő hat hónapban fogom igényelni,és passzív jogon a GYED-et is megkapom,ami elég jó fizetésemnek köszönhetően a maximum lesz.Férjemmel több, egész pontosan három gyermeket tervezünk (kis korkülönbséggel, a gyermekek születése között nem vállalnék munkát), ezzel kapcsolatosak a kérdéseim is.Ezek a következők: - Második gyermekünket kis korkülönbséggel(max. két év)tervezzük.Hogyan lenne lehetőségem arra, hogy bár munkaviszonyom nem lesz, mert április 15-ig állok a cég alkalmazásában,közel maximális,vagy ha ez nem lehetséges, akkor ne a minimum, hanem minél nagyobb összegű GYED-et kapjak majd második gyermekem születése után.Tudni kell, hogy édesanyáméknak van egy Bt-jük, amelyben kültag vagyok.Esetleg most a TGYÁS után,még a GYED előtt jelentsenek be ide, ha igen,akkor mennyi időre szükséges, és milyen összegért?Van-e más megoldás?Ha megoldás a munkanélkülire bejelentkezés, akkor szintén mennyi időre szükséges?És ezen idő letelte után igényeljem csak a GYED-et majd?Így a második gyermek születése után a GYED-et ebből fogják számolni?Az első gyermekem után kapott GYED-et (amit a 2005-ös évből számolnak)akkor ez nem fogja befolyásolni? - A harmadik gyermeknél esetleg vannak-e hasonló lehetőségek, vagy ott már a minimális összegekre számíthatok csak? Válaszát előre is nagyon köszönöm!! "egy aggódó kismama"

Ha nem passzív jogon igényelsz gyedet, hanem vállalsz egy kis macerát, akkor ezzel még 2 gyerekre be tudod biztosítani magadat. A tgyás után igényelj munkanélküli ellátást pár napra, majd ezt szünetelteve kérd a gyedet. Így biztosítottként és nem passzív jogon kapod, ugyanúgy, mintha munkaviszonyod lenne, ha beleszülsz a gyedbe vagy a gyesbe, akkor megint járni fog a tgyás és a gyed. Ha ezek előtti az irányadó időszakban egyetlen bérezett napod sem lesz, akkor a járadékhoz beszámító régi átlagkeresetet, de legfeljebb a minimálbér kétszeresét veszik figyelembe, ez azt jelenti, hogy ha a béred engedi, akkor még maximális gyeded is lehet - egyetlen nap munka, trükközés, járulékfizetés nélkül.



Szakbarbár
2006-04-06 11:39:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő! Következő a helyzet: 2004. februárjában a helyi MEP-nél egyéni megállapodást sikerült kötnöm egészsébiztosítási ellátásokra, mivel azelőtt végeztem az egyetemen, kiderült, hogy babát várok és így már nem sikerült dolgoznom! Így azóta az akkori minimálbér kétszerese után kapom a gyed-et, ami 2006. ápr. 30-ig járna. Közben jön a 2. baba is akivel ápr. 06-ra vagyok kiírva. Mivel a megállapodás "intézményét" meg fogják szüntetni már leadtam az igénylést a thgy-re a picinél. Eddig nincs is semmi gond, csak azt mondták nekem, hogy így sem lesz meg az ellátásban a folytonosság, csak a biztosítottság és még passzív jogon sem fog járni a gyed a kisebbik baba után és el kellene mennem dolgozni ahhoz, hogy beadhassam az igényt a gyed-hez. Tehát a kérdés az, hogy hová van az leírva, hogy passzív jogon sem járna a gyed? Előre is köszönöm!

Egyszer valahogyan (biztosítottként vagy passzív jogon) kezdődő tgyás végig jár. Passzív gyed pedig akkor jár, ha legalább a tgyás 1. napján volt biztosítás. Nálad ez is teljesül, úgyhogy ha passzív jogon is, de végig fog járni a gyed.

Ebtv. 42/A. § (1) Gyermekgondozási díjra jogosult

b) a terhességi-gyermekágyi segélyben részesült anya, akinek a biztosítási jogviszonya a terhességi-gyermekágyi segély igénybevételének idotartama alatt megszunt, feltéve, hogy a terhességi-gyermekágyi segélyre való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezett és a szülést megelozoen két éven belül 180 napon át biztosított volt, és a gyermeket saját háztartásában neveli.

Inkább az összeggel lesz itt probléma, mert a 0 bérezett, vagy mondjuk inkább úgy, járulékfizetős nappal megállapodásos biztosításba szülés esetére nincs szabályozás, hogy hogyan állapítják meg az ellátást, ez egy joghézag. Ha nincs szabályozva, akkor pedig jobb híján (ahogy pl. egy egyéni vagy társas vállalkozónál) a minimálbért veszik alapul annak ellenére, hogy a józan paraszti ész úgy diktálná, hogy a szerződésben vállalt járulékalapot, de legfeljebb a minimálbér kétszeresét vennék alapul, hiszen alkalmazottnál is így van. De 2 megye 2 konkrét esetben a minimálbér alapján állapította meg a tgyást és a gyedet. Nincs kizárva, hogy egy 3. egy 3. esetben másképp fog eljáni, úgyhogy még reménykedjél. 1 napra meg kellett volna fizetni a járulékot, az már tényleges járulékalap lett volna és abból számolnának.



Szakbarbár
2006-04-06 11:39:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
T. Szakértő! Második kisbabám megszületése és a GYED lejárta között 6, esetleg 5 hónap lesz. 180 bérezett napom nem lesz, tehát a GYED a min.bér 2x-e, ami maximális. A TGYÁS mennyi lesz? Mivel úgy néz egyedül maradok a kicsikkel fontos lenne, hogy a GYED lejárta után is magasabb összeghez jussak. Hogyan járok jobban, ha kiveszem a megmaradt kb. 25 nap szabimat, és utána megyek táppénzre, vagy rögtön arra menjek. Valamint ilyenkor átveheti-e az apai nagymama a gyest, ha nem voltunk összeházasodva, és csak ideiglenes lakcímmel van bejelentve nálunk (már nyugdíjas, nemdolgozik sehol). Ha megszületik a 2. baba és a nagyi igényli agyest, azt neki vissza kell adnia? Előre is köszönöm válaszodat! (A bruttó bérem kb. 150eFt)

Bruttó 150.000-rel ne menjél rögtön táppénzre, mert lesz előtte néhány bérezett napod 80%-os bérrel - betegszabi - és akkor a 80%-nak a 70%-át kapod 2 évig, a (gyednél már 2007-es) minimálbér kétszeresének 70%a- helyett. Úgyhogy előtte szabit javasolnék, hogy felfelé húzza az átlagot. 2006-os minimálbér kétszereséből számított tgyás 81.000 Ft körül van, a gyed pedig kb. 73.000, de a jövőre induló már több lesz. Egyszerre csak egy szülő, egy gyerek után, egyfajta ellátást igényelhet, a nagyszülő pedig a szülő jogán kaphatja a gyest, tehát nagymama gyesnél is érvényes, hogy ahogy elkezded a tgyást ketteskével, úgy az egyeske utáni gyest le kell mondani. A nagymama gyesnek nem feltétele, hogy hivatalosan is anyós legyen és ugyanott lakjon, a szülőnek a szülője kaphatja, ha a szülők háztartásában gondozza a gyermeket, erről csak nyilatkozni kell.



Szakbarbár
2006-04-06 11:39:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!Segítséget szeretnék kérni. Jelenleg GYED-en vagyok 18 hónapos kislányommal szeptember 9-ig, a 3. gyerekünket november 3-ra várjuk. Jelenleg a maximum GYED-et kapom. Mielőtt szültem fizetésem 186.000.- Ft volt. Közben mióta itthon vagyok 196.000.- Ft-ra emelték. Szeretném megkérdezni, hogy anyagilag hogy járok a legjobban a 3. gyerek esetében? Ha lejár a gyed menjek vissza dolgozni, vegyem ki az addig összegyűlt szabimat vagy menjek táppénzre, vagy esetleg szakítsam meg a GYED-et korábban? Amennyiben lehetséges a maximum összeget szeretném kihozni, abból ami kapható mind a gyed mind a tgyás esetében. Megoldható - e az is, hogy munka mellett GYES, vagy nagyszülő menjen GYES-re a 2. gyerekkel? Annak mi a feltétele?

180 bérezett napot, ami a korlátlan tgyáshoz kellene, matematikai esélyed sincs összehozni, úgyhogy a tgyás és a gyed a minimálbér kétszereséből lesz megállapítva. Ez több nettó tgyást jelent, mint a mostani gyed (31 napos hónapban még a bruttó is több, és a tgyásból nem vonnak nyugdíjjárulékot), úgyhogy ez sem olyan rossz, a gyed pedig minimálbér kétszereséből számított=maximális lesz ketteskével is. Idén ezek nettó 81.000 illetve 73.000 Ft, de a Te gyeded ennél valamivel több lesz, mert az már a 2007-es minimálbér kétszereséből számítódik majd.

Tgyásnál és gyednél tehát nincs különbség attól függően, hogy mit csinálsz abban a 2 hónapban. Ott meg választhatsz, hogy gyes, és akkor a szabi megmarad, vagy szabi+gyes, esetleg szabi+gyes és utána betegszabi, esetleg még a táppénzbe is belekezdesz. Ezt már Te tudod, hogy hogy szeretnéd, ha gyed után szeretnél 2 hónapig magasabb összeget kapni, akkor adasd ki a szabadságot - gyes mellett - 2 havi biztosan van.

Az utolsó kérdést nem értem. Nagyszülő az unoka 1 éves kora után mehet gyesre, de 3 éves koráig nem dolgozhat (vagyis egyetlen és egészséges baba dolgozó nagymamájánál szóba sem jön a gyes) és a kicsi sem járhat bölcsibe, oviba. Ha a kérdés arra irányul, hogy lehet-e olyat, hogy egyik gyerekkel valaki egyféle ellátáson, másikkal meg nagyszülő gyesen, akkor az nem megy, mert egyszerre csak egy gyerek után, egy szülő (vagy helyette a nagyszülő) és csak egyfajta ellátást igényelhet.



Szakbarbár
2006-04-06 11:39:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Kisbabát várok, előreláthatólag december első napjaiban fogok szülni. Határozott idejű munkaviszonyom, mely 2005. szeptember 1-én kezdődött, idén augusztus 31-én lejár. Fennáll a lehetőség, hogy meghosszabbítják a szerződésem. Ebben az esetben milyen és mekkora összegű támogatás illet meg? Illetve ha nem hosszabítják meg a munkaviszonyom, mire számíthatok, és mi a teendő hogy ki tudjam használni a juttatásokat? Jelenlegi fizsetésem: bruttó 100 000 Ft. Ezt megelőzően bejelentett munkanélküli voltam egy évig, de csak az első 3 hónapra járt a munkanélküli járulék. Válaszát előre is köszönöm!

Akár meghosszabbítják, akár nem, mindenképpen kaphatsz tgyást és gyedet, bruttó 100.000-es átlag után nettó 68.000 illetve 62.000 Ft-ot, de ha nem hosszabbítják meg, akkor egy kicsit macerásabb a dolog, akkor ugyanis ehhez el kellene menni passzív táppénzre 90 napra, utána munknanélküli ellátást kellene igényelni (közvetlenül nem megy, mert 73 nap jár, ami nem tartana ki a tgyás elejéig), és ezt szüneteltetve a -28. naptól kérhetnéd a tgyást, utána pedig a gyedet.



Szakbarbár
2006-04-06 11:39:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
T. Szakbarbár! Ma jár le a 90 nap passzív táppénzem. Hétfőtől munkanélküliként regisztráltatom magam, és május 3-tól (-28.nap) igénylem a tgyást. Ez így megfelel ahhoz, hogy kapjam a gyedet? Nincs meghatározva, hogy mennyi ideig kell munkanélkülinek lenni hozzá? 1 hónap elég? Köszönöm válaszát.

Az álláskeresési járadékkal biztosításba kerülsz, a biztosított pedig jogosult tgyásra és gyedre. Akár 1 nap után is lehet szüneteltetni ezeknek az igénybevétele miatt a járadékot.



Szakbarbár
2006-04-06 11:39:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szaki! 2004. márciusban szültem, jelenleg gyesen vagyok. Testvért szeretnénk. Munkahelyem kisfiam egy éves korában közölte, hogy megszűnik a helyem és nem mehetek vissza. Kérdésem az lenne, hogy ha most 2007 márciusig szülnék mennyi pénzt kapnék? Mennyit kapnék akkor ha 2007 március után szülnék, és akkor miből számolnák gyest vagy gyedet a munkanélküliből vagy akkor járnék jobban ha táppénzre mennék? Kisfiam koraszülött volt, minden tartalékunk az ő kezelésére ment, gyönyörű egészséges kis fickó lett, de anyagilag nem állunk túl jól, ezért érdelelne, hogy mikkor jönne jobbkor a kistesó. Előre is köszönöm a választ

0 bérezett nappal a tgyás és a gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Ha munkanélküli ellátást szüneteltve szülsz, és van előtte valamennyi (gondolom 180-nál kevesebb napi) tényleges jövedelmed (felmondási idő), akkor ennek az átlaga, de legfeljebb a minimálbér kétszerese az ellátások alapja. Ha nincs tényleges jövedelmed, mert csak szabadságmegváltást kapsz, ami nem számít bele és egyetlen munkában, szabin töltött nap nélkül, a gyes utolsó napján 1 összegben fizetnek ki valami megegyezéses bért, ami szintén nem számít bele, mert nincs osztószám, akkor a tgyás és a gyed alapja a munkanélkülihez beszámító átlagkereset - könyvelő legyen a talpán, aki tudja, honnan írja ilyenkor az összeget az igazolásra, én most kapásból nem tudom megmondani. Táppénzre a munkaviszony alatt vagy a megszűnését követő 3 napon belül mehetsz, munkanélküli nem jogosult táppénzre. A táppénz előtti 80%-os betegszabi, főleg az azonnal betegállományba mész és nincs előtte szabi, nem kellően magas bérnél csúnyán ronthatja az átlagot, úgyhogy ezzel óvatosan kell bánni.



Szakbarbár
2006-04-06 11:39:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja