SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakértő!

Maximális gyedben részesülök (193.200 ft).
Élettársam minimálbérre van bejelentve (138.000 ft).
2 közös gyermek+egy 91.napot betöltött magzat után év közben én venném igénybe a családi adókedvezményt.

A munkáltatónál leadott nyilatkozatban mekkora összeget írhatok be a 660.000 ftból, hogy maximálisan kihasználhassam a gyedből a Cs.adókedvezményt?(a fennmaradó részt a párom a bevallásban érvényesíti majd)

Előre is köszönöm segítségét!
Ha a párod csak a bevallásban érvényesíti a maradékot, akkor akár 660.000-et is beírhatsz, mert így, hogy ő év közben nem érvényesít semmit, nem lehet abból gond, hogy ketten együtt többet vesztek igénybe a járónál.
Ha feltétlenül számolgatni akarsz, akkor 322.000 Ft az a kedvezményalap, amiből pont annyi - 48.300 Ft - a kedvezmény, mint amennyi a gyedet terhelő szja és nyugdíjjárulék - utóbbival csak akkor lehet számolni, ha nem passzív jogon kapod a gyedet.
Apuka az éves minimálbérből 529.920 Ft-ot tud majd a bevallásban visszaigényelni, tehát majdnem a teljes összeget igénybe tudjátok venni ketten együtt.

Szakbarbár
2018-02-18 08:49:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt szakértő!
Próbáltam megoldást találni korábbi válaszai között, de elég összetett a kérdésem.
Jelenleg gyeden vagyok 2016.10.12-én született egyeskével. Tervezzük ketteskét, ahhoz kérnék segítséget, hogy tudom a legjobbat kihozni a helyzetből anyagilag. 4 órában dolgozom, már egy másik munkahelyen, mint ahonnan a mostani gyedemet kiszámolták. A 4 órás munkaviszonyban 100e Ft-ot keresek csak, szülés előtt több jövedelmem volt, jól értelmezem, hogy így a kedvezmény szabály nem érvényes rám, hiába gyed alatt születne a ketteske, mivel céget váltottam? Befolyásol bármit a CSED, GYED számításnál, hogy 4 órában dolgozok vagy csak a fizetés számít. Ez a jelenlegi jogviszony már most 9 hónapja tart, így a napok számával nem lenne gond, ugye? Egyéni vállalkozó is vagyok, normál adózással, ebből éves szinten nagyon kevés bevételem származik, érdemes megtartani ezt a vonalat, mert összeadódik, vagy inkább hátrányt jelent, esetleg semmit nem befolyásol? Köszönöm a segítségét!
A kedvezményszabály valóban csak akkor alkalmazható, ha ugyanabból a jogviszonyból szülsz megint. A részmunkaidő is teljes értékű előzetes biztosítás, az ellátások a részmunkaidős bérből számolódnak.
Ha a munkaviszonyban és a vállalkozásban is lesz a szülés előtti 2 évben 365 nap előzetes biztosításod, akkor mindkét jogviszonyból járni fog a táppénz, a csed és - a maximumig - a gyed. A gyed alatt nem kell járulékot fizetni, a gyes alatt kéne, kivéve, ha ott már tudsz a terhesség miatt táppénzen lenni. Ha így lesz és egyetlen Ft kivéted sem lesz, akkor - bármilyen illogikus és hihetetlen is - a minimálbér 150%-a után állapítják meg a táppénzt, csedet, gyedet.
Ha a gyed végén nem vagy terhes, akkor majd el kell dönteni, hogy mi legyen a vállalkozással, mert a járulékfizetés több lenne, mint a nettó béred.

Szakbarbár
2018-02-18 08:43:33
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!

2015.02.X-én született a kisfiam, három év után (egy hónapja) jeleztem a visszatérési szándékomat. 2018.02.X-én aláírtam a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetését,ugyanis a vezetőség azzal fogadott, hogy nincs meg a helyem. Ez szerint a munkaviszonyom május 11-én szűnik majd meg. (szabadság+ eltekintenek a munkavégzés alól)
A bruttó béremet 300.000 Ftra emelték (130.000 ről)
Tudom, hogy terhes vagyok, de ezt a tényt (a nagyon korai állapot miatt) nem tártam fel a vezetőség előtt.
Végzős vagyok egy mesterképzésen, nappalin, tudom, hogy jár a diplomás gyed.

A kérdéseim a következők:
1. Ha júliusban államvizsgázok, és a diákigazolványom érvényes októberig, akkor a tb biztosítottságom megoldott lesz a ketteske születésekor, és azt követően 3 évig? Vagy kell magam után tb. biztosítást fizetnem, hogy ellássanak a szülésnél? (Az államvizsgával megszűnik a hallgatói jogviszony?)
2. Az aláírt közös megegyezéssel történő szerződésmegszüntetés mellett elmehetek-e táppénzre, és meddig? Ez esetben mikor ér véget a munkaviszonyom? Kb. mekkora lenne a táppénz?
3. Anyagilag van-e értelme új munkaviszony létesítésének ezzel a megemelt 300.000 Ftos bruttó bérrel? (magam után fizetném a terheket egy átmeneti időszakra, ha megéri) Valahol korábban olvastam, hogy két jogcímen is lehet egyszerre gyedet kapni, ha a nappali képzés mellett kb 120 ledolgozott nap is van. (???)
4. Járható-e, illetve az-e a legjobb megoldás, ha ketteske születése előtt egy hónappal eljövök csedre a megszűnő munkaviszonyom után, és annak lejárta után kérem a diplomás gyedet?
5. Hol, és mikor kell ezeket igényelnem?
6. Mi történik, ha a diplomás gyes alatt leszek ismét terhes? Itt is él a kedvezményszabály?
7. Államvizsga után elmehetek-e álláskeresési támogatásra, és jár-e onnan táppénz, vagy ez összeférhetetlen a diákigazolvánnyal?
A válaszát nagyon köszönöm!!
Az egészségügyi szolgáltatásra és a csedre, gyedre jogosultság két külön dolog. Előbbi az október 31-ig érvényes diákigazolvány érvényességet követő 45 napig jár, tehát eddig nem kell fizetni az egészségügyi szolgáltatási járulékot. Hallgatói gyedre ennél később szülve is jogosult lennél, de ez itt előbb lesz. Amint kapsz gyedet, illetve később gyest, úgy ezek mellé megint jár az egészségügyi ellátás.

Nem érdemes táppénzre menni, mert akkor a 100%-os szabadság és felmondási idő helyett a 60%-os táppénzt kapnád. Nem befolyásolná a munkaviszony végét, addig járna.

A hallgatói gyed 180.500 Ft-ból számolódik, ha ennél több a béred, akkor több lesz az alapja, tehát alapos számítások mellett érdemes lehet munkaviszonyt létesíteni - de gazdaságosabb lenne egyéni vállalkozónak lenni. Csak egyetlen gyedet kaphatsz így is, amit a 2 jogviszonyról meg a 120 naptól olvastál, azt félreértetted, ha az ellenkezője jött le belőle.

Az első 3 kérdésre válaszoltam, ennyi fért bele.

Szakbarbár
2018-02-18 08:37:25
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő!

Köszönöm korábbi válaszát 118038 számú kérdésemre. Lenne még további két kérdésem:
1. Hány teljes hónap az a legkevesebb idő, ameddig bejelentve kell lennem?
2. A 376 000 Ft körüli bruttó bér a legkevesebb, amire bejelentve kell lennem, hogy megkaphassam a legkedvezőbb GYED-et? Vagy elég kevesebbre is bejelenteniük, ahhoz, hogy maximális GYED-et kaphassak? Ha elég, mennyi ez az összeg?

Köszönettel,
Eszter
1. 1,5-2 hónapnál talán már biztonságos. Régen ennél többnél is megpiszkálták az ilyen ügyeket, aztán az ombudsman azt javasolta a hivataloknak, hogy ne tegyék, szerintem azóta csak a nagyon kirívó ügyekre ugranak rá. Bízzunk benne, hogy ennyi már nem kirívó.
2. A bruttó 376.000 elírás volt. 276.000 a jelenlegi minimálbér kétszerese és a következő 1-2 évben szerintem 300.000 fölé nemigen emelkedik ez az összeg.

Szakbarbár
2018-02-18 08:26:38
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!

2015.07.31.én született első gyermekem. Elötte márciustól táppénzen voltam. TGYÁSt és GYEDet is kaptam. 2017 augusztusában kivettem a szabadságaimat, szeptemberben dolgoztam két hetet. De vissza kellett mennem GYESre. Azt szeretném kérdezni, hogy ha terhes lennék GYES alatt és a baba GYES lejárta után születik milyen juttatásokra számíthatok? Mehetek táppénzre? Így is életbe lép, hogy a TÁGYÁS, GYED nem lehet kevesebb mint az első babánál?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdv: Kata
Ha a gyes után 1 éven belül szülsz ugyanabból a jogviszonyból, akkor a csed és a gyed általános szabályok szerinti kiszámított alapját összevetik az előző csed alapjával és ha az magasabb volt, akkor ismét a régi alappal állapítják meg.
Táppénz és gyes akkor jár együtt, ha dolgozol gyes mellett és így leszel keresőképtelen. Ha kiveszel valamennyi szabadságot, akkor az olyan, mintha dolgoznál. Ha ez nem működik, akkor add át apukának a gyest, így tudsz táppénzt igényelni. A fizetés nélküli szabadság - ellenkező megegyezés hiányában - a bejelentéstől számított 30. napon szűnik meg, tehát a 31. naptól vegye át apa a gyest és onnan vetesd fel magadat táppénzre.

Szakbarbár
2018-02-18 08:21:56
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő! A segítségét szeretném kérni. 2 jogviszonyom van/volt. Mindkettőből CSED-et állapítottak meg részemre. A második (nem fő) jogviszonyom oktatási intézményből, megbízási szerződések alapján volt/van. A magas adminisztráció miatt a szerződéskötés, és az elszámolások/kifizetések negyedéves csúszással történtek mindig.Ez miatt egy csomó megbízási díjból bár vontak egészségbiztosítási járulékot, nem számították be az ellátás alapba. Arra hivatkoztak, hogy a kifizetés később történt. Józan paraszti ésszel úgy gondolom, a megbízási díjnak a vonatkozási időszaka számít, nem pedig a kifizetés időpontja. Mire hivatkozhatok?FEllebbezzek? Sajnos, ráadásul a Kincstár a számfejtő....Nem értem. Köszönöm segítségét.
Amikor az ellátás alapját megállapítják, akkor megnézik, hogy a számítási időszakban mennyi volt az egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelem. Ehhez az erre az időszakra bevallott jövedelmet nézik. Ha ez normálisan van bevallva, akkor nem lett volna gond, de ritka, hogy normálisan lenne, megmondom őszintén, hogy én is csak annál játszadozom el manuálisan az utólagos kifizetések megfelelő időszakra pakolgatásával, akinél tudom, hogy jelentősége lesz, mert macerás és a józan paraszti észen kívül semmi nem írja ezt elő.

A munkáltatónak minden hónapra van egy `08-as számú bevallása, 2017-ben ez a 1708 volt, idén a 1808. Ennek az első oldalán ott van az időszak, hogy melyik hónapra szól a bevallás. Az esetek 99%-ában a jövedelmet a tárgyhóra fizetik ki, ezért a bevallás "külsején" az időszak megegyezik azzal az időszakkal, ami a bevallás "belsejében, magánszemélyenkénti analitikájában" van. A bevallás úgy épül fel, hogy a magánszemélyenkénti kötelezettségek együtt adják ki a munkáltató összes fizetendő közterhét, a magánszemélyekről pedig egy csomó részletező lapot ki kell tölteni, pl. olyat is, ami a biztosításban töltött időszakot tartalmazza. A programok úgy állítják elő a bevallást, hogy - nagyon ritka eseteket leszámítva - automatikusan az "A" lapon lévő időszakot teszik be az "M" lapokra is, az egész tárgyhavi kifizetést 1 db M-es lapra. Ezért amikor ellátás megállapításához pl. a szeptemberi jövedelem is érdekes, akkor a szeptemberi bevallásban bevallott jövedelmet veszik alapul, akkor is, ha ebben nem a szeptemberre járó jövedelem van benne, hanem mondjuk a júliusi, mert ez nem derül ki semmiből. Az esetek egy részében ezzel jól lehet járni, a másik részében rosszul. Amíg valaki jól jár vele, addig nem kell bolygatni, hogy nem feltétlen jó a bevallás úgy, ahogy bement, de itt most pont rosszul jársz vele - gondolom, hogy a számítási időszak végén nem vettek figyelembe egy oda tartozó, de később, már a számítási időszakon túl kifizetett jövedelmet.

A program által előállított 1 db M-es lapot kézzel meg lehet bontani és lehet annyi db-ot csinálni, ahány hónapra vonatkozott a kifizetés, tehát lehet eltérő az időszak az A és az M lapon. Ellátás megállapításánál az M-es lapok időszakát nézik. Jogszabályi szinten ez nincs kimondva, hogy így kéne, a kitöltési útmutató is csak egy bizonyos esetre ír példát megbontásra és az pont nem ilyen, az ember pedig nem szívesen ad magának plusz feladatokat. A MÁK-ban ráadásul gondolkodni és dönteni eleve nem divat, ezért nem foglalkoztak a manuális korrekcióval.

Ha ezt így nehéz elképzelni, akkor a nav honlapjáról töltsd le az ÁNYK nevű keretprogramot és a 1808-as bevallást, ebben meg tudod nézni, hogy mi van egy M-es lapon, amit az A lap megfejelése után lehet kérni, hogy dobjon fel a kitöltőprogram, M08 és M09 lapból többet is lehet tölteni, mindegyiket más vonatkozási időszakkal.

Amíg nem módosítják (hivatalos neve: helyesbítés) a bevallást, addig mehetsz bárhova a problémáddal, azt fogják mondani, hogy a bevallott jövedelem alapján állapították meg az ellátás alapját. Ha még nem telt le a fellebbezési határidő, akkor az illetményszámfejtést kellene közvetlenül megkeresni és kérni, hogy a valóságnak megfelelően módosítsák a `08-as bevallást, a vonatkozás időszakát közöljék az M-es lapokon, így más lesz a számítási időszakban kifizetett jövedelem, ami az ellátások alapját képezi. Ha nem sikerül elérni, vagy már eleve lejárt a fellebbezésre nyitva álló határidő, akkor még mindig tehetsz panaszt a munkáltató székhelye szerinti kormányhivatal kifizetőhelyeket ellenőrző osztályánál, de szerintem max akkor foglalkoznak érdemben a panaszoddal, ha ezt legalább ilyen részletesen leírod, mert egyébként csak azt látják, hogy a bevallott jövedelem és vonatkozási időszak alapján rendben van a megállapítás.

Szakbarbár
2018-02-18 08:17:37
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Üdvözlöm!
Segítsègèt szeretném kèrni az alábbi kèrdès kapcsán.
Kisfiammal 04. 23.-ig vagyok gyeden. Addig szól a fizetès nèlküli szabim is.
Várandós vagyok 2. Gyermekünkkel, akivel júliusra vagyok kiírva.
Èn úgy tervezem, hogy 04.24-től nem kèrem a fizetès nèlküli szabi meghosszabbítását ès kiveszek pár nap szabit. Majd május elejètől tàppènzre mennèk, addig amíg a kicsire nem igènyelhetek csedet.
Kèrdèsem ezzel kapcsolatban az, hogy megteheti azt a munkáltató, hogy nem enged szabadságot kivenni, ês táppènzre menni vagy köteles a döntèsemnek eleget tenni?

Válaszàt köszönöm!

2 éves korig kérted a fizetés nélküli szabadságot. Ha ennek vége és nem igényelsz újabb időre, akkor a munkáltatónak kötelessége elkezdeni kiadni a babázás alatt felhalmozódott szabadságot. Ezt addig tudja megtenni, amíg keresőképes vagy, tehát amíg felvesznek táppénzre. Ezzel megint nem tud mit csinálni, ha keresőképtelen vagy, akkor keresőképtelen vagy, legfeljebb ennek a felülvizsgálatát tudja kezdeményezni 15.800 Ft-ért, de kismamát nem szoktak felülvizsgáltatni, mert ott nyilvánvaló az eredménye. A szabadság alatt minden további nélkül kaphatod a gyest, és mivel gyes melletti munkából leszel táppénzen - szabadság=munka - ezért a gyest és a táppénzt is kaphatod egyszerre.

Szakbarbár
2018-02-18 07:46:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Jó napot! Szeretnék segítséget kérni! Jelenleg itthon vagyok gyesen a kislányommal, és terhes lettem ikreket várok! 2 ellátás nem kapható, jól tudom? Akkor a gyest le kell mondanom utánna mehetek táppénzre? Vagy ez hogy működik?, Mi a teendő ebben az esetben? Köszönöm a segítségét!
Gyes és táppénz akkor jár együtt, ha gyes melletti munkából vagy táppénzen. Ha legalább 1 nap szabadságot kiveszel, az már olyan, mintha dolgoznál a gyes mellett. Ha nem tudod vagy nem akarod a szabadságot megoldani, akkor a gyest add át apukának és ezután igényeld meg a táppénzt!

Szakbarbár
2018-02-18 07:41:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

2018. május 31-re várom az első gyermekemet.
2017 augusztusától vagyok katás egyéni vállalkozó. (Havi 75 ezret fizetek.) Előtte megbízási szerződéssel dolgoztam több cégnek.
Kérdéseim:
1.) jogosult leszek-e a GYED-re abban az esetben is, ha a katás vállalkozást megelőző időszakban előfordult olyan hónap, amikor nem kötött megbízási szerződés sehova, a tb-t viszont mindig fizettem?
2.) ha felvennének teljes állásba ahhoz a céghez, ahova most katásként a legnagyobb megbízásom köt, a GYED szempontjából lényeges ennek az időpontja? úgy értem, hogy a GYED összegét befolyásolja, hogy pl. márciustól vagy áprilistól vagyok állásban a munkáltatónál? (a katát természetesen előtte megszüntetném ebben az esetben.)

Köszönöm a segítséget!
1. Ha soha egyetlen Ft bevételed sem lett volna, csak fizetted volna a közterheket, akkor is biztosított vagy főállású katásként és mint ilyen, jogosult vagy minden ellátásra, feltéve, hogy a régi megbízások elérték a biztosítási határt (minimálbér 30%-a) és a szülés előtti 2 évben lesz legalább 365 nap biztosításod.

2. Ha megszünteted a vállalkozást és lesz egy munkaviszonyod magas bérrel, akkor az ellátások alapja a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Célszerű a bért úgy megállapítani, hogy a gyed végének évében várt minimálbér kétszeresét kicsit meghaladja, így a gyed még kétszer tud emelkedni. Ha csak kijössz a kata alól vagy szünetelsz, akkor ez nincs így, meg kell szüntetni a vállalkozást a munkaviszony előtt.

Szakbarbár
2018-02-18 07:39:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

Október végéig GYED-en vagyok második gyermekemmel. A GYED maximumát kapom. A kérdésem az lenne, hogy mennyi családi adókedvezményt tudok havi szinten igénybe venni ebből az ellátásból? Ma kaptam meg a január havi ellátást: nettó 162.405 Ft-ot. Ez alapján valóban csak 12.505 Ft családi adókedvezmény jár a GYED maximumból? Vagy esetleg valamit elszámoltak?

Előre is köszönöm a választ.

Egy anyuka
A maximális gyed bruttóban 193.200 Ft. Ebből 15% SZJA-t és 10% nyugdíjjárulékot kell fizetni, ez összesen 48.300 Ft. A családi kedvezmény mindkettőből érvényesíthető. 2 gyermek után a kedvezmény alapja 233.340 Ft, a gyakorlatban ez 35.000 Ft-ot jelent, így 48.300-35.000=13.300 Ft jönne le a bruttóból a kedvezmény érvényesítése után és így nettóban 179.900 lenne. Nem tudom megmondani, hogy ha 2 gyermek után kérted a kedvezményt, akkor miért annyit kaptál, amennyit.

Szakbarbár
2018-02-12 08:53:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Jó napot kívánok! A következő kérdéssel fordulok Önhöz. 3 gyermekünk van (8,6,3). A férjem Ausztriában dolgozik (Tb felé le is lett jelentve). A 2 kicsi tartósan beteg, ezért szeptemberben igényeltem az emelt családi pótlékot és a gyes-t. De mivel az ügyintézés hosszadalmas ezért kivettem a szabadságaimat. Február 20.-án lejár a szabadságom. Ha megszűnik a munkahelyem akkor valóban nem leszek Magyarországon jogosult gyes-re és családi pótlékra? (az ügyintéző mondta, hogy ha megszűnne a munkaviszonyom, mindent Ausztria fizetne). Mert akkor Gyet-et sem igényelhetek a későbbiekben. Előre is köszönöm válaszát
Amíg van magyar munkaviszonyod, addig Magyarország az elsődleges fizető, mert azonos az ún. jogalap - apa is, anya is dolgozik, ilyenkor a gyermek lakóhelye határozza meg, hogy melyik ország fizet elsősorban családi ellátást. (Családi ellátás a magyar és az osztrák családi pótlék, a magyar gyed, gyes, gyet) Tehát itthonról kapod a családi pótlékot, gyest, kaphatnád a gyetet, Ausztria pedig egy különbözetet fizet, azt az összeget, amivel a magyar ellátás kevesebb az osztrák ellátásnál.

Ha megszűnik a munkaviszonyod, akkor Ausztria lesz a családi ellátás fizetésére kötelezett az apa munkaviszonya alapján. Ha csak neki van munkaviszonya, akkor semmi mást nem kell nézni, csak azt, hogy ő hol dolgozik. Ha nem kapsz itthonról semmit, hiszen Magyarország nem illetékes családi ellátásokat fizetni, akkor a magyar nullához képest kapjátok az osztrák ellátásokat. Összességében ugyanott vagytok mindkét esetben, csak miután megszűnt a munkaviszonyod, egy helyről, Ausztriából kapjátok azt, amit korábban a 2 országból kaptatok együtt.

Amit itt érdekes, és erre nem tudok válaszolni, járj utána, mert fontos lehet, hogy hogyan alakul az egészségügyi ellátásra jogosultságod, ha a munkaviszonyod megszűnt, gyesre, gyetre -
ami mellé járna - pedig azért nem vagy jogosult, mert mindent Ausztria fizet.

Szakbarbár
2018-02-12 08:38:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Első gyermekem 2016.09.23-án született. Akkor 09.09-től kaptam TGYÁS-t, utána pedig GYED-et. Jelenleg a 2. gyermekünket várjuk, akinek várható születési ideje 2018.07.30. Az akkori bruttó bérem 680000 ft volt, így magas TGYÁS-t és a maximális GYED-et kaptam.
A kérdéseim a következők lennének: Ha továbbra is otthon maradok GYED-en, akkor a 2. gyerek születése után milyen juttatásokra számíthatok (hogyan számítódik a CSED és a GYED a 2. gyerekre? CSED mellett megkapom-e az 1. gyerek után a GYED-et és a GYES-t?) Amennyiben visszaménnék dolgozni, de veszélyeztetett terhesség miatt táppénzre kerülnék, akkor milyen juttatásokra számíthatok az 1. és 2. gyermekre a terhesség ideje alatt és a szülés után? Amennyiben visszamennék dolgozni, hány napot kellene minunkában tölteni, hogy azt vegyék a 2. gyerekre járó juttatások alapjául, és ezekbe a napokba beleszámítódik-e az 1. gyerek után járó szabagság letöltése?
Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Ha nem mész vissza dolgozni 2 baba között, akkor az általános szabályok szerint a következő csed és gyed alapja az aktuális bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese, esetedben az utóbbi lenne. De ha a gyed, gyes alatt vagy ezután 1 éven belül ugyanabból a munkaviszonyból szülsz megint és az általános szabályok szerint kevesebb lenne a csed és a gyed alapja, mint az előző csedé volt, akkor az előző csed alapja fogja az új ellátások alapját képezni. Így a cseded annyi lenne, amennyi az előző csed volt, a gyed pedig maximális - bár ez enélkül a szabály nélkül is maximális lenne.

Ha a béred emelkedett, akkor az új bér abban az esetben lesz az új csed alapja, ha legalább 120 naptári napot dolgozol a számítási időszakban. Ebbe a szabadság is beleszámít.

Az egyeske utáni gyes mellé kaphatod a ketteske utáni csedet vagy gyedet. Az egyeske utáni gyed vagy gyes mellé kaphatsz táppénzt, de utóbbit csak úgy, hogy a táppénz kezdete előtt legalább 1 nap szabadság kéne, mert a táppénz és a gyes csak így nem zárja ki egymást.

Szakbarbár
2018-02-12 08:28:19
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!

2013.01.23-án született első gyermekem, 2015.01.16-án 2. 2017.03.04-én 3. Felváltva voltam mindvégig Cseden és gyeden. Ha jól értelmezem, körülbelül 80-90 nap szabadság jár nekem, ha visszatérek jövö márciusban dolgozni?
Illetve, ha születne még egy gyerekem 2020 elején (gyes alatt) akkor is jogosult lennék-e a maximális gyedre(eddig azt kaptam), ha 2019 februárjától szabadságon, illetve táppénzen lennék? Melyik érné meg jobban?
Köszönettel
Mindhárom gyermekkel a szülési szabadság - amire a csedet kaptad - és a fizetés nélküli szabadság - gyed - első 6 hónapjára járt szabadság, ez nagyságrendileg lehet 80-90 nap. Egy következő babával a csed és a gyed alapja a szabadságból számított átlag, ha nem voltál szabadságon, akkor pedig az aktuális szerződés szerinti bér, illetve az előző csed alapja közül a magasabb. A szabadsággal akkor járhatsz jobban, ha
- a béred lényegesen több, mint a minimálbér kétszerese
- azóta, hogy hármaska született, sokat emelkedett
- és tudnál legalább 120 naptári napot szabadságon lenni.
Ha ez a 3 együtt teljesül, akkor az új csed alapja tudja több lenni, mint a régi csedé volt. Kevesebb semmiképpen sem lesz, ez a korábban említett, szakzsargonban kedvezményszabálynak hívott rendelkezés lényege hogy legalább ugyanennyi lesz újra.

Szakbarbár
2018-02-12 08:19:03
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!

2016 márciusban született a 2. gyerekem, tehát még 2 hónapig kapom a gyedet. 9hónapja dolgozok gyed mellet 1 uj munkahelyen ahol havonta kapok uj szerződést tehát a munka elég bizonytalan. Mi szeretnénk 3. gyereket, a kérdésem a következő lenne, hogy ilyenkor el lehet e menni táppénzre (gyesen) szülésig vagy csak a határozatlan idejű munkánál?ha nem akkor mire vagyok jogosult? aztán a gyedet majd ebből az új fizetésből állapítják meg akkor is ha nem hosszabbít szerződést?

válaszát előre is köszönöm!
üdv:Adrienn!
"A válasznál abból indultam ki, mert így értettem, hogy nem arrl van szó, hogy van egy munkaviszonyod, amiből gyeden vagy, hanem ahonnan gyedet igényeltél, az megszűnt és most másik munkáltatónál dolgozol. "

Elnézést azt kihagytam hogy az előző munkahelyemen is van még élő szerződésem és azt nem szüntetik meg csak ezt az ujat ahol most dolgozom. még azt szeretném kérdezni , hogy most jelenleg 180 bruttót kapok ezen az uj munkahelyen, ha sikerülne felemeltetni a bruttómat a duplájára (mikor már 3 hónapos terhes vagyok)kb 3-4 hónapig míg terhesen tudok dolgozni, utána 1-2hónap táppénz azzal érnék-e el alamit hogy emelkedik-e a gyed? és akkor ettől az uj munkáltatótól meddig kellene ilyenkor szerződést kérni?
2. lehetőség ha ez az uj nem hosszabbít a régi az marad akkor mire lehetek jogosult? a gyedbe beleszámít ez az uj munkahely ? és ilyenkor mehetek-e táppénzre szülésig a régi munkahelyről hogy ott gyesen vagyok?

válaszát előre is köszönöm!
Határozott idejű szerződéssel is jogosult vagy táppénzre, de biztos lehetsz benne, hogyha az aktuális havinak vége, akkor nem kapnál új szerződést. Ebből a másik munkaviszonyból így nem lenné jogosult csedre, gyedre. Csak az abban a jogviszonyban kapott bér képezi az ellátások alapját, így ez a bér a másik helyen nem érdekes.
A régi munkaviszonyban - ha ott nem dolgozol két baba között - az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese az ellátások alapja. A szerződés szerinti bért közölni kell a munkáltató által kitöltendő nyomtatványon, ha soha nem kaptad, mert emelés után csak babáztál, akkor is ezt az aktuális, "elméleti" összeget veszik alapul. A régi munkaviszonyból az egész terhességet táppénzen töltheted, ennek is az emelt bér az alapja.
A munkáltató nem tudom, mennyire lesz partner ehhez, mert az emelt bér több táppénz 1/3-ot és később több költséget jelent neki -
nem lehet benne biztos, hogy hajlandó leszel sok év múlva visszamódostani egy kisebb összegre és akkor minden kilépéskori járandóság a felemelt bérrel számolódik.

Szakbarbár
2018-02-12 08:10:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Az ügyben szeretnék tájékoztatást kapni, hogy születendő gyermekem után milyen anyagi támogatásban részesülhetek majd?
2016 nyarán diplomáztam orvosként, majd 2016 őszétől jelenleg is (4. aktív félév) doktori képzésben veszek részt, nappali tagozatos PhD hallgató vagyok. Tehát munkaviszonyom nincs, jogviszonyom van, valamint ösztöndíjként, havi 140 ezer Ft-ot kapok. Jelenleg babát várok és szeretnék tisztában lenni, hogy anyagilag mire számíthatunk férjemmel a születése utána (férjemnek munkaviszonya van évek óta).
Például a diplomás gyed-re jogosult vagyok-e? Ha igen, akkor az azt jelenti, hogy mellé már nem kapnám az ösztöndíjamat? Vagy maradhatok aktív hallgatói jogviszonyba a diplomás gyed mellett?
Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Üdvözlettel:
Marianna
Hallgatói gyedre leszel jogosult a szülés napjától a baba 2 éves koráig, az ellátás alapja a garantált bérminimum, amiből nettóban, családi kedvezmény nélkül 94.765 Ft a gyed. Emellett meg tudod igényelni az egyszeri anyasági támogatást és a családi pótlékot - 64.125 Ft szülés után, illetve 12.200 Ft/hó.
Nem vagyok benne biztos, hogy ezt jól gondolom, de azt hiszem, hogy az ösztöndíj nem kavar be. Az aktív státuszodat semmiképpen nem befolyásolja a gyed.

Szakbarbár
2018-02-03 17:53:54
Olvasói értékelés: 5/4
Tisztelt Szakértő!

2016 áprilisa óta KATÁ-s (50 000-es) egyéni vállalkozó vagyok. Első gyermekemet 2018. június 9-ére várom. Akár március 1-től lenne lehetőségem arra, hogy felvegyenek állásba egy céghez. Kérdéseim:
1. Jól értem-e, hogy ehhez nem elég szüneteltetnem, hanem meg is kell szűntetnem a vállalkozásomat?
2. Ha február 28-ával megszűntetem a vállalkozásomat, március 1-jével állásba is kerülhetek? Vagy kell hogy legyen valamennyi átmeneti idő?
3. Mennyi az a bruttó bér, ami után a lehető legkedvezőbb GYED-et kaphatom?
4. Levelezős, önköltséges jogviszonyom van egy egyetemen, a következő félévben passzív leszek, de utána szeretnék majd újra aktív lenni. Befolyásolhat ez bármit a GYED-del kapcsolatosan?

Köszönettel,
Eszter
1. Igen, nagyon fontos, hogy ne csak szünetelj, hanem meg is szüntesd a vállalkozást, ellenkező esetben 2 jogviszonyod lesz, az egyikben az előzetes, a másikban az aktuális biztosítással nem rendelkezel és két szék között a pad alá esel.
2. Átfedés nem szerencsés, ha van, kihagyás 30 napnál kevesebb legyen. Ennek akár az is megfelel, ha febr. 28-án megszűnik az egyik jogviszony és másnap kezdődik a másik.
3. Azzal is számolva, hogy még 2020-ban is fogsz gyedet kapni, az akkori minimálbér kétszerese. Hogy ez mennyivel több a mostani 376.000-nél, azt nem tudom.
4. Nem.

Szakbarbár
2018-02-03 17:50:01
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár!
2014. Juli 1-től folyamatos munkaviszonyom van rendvédelmi szervnél tiszti beosztásban. Jelen pillanatban 11 hetes várandós kismama vagyok, januártól táppénzen vagyok jelenleg is a szülésig. A mai nap kamptam meg a parancsot a 2018-as béremelésemről. A kérdésem az lenne a Gyed összege miképpen változik, mert eddig bruttó 270000 ft-ot kerestem 2018.január 1-től pedig 413000 ft bruttó összeget kapok. Kérdésem hogy melyik béralapból veszik alapul a gyed számításánál? Mint rendvédelmi szerv dolgozója rám is vonatkozik ez a maximum gyed? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm. Üdv Edina
A gyedmaximum és mindenféle más, ellátás megállapításával kapcsolatos szabály Rátok is vonatkozik, viszont Nálatok - már ha a Hszt. hatálya alá tartozol - van valami egészségügyi szabadság a táppénz helyett, amihez nem értek, nem tudom, hogy később a csed és a gyed megállapításakor ez az időszak hogyan minősül.

A csedet és a gyedet a kezdetét megelőző 3. hónap végétől visszafelé számított 180 napi átlagból állapítják meg. Ha a mínusz 3. hónap végéig dolgozol, akkor mivel itt teljesen vagy nagyrészt az új béredet kapod, nagyrészben vagy egészben ez lesz az ellátások alapja.

Ha nem vonatkozik Rád az egészségügyi szabadság és sima táppénzen leszel, akkor ez nem számít bele a 180 napba, emiatt hátrébb mennék 180 bérezett napot keresni, így bejönnek az emelés előtti bérek is. Ha van egészségügyi szabadságod, akkor nem tudom megmondani, hogy mi hogy alakul.

Szakbarbár
2018-02-03 17:41:58
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!

2016 márciusban született a 2. gyerekem, tehát még 2 hónapig kapom a gyedet. 9hónapja dolgozok gyed mellet 1 uj munkahelyen ahol havonta kapok uj szerződést tehát a munka elég bizonytalan. Mi szeretnénk 3. gyereket, a kérdésem a következő lenne, hogy ilyenkor el lehet e menni táppénzre (gyesen) szülésig vagy csak a határozatlan idejű munkánál?ha nem akkor mire vagyok jogosult? aztán a gyedet majd ebből az új fizetésből állapítják meg akkor is ha nem hosszabbít szerződést?

válaszát előre is köszönöm!
üdv:Adrienn!
A válasznál abból indultam ki, mert így értettem, hogy nem arrl van szó, hogy van egy munkaviszonyod, amiből gyeden vagy, hanem ahonnan gyedet igényeltél, az megszűnt és most másik munkáltatónál dolgozol.

Határozott idős szerződéssel is ugyanúgy biztosított vagy, mint határozatlannal, táppénze pedig minden biztosított jogosult, de a tapasztalat az - és ahol havonta újítják a szerződést, ott majdnem teljesen biztos, hogy ez így van - hogy amint elmész táppénzre, nem kapsz új szerződést és csak az aktuálisnak a végéig tudsz táppénzen lenni.
Ha ebből a jogviszonyból szülsz, akkor az itt szerzett jövedelem az ellátások alapja. Ha nem, mert ha közben megszűnik, akkor vagy lesz egy új munkaviszonyod és az ott elért jövedelem lesz a csed és a gyed alapja, vagy legrosszabb esetben álláskeresési járadékot igényelve, ezt szüneteltetve tudod megigényelni a csedet és a gyedet, ha a csedet megelőző napon még tart a járadék, de ebben az esetben az ellátások alapja csak az álláskeresési járadék átlagát képező átlagkereset, legfeljebb azonban csak a minimálbér.

Ha tudod bizonyítani e-maillel, tanúkkal, akármivel, hogy a táppénz miatt nem hosszabbították meg a munkaszerződésedet, akkor bírósághoz fordulhatsz, megítélik a kieső bért és ha kéred, akkor visszahelyeznek a munkakörbe, ebben az esetben biztosan tudsz innen csedre, gyedre menni, mert mégegyszer ugyanazt nem fogják eljátszani.

Szakbarbár
2018-02-03 17:32:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Üdvözlöm!

2015. szeptember 5-én született az első gyermekem. Jelenleg várandós vagyok, a második gyermekünk szeptember 22-én fog születni kb. várhatóan. Vagyis éppen a gyes lejárta után. Még nem mentem vissza dolgozni. Érdeklődnék, hogy mik a feltételek ahhoz, illetve mi az optimális döntés, hogy a 2015-ben megszerzett CSED-re illetve GYES-re jogosult legyek. Jelenleg azt gondolnám, hogy az optimális megoldás augusztus 22 és szeptember 4 közötti időtartamtól igényelni a CSED folyósítását. Vagy vissza kell mennem munkaviszonyba szept 6-ával kezdődően? Amennyiben igen, milyen jelentősége van a fizetségemnek erre az időre? A munkahelyem bármelyik döntésben támogat, ebben biztos vagyok. az az egy hónap amit munkaviszonyban töltenék, milyen hatással lenne a folyósított összegre amit kapok?

De ha a fentiektől javaslata van, köszönöm ha megosztja velem. Köszönöm válaszát. Üdv
Bármilyen variálás nélkül is az előző csed alapja lesz az új csed és gyed alapja, amennyiben az aktuális szerződés szerinti bérből számolva ennél kevesebb lenne. Utóbbit kiszámítják, előbbivel összehasonlítják és a kettő közül a magasabbat állapítják meg. Ez akkor is így van, ha a gyes végét követő naptól igényeled a csedet, akkor is, ha onnan szülésig szabadságon lennél és akkor is, ha most pár nap szabadság után táppénzre mennél. Ezzel járnál a legjobban, mert így a gyes mellett a táppénzt is kapnád

Szakbarbár
2018-02-03 17:22:30
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt szakértő!

2015.december 09.én született 1. gyermekem. Vele jelenleg gyesen vagyok. A második gyermekemmel jelenleg 12 hetes terhes vagyok. Szeretnék táppénzre menni. Megtagadhatja e a fizetés nélküli szabadság megszakítását a munkáltatóm, illetve jogosult vagyok táppénzre?? 15éves határozatlan idejű folyamatos munkaviszonyom van. 1. gyermekemmel végig veszélyeztetett terhes táppénzen voltam.
A fizetés nélküli szabadság igénybevétele, így annak a kezdete és a vége is a Te döntésed, a munkáltató csak asszisztál ehhez azzal, hogy tudomásul veszi és a státuszodat a döntésednek megfelelően kezeli.
Mt. 133. § (2) A fizetés nélküli szabadság a munkavállaló által megjelölt időpontban, de legkorábban a szabadság megszüntetésére irányuló jognyilatkozat közlésétől számított harmincadik napon szűnik meg.
Úgyhogy írd meg, hogy nem kívánod tovább igénybe venni, vidd be vagy add fel postán, és a személyes vagy a tértivevény szerinti átvétel napjától számított 31. naptól vetesd fel magad táppénzre.

A gyest pedig mondd le és igényelje meg apuka, mert a kettőt együtt csak akkor kaphatod, ha legalább 1 napot voltál szabadságon, mivel gyes és a táppénz csak akkor jár együtt, ha keresőtevékenység mellett igényelt táppénzen vagy, tehát a keresőtevékenységnek el kell kezdődnie. A gyes oldaláról mindenképpen gond, ha táppénzt és gyest úgy kérnél egyszerre, hogy egyetlen napot sem dolgoztál - a szabadság olyan, mintha dolgoznál.

Táppénz szempontjából sokáig kétféle gyakorlattal lehetett találkozni, de egyre kevésbé van abból gond, hogy ha ilyenkor nincs beiktatva legalább 1 nap szabadság. Ha lenne, akkor emlékeztetni kell rá azt, akinek nem egyértelmű, hogy a fizetés nélküli szabadság megszűnését követő napon a munkavégzési kötelezettség fennáll, ha ennek keresőképtelenség miatt nem tudsz eleget tenni, akkor pedig táppénzre vagy jogosult.

Ha már lenyomtad a munkáltató torkán, hogy táppénz 1/3-ot fog fizetni és táppénz alatt ketyeg a szabadságra jogosultság is, akkor praktikus lenne valamennyi szabadságot kiadatni, mert a táppénz és a gyes szempontjából is egyszerűbb és problémamentesebb a helyzet. A későbbi csedet, gyedet nem befolyásolja, hogy néhány napot szabadságon vagy-e.

Szakbarbár
2018-01-27 10:24:09
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja