SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakértő!

2015.02.X-én született a kisfiam, három év után (egy hónapja) jeleztem a visszatérési szándékomat. 2018.02.X-én aláírtam a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetését,ugyanis a vezetőség azzal fogadott, hogy nincs meg a helyem. Ez szerint a munkaviszonyom május 11-én szűnik majd meg. (szabadság+ eltekintenek a munkavégzés alól)
A bruttó béremet 300.000 Ftra emelték (130.000 ről)
Tudom, hogy terhes vagyok, de ezt a tényt (a nagyon korai állapot miatt) nem tártam fel a vezetőség előtt.
Végzős vagyok egy mesterképzésen, nappalin, tudom, hogy jár a diplomás gyed.

A kérdéseim a következők:
1. Ha júliusban államvizsgázok, és a diákigazolványom érvényes októberig, akkor a tb biztosítottságom megoldott lesz a ketteske születésekor, és azt követően 3 évig? Vagy kell magam után tb. biztosítást fizetnem, hogy ellássanak a szülésnél? (Az államvizsgával megszűnik a hallgatói jogviszony?)
2. Az aláírt közös megegyezéssel történő szerződésmegszüntetés mellett elmehetek-e táppénzre, és meddig? Ez esetben mikor ér véget a munkaviszonyom? Kb. mekkora lenne a táppénz?
3. Anyagilag van-e értelme új munkaviszony létesítésének ezzel a megemelt 300.000 Ftos bruttó bérrel? (magam után fizetném a terheket egy átmeneti időszakra, ha megéri) Valahol korábban olvastam, hogy két jogcímen is lehet egyszerre gyedet kapni, ha a nappali képzés mellett kb 120 ledolgozott nap is van. (???)
4. Járható-e, illetve az-e a legjobb megoldás, ha ketteske születése előtt egy hónappal eljövök csedre a megszűnő munkaviszonyom után, és annak lejárta után kérem a diplomás gyedet?
5. Hol, és mikor kell ezeket igényelnem?
6. Mi történik, ha a diplomás gyes alatt leszek ismét terhes? Itt is él a kedvezményszabály?
7. Államvizsga után elmehetek-e álláskeresési támogatásra, és jár-e onnan táppénz, vagy ez összeférhetetlen a diákigazolvánnyal?
A válaszát nagyon köszönöm!!
Az egészségügyi szolgáltatásra és a csedre, gyedre jogosultság két külön dolog. Előbbi az október 31-ig érvényes diákigazolvány érvényességet követő 45 napig jár, tehát eddig nem kell fizetni az egészségügyi szolgáltatási járulékot. Hallgatói gyedre ennél később szülve is jogosult lennél, de ez itt előbb lesz. Amint kapsz gyedet, illetve később gyest, úgy ezek mellé megint jár az egészségügyi ellátás.

Nem érdemes táppénzre menni, mert akkor a 100%-os szabadság és felmondási idő helyett a 60%-os táppénzt kapnád. Nem befolyásolná a munkaviszony végét, addig járna.

A hallgatói gyed 180.500 Ft-ból számolódik, ha ennél több a béred, akkor több lesz az alapja, tehát alapos számítások mellett érdemes lehet munkaviszonyt létesíteni - de gazdaságosabb lenne egyéni vállalkozónak lenni. Csak egyetlen gyedet kaphatsz így is, amit a 2 jogviszonyról meg a 120 naptól olvastál, azt félreértetted, ha az ellenkezője jött le belőle.

Az első 3 kérdésre válaszoltam, ennyi fért bele.

Szakbarbár
2018-02-18 08:37:25
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja