SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakértő! Következő a helyzet: 2004. februárjában a helyi MEP-nél egyéni megállapodást sikerült kötnöm egészsébiztosítási ellátásokra, mivel azelőtt végeztem az egyetemen, kiderült, hogy babát várok és így már nem sikerült dolgoznom! Így azóta az akkori minimálbér kétszerese után kapom a gyed-et, ami 2006. ápr. 30-ig járna. Közben jön a 2. baba is akivel ápr. 06-ra vagyok kiírva. Mivel a megállapodás "intézményét" meg fogják szüntetni már leadtam az igénylést a thgy-re a picinél. Eddig nincs is semmi gond, csak azt mondták nekem, hogy így sem lesz meg az ellátásban a folytonosság, csak a biztosítottság és még passzív jogon sem fog járni a gyed a kisebbik baba után és el kellene mennem dolgozni ahhoz, hogy beadhassam az igényt a gyed-hez. Tehát a kérdés az, hogy hová van az leírva, hogy passzív jogon sem járna a gyed? Előre is köszönöm!

Egyszer valahogyan (biztosítottként vagy passzív jogon) kezdődő tgyás végig jár. Passzív gyed pedig akkor jár, ha legalább a tgyás 1. napján volt biztosítás. Nálad ez is teljesül, úgyhogy ha passzív jogon is, de végig fog járni a gyed.

Ebtv. 42/A. § (1) Gyermekgondozási díjra jogosult

b) a terhességi-gyermekágyi segélyben részesült anya, akinek a biztosítási jogviszonya a terhességi-gyermekágyi segély igénybevételének idotartama alatt megszunt, feltéve, hogy a terhességi-gyermekágyi segélyre való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezett és a szülést megelozoen két éven belül 180 napon át biztosított volt, és a gyermeket saját háztartásában neveli.

Inkább az összeggel lesz itt probléma, mert a 0 bérezett, vagy mondjuk inkább úgy, járulékfizetős nappal megállapodásos biztosításba szülés esetére nincs szabályozás, hogy hogyan állapítják meg az ellátást, ez egy joghézag. Ha nincs szabályozva, akkor pedig jobb híján (ahogy pl. egy egyéni vagy társas vállalkozónál) a minimálbért veszik alapul annak ellenére, hogy a józan paraszti ész úgy diktálná, hogy a szerződésben vállalt járulékalapot, de legfeljebb a minimálbér kétszeresét vennék alapul, hiszen alkalmazottnál is így van. De 2 megye 2 konkrét esetben a minimálbér alapján állapította meg a tgyást és a gyedet. Nincs kizárva, hogy egy 3. egy 3. esetben másképp fog eljáni, úgyhogy még reménykedjél. 1 napra meg kellett volna fizetni a járulékot, az már tényleges járulékalap lett volna és abból számolnának.



Szakbarbár
2006-04-06 11:39:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja