SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

TSH lombik elõtt

Tisztelt Professzor úr!
Lombik program előtt állok. Hashimoto thyreoiditisem van, ezt biopsziával igazolták 2017-ben.
A TSH-m 2024 februárjában 3.320 mIU/L volt , ekkor 75 mg letroxról 100 mg Letroxra növeltük a gyógyszer adagolásomat. Most 2024. április végén nagyon alacsony 0.098 mIU/L lett. Ez már túl alacsonynak számít a referencia tartomány szerint.
Azt szeretném kérdezni, hogy egy ciklusban esetleg többször is érdemes nézni a TSH-t? Én általában ciklus 2-5 napján nézetem reggeli órában. Egyéb gyógyszerek mint például Plaquenil és Medrol módosíthatják a TSH-t?
Válaszát előre is köszönöm szépen:
Üdvözlettel:
Sohr - Kárpáti Noémi
Tisztelt Sohr - Kárpáti Noémi!

Kérdése sokakat érint, ezért is részletesebben válaszolok.
A laboratóriumi Társaság vleménye a következő:
"LABOR DOKUMENTÁCIÓ
Mellékeljük az Ön által kért egészségügyi dokumentációt. Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg. Az eredmények egyéb értékeléséből levont következtetések alapján elindított, módosított kezelés miatti esetleges egészségkárosodásért felelősséget nem vállalunk.
Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre a vizsgálatot indító szakorvoshoz."

Egyébként alig telik el nap, hogy nem kapnék tisztelt Olvasóimtól ilyen kérdéseket. Az összefüggés egyértelmű, ezért igyekszem minél közérthetőbben ezt elmagyarázni, tankönyvekben is leírtam.
Kezdjem az elején:
I. Mi a TSH ?
Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy állít elő és szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy referencia tartományon belüliek?
Fontos azonban tudni a következőket ( a teljesség igénye nélkül):
• individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg által lakott terület jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket
• az alkalmazott gyógyszereket!
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
• TSH elleni antitest jelenlétét
Ezek mindegyikét külön kellene tárgyalni, de ezt most nem teszem, erre majd egy későbbi időpontban térek ki. A legfontosabb az, hogy a rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy- működése. Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos szűrő jellegű módszer, de nem jelent önmagában betegséget. Az elmúlt héten volt nálam egy beteg, akinek TSH értékét próbálták beállítani, nem nagy sikerrel. Kiderült, hogy olyan szívgyógyszert (Cordarone) szedett, amelyik befolyásolja a pajzsműködését. Ilyenkor a pajzsmirigy hormonjainak adásával nem lehet sikert elérni, csak körültekintő, a betegség természetétől, a kísérő betegségektől az étkezésig számos tényezőt figyelembe kell venni.
II. A pajzsmirigy gyulladása és a terméketlenség, ill. az „ismeretlen eredetű” vetélések között kapcsolat van . Mindez a terhesség alatti immunológiai történésekkel függ össze.
Ezért az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) azt ajánlja, hogy már a családtervezés időszakában mérjék fel, hogy ki tartozik a fokozottan veszélyeztetett („high risk”) csoportba.
Kiket sorolnak ide:
• Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt.
• Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő
• Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert.
• Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek mutathatók ki a vérükben.
• Akiknek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van.
• Akiknek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-, bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek.
• Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun pajzsmirigybetegség állhat!).
• Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt.
• Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták

A fokozott rizikójú nők kiszűrése lényegesen csökkentheti a sterilitást, a vetélések, tovább az újszülöttek fejlődési rendellenességeinek számát.
II. Tehát nem a TSH-t kellkezelni, hanem a beteget, ehhez egyénre szabott kezelés szükséges a teljes immuno-endokrin kivizsgálás után.
Az említett gyógyszerek is!!!! természetese befolyásolják az eredményeket.
Fontos újabb adta, hogy a klinikai paraméterek valószínűbb, hogy a pajzsmirigy hormonszintjéhez kapcsolódnak, mint a TSH-hoz. "Szisztematikus áttekintés és metaanalízis
Stephen P. Fitzgerald, Nigel G. Bean, Henrik Falhammar, és Jono TukeOnline közzététel: 2020. június 4https://doi.org/10.1089/thy.2019.0535!!
Jó egészséget kívánok
tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2024-04-30 17:52:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés


Prof. Dr. Balázs Csaba
2024-04-26 21:50:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés


Prof. Dr. Balázs Csaba
2024-04-23 11:14:02
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tsh és T4 érték

Tisztelt Professzor Úr!
Jelenleg 19 hetes terhes vagyok. A terhesség kezdete óta Syntroxine 25 mcg gyógyszert szedek , enyhén emelkedett TSH értékem miatt. Az első kontroll vérvételen ( 8.hét környékén) a TSH-m 0.690-re le is csökkent.
Pár nappal ezelőtt voltam a következő vérvételen ( 18.héten) ahol a TSH -m 2.3 mlU/L-re emelkedett , a T3 értékem a nofm?l tartom?ny felső harmadában, , viszont a T4 értékem a norm?l érték alsó határán van ( 11.9 pmol/ L) .
?vekkel ezelőtt, egyszeri alkalommal az anti -TPO értékem minimálisan a felső határ felett volt , de azóta többször is nézték , normál tartományon belüli volt( terhesség alatt még nem nézték).
Érdeklődni szeretnék, hogy Professzor Úr szerint szükséges lehet-e a fenti értékek miatt a gyógyszer adagj?nak megnövelése?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel: Adél
Tisztelt Adél!

Köszönöm levelét és kérdéseit, de a probléma nem olyan egyszerű, hogy egy-egy laboratróriumi adatra lehetne visszavezetni. A laboratóriumi "protokolok+ nem alkalmasak a betegek kezelésére!
Miért?
Habár a pajzsmirigy rendellenes működése az egész szervezetre kihat, és emiatt kezelését is csak holisztikus megközelítésben, az egész embert, a tüneteket a laborlelettel és egyéb vizsgálatokkal összevetve szabadna végezni, sokan mégis úgy érzik, hogy a diagnózis alfája és omegája a TSH érték.
A napjainkban igen gyakori, főként nőket érintő pajzsmirigy betegségek kapcsán mára számos laborlelet került nyilvánosságra, amit az érintettek maguk tettek közzé különböző fórumokon, csoportokban, a sorstársaktól választ, kiértékelést remélve. A Sokan azt gondolják, hogy a laborleltből, mint egy varázsgömbből megtudhatják, hogy betegek-e, vagy sem. Pedig ezeket az adatokat csak a beteg panaszaival és a többi vizsgálat eredményével összevetve szabad értelmezni, sohasem önmagában. Ennek több gyakori oka, hogy a mérési módszerek és a referencia értékek laboronként változhatnak, emellett a határértékek jelölésénél több olyan tényezőt, amely a TSH szintet befolyásolhatja, nem vesznek figyelembe.
Mi a TSH ?
Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy állít elő és szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről.
Mi befolyásolhatja a TSH értéket?
Az életkor
- a TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél.

A beteg által lakott terület jódellátottsága
- jód hiányában kevés T3 és T4 (pajzsmirigy hormonok) képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése.

Az évszak
- télen, hideg időben a szervezetnek több pajzsmirigy hormonra lehet szüksége, ez azt eredményezheti, hogy a TSH szint megemelkedik.
A napszak
- a TSH szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).
Egyéb betegségek
Túlzott stressz, heveny megbetegedés és láz is hatással lehet a TSH szintre.
Alkalmazott gyógyszerek
- a TSH szint változhat például, ha a beteg szteroidokat szed, de egyes szívgyógyszerek és a következőkben, a teljesség igénye nélkül felsorolt hatóanyagok is befolyásolják a pajzsmirigy működését: amiodaron, jód tartalmú kontrasztanyagok, szulfonilureák, szulfonamidok, lítium, tirozin-kináz gátlók, interleukin, interferon, dopamin, dopamin agonisták (bromocriptine), glükokortikoidok, metformin, szomatosztatin analógok, phenytoin, rifampicin, phenobarbital.
Várandósság
- a pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél mért adatokkal!! Terhességben alacsonyabb értékek mérhetők.
Fontos, hogy a rendelkezésre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy- működése. „Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos szűrő jellegű módszer, de nem jelent önmagában betegséget. A diagnózishoz és a személyre szabott gyógyszeres kezelés beállításához a betegség természetétől, a kísérő betegségektől az étkezésig számos tényezőt figyelembe kell venni.”
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2024-04-21 11:23:20
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Helicobacter C14 teszt Hashimotos betegnek

Tisztelt Doktor Ur!

Helicobacter-fertozes szuresere ajanlottak orvosaim a C14 urea kilegzesi tesztet. Ha jol tudom, egy C14 izotoppal jelolt kapszulat kell bevenni a vizsgalat soran, ami radioaktiv anyagot tartalmaz. Elvileg ez a szer kiurul a szervezetbol en szkeptikus vagyok. Hashimoto thyreoiditis betegsegem van es jodot sem szabad szednem. A kerdesem az lenne, hogy lehet-e ennek az egyszeru kilegzesi tesztnek karos hatasa a szervezetemre, vagy nyugodtan megcsinaltathatom? Ha jol tudom verbol es szekletbol is lehet ezt a vizsgalatot csinaltani, de ezt ajanlottak.
Valaszat varva, koszonettel:
Martos Angela
Tisztelt Martos Angela Úrnő!

Kérdése fontos és aktuális. Sajnálom, hogy erről felvilágosítást nem kapott. Ezt igyekszem most megtenni:
 Mikor szükséges a teszt elvégzése?

• Ismert helicobacter pylori fertőzés kezelésének követése esetén ha családban előfordult gyomor- és nyombélfekély, vagy gyomorrák
• Haspuffadás, nehéz gyomor érzése, rossz emésztés, gyomorfájdalom,böfögés
• gyomorsav visszaáramlása a gyomorból a nyelőcsőbe, „gyomorégés “keserű utóíz a szájüregben, vagy felfelé irányuló feszítő érzés a gyomorban.
Hogyan történik a vizsgálgat?
A Helicobacter vizsgálat során Önnek egy C14 karbamid kapszulát kell bő vízzel lenyelni. A bevétel után 10 percet kell várni, ezután egy légzési edénybe kell fújnia a kilélegzett levegőt 1-4 percen át, amíg a kártyán az indikátor színe meg nem változik. Ezután a kártyát át kell adni az asszisztensnek, aki azt a megfelelő módon a mérőkészülékbe helyezi, a páciens számára a vizsgálat befejeződött. Pár perc múlva a gép kiírja a vizsgálat eredményét.
Milyen előkészületeket igényel a vizsgálat?
• A vizsgálat előtt egy hónappal nem ajánlott antibiotikumok vagy bizmut tartalmú gyógyszerek szedése, illetve a vizsgálat előtt 1 héttel nem lehet savlekötő gyógyszereket alkalmazni. (A pontos lista a gyógyszerek megnevezésével innen letölthető)
• A vizsgálatra 6 órás éhezés után kerülhet sor. A vizsgálatot megelőzően ugyanennyi ideig fogmosás, szájöblítés, mentolos cukorka, dohányzás, vízfogyasztás sem megengedett.
A vizsgálat ellen javallott a következő esetekben:
• Nem javasolt a vizsgálat terhes nők esetében
• Nem javasolt olyan páciensek részére sem, akiknél a gyomor egy részét vagy egészét eltávolították
• Nem ajánlott 18 éven aluliak számára, illetve szoptató nők esetében a vizsgálatot követő két nap a szoptatást fel kell függeszteni
• Nem ajánlott a készítmény bármely hatóanyagával szembeni túlérzékenység esetében
• Ha valószínűsíthető más gyomorfertőzés
• Ha valamilyen antibiotikumot vagy bizmut tartalmú vegyületet fogyasztott az elmúlt egy hónapban
Pajzsmirigybetegek esetében elvégezhető!
Sajnos viszont, hogy a pajzsmirigygyulladása (autoimmun betegsége gyakran társul) a gyomor betegségeivel


Prof. Dr. Balázs Csaba
2024-04-17 15:50:13
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Hirsutismus..?

Tisztelt dr Úr! 31 éves nő vagyok. 19 éves korom óta testszerte szőrösödés alakult ki. Labor vizsgálat pajzsmirigy vizsgálat szerint semmi eltérés nem volt.
2 gyermekem van mindkettő spontán hamar fogant. Menstruáciom mindig is rendben volt.
Most a kérdésem az lenne hogy a kislányom örökölhette e tőlem? Ugyanis testszerte szőrösödik 3 éves lesz. Csecsemő kora óta láttam rajta de azt hittem elmulik.
Az érdekelne leginkább, hogy hormon eltérés nélkül lehet ugyanaz mint nálam?
Hamarosan visszük endokrinologushoz de Nagyon félek hogy komoly baj van. Köszönöm ha válaszol.
Tisztelettel ; egy anyuka
Tisztelt "egy anyuka"!

Ebben valóban van szerepe az öröklődésnek, de lehet segíteni!.
A nem kívánt szőrszálaktól egyéni érzékenységünktől, vagy épp pénztárcánktól függően számtalan módon szabadulhatunk meg. Még a legtökéletesebbnek ígérkező eljárás is hiábavaló azonban, ha a fokozott szőrnövekedést hormonális problémák okozzák. Ilyenkor a szőrszálak eltávolítását belsőleg, a hormonháztartás zavarainak kezelésével kell kezdenünk.
Kóros állapot, ha nőkön fokozott szőrnövekedés jön létre a test azon részein, amelyeken ez a jelenség csak férfiakon szokott előfordulni (bajusz, szakáll, a hasa, mellkas) A betegséget idegen szóval hirzutizmusnak nevezzük.
Ezeket a testrészeket férfihormon-függő, un. „androgén-dependens" régióknak is hívjuk. A fokozott szőrnövés ezen típusától el kell különíteni az un. „hipertrichózis" fogalmát, amely esetben a szőrösödés az egész testre közel egyenletesen kiterjed. Mindkét típusú elváltozás hormonális eredetű, de míg hirzutizmusban a nőkben élettani körülmények között kis mennyiségben is termelődő férfi (androgén) hormonok túlműködése figyelhető meg, a hipertrichózisban más hormonális szervek (pl. pajzsmirigy) kóros működése ludas a tünetek kialakulásáért.
A fokozott szőrnövésnek sok oka van. Fontos hangsúlyozni, hogy a jelenséget nem szabad bagatellizálni, mert a látszólag „kisebb" kozmetikai probléma hátterében a hormonális szervek betegségei: gyulladásai, daganatai is állhatnak.
A hirzutizmus oka a férfi nemi hormonok fokozott hatása a szőrtüszőkre. Ennek két fő oka lehet:
A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérbenA hormonok iránti érzékenység fokozódása
A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin") juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.
Milyen gyakori és hogyan állapíthatjuk meg a betegség fennállását?
Az USA-ban a fogamzókorú nők 10%-át érinti. A genetikai okok fontosságát jelzi, hogy egyes családokban, bizonyos népcsoportokban (mediterrán régiókban élőknél) lényegesen gyakoribb. A betegség diagnosztizálásához a „Ferriman-Gallway" által leírt módszert használjuk. Ennek lényege az, hogy a test 9 különböző részén határozzuk meg a szőrnövekedés mértékét és azt számokban („score") fejezzük ki. Az érték (index) kiszámolása endokrinológus feladata. Annyit azonban célszerű tudni, hogy a 8. érték alatt a hirzutizmus enyhe, a 44. érték felett súlyos mértékű.
Milyen betegségek állhatnak a hirzutizmus hátterében?
PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)Menstruációs hormonális zavarokMellékvesék túlműködése és daganataiKóros elhízás, fokozott inzulin szintPetefészek egyes daganataiPajzsmirigy betegségeiEgyes gyógyszerek (hidantoin készítmények, egyes hormonális fogamzásgátlók, stb)
Sajnos az esetek többségében nemcsak a hirzutizmus tünetei észlelhetők, hanem paradox módon a fokozott szőrnövés mellett egyes területeken (pl. hajas fejbőrön) a szőrzet ritkulása, kopaszodás is bekövetkezhet!
Az endokrinológus feladata a fenti tünetek megtalálása és kezelése.
Miből állnak a vizsgálatok?
A személyes találkozás során a tünetek kialakulási idejének, a kórelőzménynek a tisztázása, a korábbi gyyógyszerek, családi adatok felvétele. A beteg vizsgálata, a Ferriman-Gallway index kiszámítása. Bizonyos hormonális vizsgálatok Képalkotó eljárások (CT, MRI szükség estén)
A gyógyulás több tényezőtől függ:
A beteg korától Az alapbetegség természetétőlA tünetek fennállásának idejétől (az előzetes epilálás rontja a gyógyulás esélyeit!)
Az alábbi típusú gyógyszereket alkalmazhatunk (a betegség természetétől függően):
Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjétNövelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjétGátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2024-04-10 16:41:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Autoimmun thyreoiditis

Tisztelt Doktor Úr!

Autoimmun thyreoiditis diagnoszitáltak.
TSH jó, csak az Anti-TPO magas.
Nem kaptam semmi gyógyszert.
Viszont a tüneteim: alvászavar, hatalmas étvágy,mégis lefogytam egy év alatt 10kg-ot,remegés, heves szívdobogás, látás homályos (elég gyakran),bőröm száraz( sarkam szétreped már sokszor fáj alg tudok menni),körmeim töredeznek, hajam hullik, gyakran vagyok ideges ingerült( alaptalanul),stb..
Mit jelent ez a betegség?
Valamivel pl glténmentes étkezéssel lehet ezen az állapoton javítani??
Elkísér ez a betegség életem végéig??
Már lassan két éve szenvedek,és csak szenvedek.
Szelént szedek( SELENORG) 80 µg/ napi..mennyiség van benne.
Semmit nem javult az állapotom két év alatt.
Most étkezéssel szeretném megpróbálni, talán sikerrel járok...
További szép napot!
Üdvözlettel.
Gizella
Tisztelt Gizella!

Ezekből a tüneteiből nem lehet végső diagnózist mondani, pláne kezelésről nyilatkozni.
Mi az autoimmun thyreoiditis, amelynek egyik formája a Hashimoto kór?
A Hashimoto thyreoiditis az idült thyreoiditisek azon formája, amelyben az autoimmun (humorális és celluláris) destruktív folyamat a thyreoidea acinussejtjeit károsítja és hypo-thyreosis kialakulását eredményezheti. A betegség a szervspecifikus autoimmun endocrino-pathiák típusos formája, amelyben az autoantitestek jelenlétét először bizonyították. Ötven éve Roitt és munkatársai figyeltek fel arra, hogy ha pajzsmirigy kivonattal immunizálnak nyulakat, az állatokban az emberi Hashimoto thyreoiditishez hasonló szövettani elváltozás, később hypothyreosis jön létre és a szérumukban thyreoglobulin (Tg) elleni antitesteket mutattak ki. Ez a felfedezés új korszakot nyitott az immunbiológia és az autoimmun pathogenezisű betegségek kutatásában. Később nemcsak az igazolódott, hogy a Hashimoto thyreoiditis egyike az autoimmun thyreoiditiseknek (AT-nek), hanem az is, hogy a klinikailag eltérő Basedow-Graves kór szintén autoimmun pajzsmirigy betegség.
Az autoimmun thyreoiditisek (AT-k) gyakran szubklinikus formában jelennek meg, ezért a betegség gyakoriságáról nehéz pontos adatokat szerezni. Nőkben a betegség lényegesen gyakoribb, mint férfiakban (4-5:1). 25-30 felnőtt nő közül 1 szenved ennek a betegségnek valamelyik formájában. A szülések 3-17 %-ban tudtak a szülést követő hónapokban postpartum thyreoiditist (PPT-t) kimutatni. AT népegészségügyi jelentőségét az adja meg, hogy ez a betegség a hypothyreosis leggyakoribb oka, a manifeszt és szubklinikus hypothyreosis prevalenciája 6-7,5 % nőkben, 2,5-2,8 % férfiakban (2,7). A betegség korai felismerése azért is fontos, mert szubklinikus formában is jelentõs rizikófaktora lehet az ischemiás szívbetegségeknek, ugyanis ezekben a betegekben fokozott a koleszterin és az LDL koleszterin szintje. Az AT és a következményes hypothyreosis gyakran áll a meddőség, menstruációs zavarok hátterében is. Az AT lefolyásában négy stádiumot különít-hetünk el: l Hyperthyreoid stádium: betegség kezdetétõl számított 1-6 hét. A hyperfunkciós tünetek az acinussejtek károsodása miatt felszabaduló hormonok következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hypofunkciós stádium: a betegség kezdetétõl számított 8. héttõl 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor euthyrosis, a betegek többségében hypothyreosis, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van).
Az AT klinikai tünetenek ismertetése meghaladja ennek a válasznak a terjedelmét.
Diagnosztika
Laboratóriumi vizsgálatok két csoportba sorolhatók:
- Nem immunológiai vizsgálatok: TSH, perifériás hormon meghatározások, ultrahang vizsgálat, vékonytű biopszia, amely gyakran diagnosztikus értékű.
- Immunológiai vizsgálatok: a Tg elleni antitestek a betegek 75-95%-ban pozitívak, a TPO elleni antitestek közel a betegek 100%-ban pozitívak.
Diéta un. Hashimoto étrend! szervetlen jód kerülése!
Kezelés
Cél a pajzsmirigy pusztulásának megakadályozása, ill. fékezése, továbbá az aktuális klinikai tünetek befolyásolása. Az AT aktív stádiumában szteroid kezelés indokolt lehet (Prednisolon 10-20 mg naponta). A hyperthyreosisos stádiumban a T4-T3 perifériás konverzióját is gátló béta-receptor blokkolók kedvező hatásúak. A thyreosztatikus kezelést ritkán és csak rövid ideig (4-8 hét) tanácsolják. Más a helyzet a szubklinikus, ill. manifeszt hypothyreosis stádiumban. Ezekben az esetekben a T4 szubstituciós kezelés indokolt , gyermekeknek 10-15 ug/kg, felnőtteknek 1.5 ug/kg naponta. A kezdő dózis általában 50 ug naponta, amely fokozatosan emelhető. Kivételt az idős, ill. ischemiás szivbetegségben szenvedők jelentenek, akik számára a kezdő adag 25 ug/nap és az emelés során az óvatosság tanácsos, mivel ritmuszavar léphet fel. Amennyiben a klinikai tünetek nem javulnak a T4 adása után, gondolni kell csökkent mellékvese funkcióra. A T4 kezelés hatására önmagában is csökken az autoantitestek titere és mérséklődik a pajzsmirigy állományának pusztulása. Ez a klinikai megfigyelés azzal az experimentális adattal magyarázható, hogy a T4 csökkenti a TSH szintet, mely képes a thyreocyták HLA-DR expressziójának növelésére ("izohormonális" kezelés). Az AT-es betegek gondozása szükséges, amelynek célja a rizikó faktorok (fokozott jódbevitel, interferon kezelés) elkerülése, mivel ezek okai lehetnek az AT fellángolásának. Fontos a familiáris háttér felkutatása és a terhességek alatt a pajzsmirigy működés ellenőrzése, a szülés után a PPT időben történő diagnosztizálása.
Az egyéni kezeléshez további immuno endorin vizsgálat és egyénre (!) szabott kezelés javaslot.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2024-04-06 11:28:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Syntroxine és Ludea

Tisztelt Doktor Úr!
Babát várok , jelenleg a 2.trimeszterben járok. Enyhe pajzsmirigy alulműködésre a terhesség kezdete óta Syntroxine 25 mcg -t szedek. Erős reluxos tünetekre pedig a Ludea nevű készítményt írták fel nemrég.
Elolvastam az előbbi gyógyszer betegtájékoztatóját, amiben az áll, hogy az omeprazol, ami a Ludea hatóanyaga is, befolyásolhatja a gyógyszer felszívódását.
Érdeklődni szeretnék, hogy mennyire jelenthet az gondot, ha este veszem be a savlekötőt, reggel , kB 8-10 órányi különbséggel pedig a pajzsmirigy gyógyszert?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel
Adél
Tisztelt Adél!

A babavárás idején gyakori reflux, de a tünetek megszüntethetők, leginkább Gaviscont javaslok.
Miért?
A Gaviscon fő hatóanyaga az alginát (nátrium-alginát), amely Norvégia partjainál megtalálható természetes hínárból származik. A termékeink védőréteget képeznek a gyomortartalom tetején, ezzel megakadályozzák a gyomorsav visszaáramlását a nyelőcsőbe. Így enyhítik gyorsan és hatékonyan a gyomorégés okozta kellemetlen tüneteket.
A Syntroxine már lényegesen jobban felszívódik és ez a különbség megfelelő.
Üdvözlettel :


Prof. Dr. Balázs Csaba
2024-03-24 11:28:37
Olvasói értékelés: 5/5

Férfi hormonszinttel kapcsolatos kérdés

Tisztelt Doktor Úr!
Gyakori f?radtság, depresszió, kevés merevedés és alacsony libidó miatt kért vérvételen a hormonszint eredményei az alábbiak
Tesztoszteron 16.28 nmol/L
Szabad tesztoszteron 0.408 nmol/L
Szabad tesztoszteron 2.51%
Bioaktív tesztoszteron 10.540 nmol/L
Biokatív tesztoszteron 64.7%
SHBG 16.1 nmol/L
A kérdésem az lenne , hogy érdemes-e ezekkel az értékekkel foglalkozni az alábbi tünetek függvényében, vagy normálisak 22 éves férfiként?
A választ előre is köszönöm.
Tisztelt Kérdező!

A libidó csökkenésnek és a merevedési zavarnak sok oka (hormonális, pszichés eredetű) lehet. Az egyik valóban a testosteron, de ezek elfogadható értékek (függenek persze a laboratóriumi módszertöl is).
További immuno-endokrin, ill. sexuálpszichológiai vizsálatot javalok.

Teljes felgyógyulás kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2024-03-14 13:07:58
Olvasói értékelés: 5/5

leletelemzés

Kedves Doktor úr!
Göböket mutatott ki a nyaki ultrahang. Ezért az endokrinológus dotor úr elküldött megszúrásos letet vételre.
Ez lett az eredmény:
Cysticusan degeneralt strumagöb cytologiai képe TBS2
Kérdésem: Mi az eredmény? Hogy kell ezt értelmezni? Mi a további teendő?
Tisztelt Kérdező!

pajzsmirigy göbös megbetegedéseire a legtöbb esetben a nyak elülső részén megjelenő duzzanat hívja fel a figyelmet. A göbök azonban nem egyszerűen kozmetikai gondot jelentenek. Az un. meleg göbök pajzsmirigy túlműködést okozhatnak, a hideg göbök pedig a daganatos átalakulás miatt jelentenek potenciális veszélyt. Arról, hogy az elváltozás melyik csoportba sorolandó, az izotópos vizsgálat során bizonyosodhatunk meg. A meleg göb fokozott mértékben tárol izotópot, a vizsgálati képen piros színű, ezért nevezték el „meleg” göbnek. A beteg annyiban érezhet különbséget, hogy a meleg göbhöz a túlműködés tünetei társulhatnak: erős szívdobogás, ritmuszavar, esetleg fogyás. A meleg göb általában jóindulatú és eredménnyel gyógyítható. A hideg göb nem vesz fel izotópot, ezért a göbnek megfelelően tárolás alapján egy üres „hideg” terület ábrázolódik. A hideg göbök egy része lehet rosszindulatú, ezért ezekben az esetekben a citológiai vizsgálat indokolt.
A Framingham tanulmány alapján a pajzsmirigy göbök a nők 6,4%-ában, a férfiak 1,6%-ában voltak kimutathatóak. A hazai adatok ezeknél az értékeknél magasabbak, amely összefüggésben lehet azzal, hogy nálunk az ivóvíz viszonylag jódszegény. Az epidemiológiai tanulmányokból az is kiderült, hogy nemcsak nőkben, hanem idős korban és külső besugárzás után is gyakoribbak a szoliter vagy multiplex göbök. Általában az 1 cm-nél nagyobb göbök tapinthatóak jól. Az ultrahang (UH) diagnosztika térhódításával lényegesen kisebb göbök jelenlétére is fény derül, s ilyenkor szembesül a beteg és orvosa azzal a problémával, hogy mit tegyen .
Kiváltó okok:
I. Endogén (genetikai) faktorok:
A pajzsmirigy-specifikus gének mutációi okozhatják a göbök kialakulását. Ezek mind a szerv túlműködését, mind csökkent funcióját eredményezhetik.
II. Környezeti tényezők:
Mind a jódhiánynak, mind a dohányzásnak és a jóddal nem megfelelően ellátott terhességnek meghatározó szerepe van a hideg és meleg göbök kialakulásában egyaránt. A jódhiány és a terhesség kérdésének vizsgálata hazánkban is a népegészségügyi kutatások egyik fontos része.
Fontos azonban kiemelni, hogy az anorganikus jód (ezt tartalmazhatják egyes magzatvédő vitaminok, a Betadin kúp és oldat is) a pajzsmirigy-gyulladásban szenvedők számára a betegség fellángolását, túlműködő göbös pajzsmirigy esetén a betegség rosszabbodását okozhatja!
Komplex vizsgálatok:
A pajzsmirigy göb minden esetben vizsgálatot igényel, tisztázni kell annak, ill. azoknak a méretét, számát, funkcióját. A pontos diagnózis felállításához a beteg részletes kikérdezését, az anamnézis felvételét követően a nyaki terület fizikális vizsgálata történik, melyet pajzsmirigy ultrahang követ. A fizikális vizsgálat során rendszerint az 1 cm-nél nagyobb göbök tapinthatóak jól. Az ultrahang (UH) diagnosztika térhódításával azonban már lényegesen kisebb göbök jelenlétére is fény derülhet. Az UH vizsgálat alkalmas nemcsak a diagnózisra, hanem a göbök méretének meghatározására és a nyomon követésre egyaránt. A pontos diagnózis felállításának lényeges eleme a TSH hormon vérvétellel történő meghatározása, illetve a már korábban említett izotópos vizsgálat. Az izotópos vizsgálat (szcintigráfia) választ ad a göb funkcionális természetére (meleg vagy hideg göb). A biopszia elvégzése pedig, különösen hideg göbök esetében, az esetleges rosszindulatú elváltozások vizsgálatához szükséges.
A LÉNYEG: A CYTOLÓGIAI LELETE NEM SZÓL ROSSZINDULLATÚ FOLYAMAT MELLETT. Ezért műtét nem szükséges, 1 év múlva ultrahang ls izotóp vizsgálat javasolt.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2024-03-09 16:04:10
Olvasói értékelés: 5/5

TIRADS5

Tisztelt Doktor Úr!

Csináltattam egy pajzsmirigy ultrahangot, amiből kiderült, hogy van egy TIRADS 5 besorolású pajzsmirigy göböm, 0.7cm az isthmuson. Az UH azért készült, mert megláttam a tükörben, hogy valami van ott,ami eddig nem volt. Egyébként Graves-Basedow kórral diagnosztizáltak 4 éve, jelenleg a pajzsmirigyem már alulműködik.
A kérdésem az lenne, hogy mi a teendő ilyenkor? Senki nem javasolt biopsziát, mivel még nem érte el az 1 cm-t. Arra lennék kiváncsi, hogy végezhető-e biopszia 0.7cm nagyságú göbnél? Iletve, hogy mi a protokoll ilyen esetben, ha egy göb TIRADS 5, de kisebb, mint 1 cm.
Nem tartom jó ötletnek megvárni míg eléri az 1cm-t, főleg miután a TIRADS 5 besorolást kapta.
Köszönöm a válaszát.
Tisztelettel:
Csilla
Tisztelt Csilla!

Sajnos a göb funciójáról nem tanuskodik a TIRADS besorolás.
Azzal egytértak, hogy a TIRADS 5-s besorololás indoolja a biopsziát.
Jó egészséget kívánok,

tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2024-03-08 08:07:02
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Antibiotiku,

Tisztelt Dr. Úr,

Sikeresen kezelt autoimmun-try. jelenleg nincs rá panaszom rendszeresen szedem a gyógyszert és a szelént, most elkaptam a Epstein Barr vírust. Kaptam antibiotikumot, amivel penicillin érzékeny vagyok így szumetrolint, de másnapra ekcémás foltok lettek az arcomon.
Újabb amit kaptam Leflokin, mindig elolvasom a betegtájékoztatót, és abban szedés közben akár súlyos rokkantság is előfordulhat . Az immunrendszerem le van gyengülve egy ilyet gyógyszert nem szeretnék beszedni. Már voltak panaszaim különféle gyógyszerektől, sajnos a háziorvosom nem érti. Kérem szíves tanácsát, ez ügyben mit tudok tenni.
Tisztelettel, Barbara
Tisztelt Barbara!

Az Epstein Barr vírusra sajnos az antibiotikum nem hat! Joggal gondolhatja, hogy panaszai hátterében valamelyik gyógyszer is állhat.
Célzott kezelést javaslok (vírusellenes kezelést!, amennyiben a fertőzése aktív!)
Tisztelttel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2024-03-05 13:22:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Pajzsmirigy alulmûködés

Tisztelt Professzor úr.
47 éves vagyok 5 éve vannak változókori tüneteim miomam és adenomiozisom. Évente járok laborban és a TSH 2.5 lett. Kissé alulmukodik a pajzsmirigy vagy megfelel ez az értekem? Vagy érdemes nézetnem T3, T4, Anti TPO. Mert igazából nem tudom hogy a változó kor miatt lehetnek depressziós hangulat arcpirosodas most egy kis ideje a nyakamon is van piros folt és függőleges ráncok a középső részén emésztési problémák fejfajasok. A pajzsmirigy miatt lehetnek ilyen tünetek?
Tisztelt Kérdező!

Fontos kérdést tett fel. Az adenomiozis gyakorta társulhat pajzsmirigy betegséggel. Miről is van szó?
Napjainkban ez a kórképek egye gyakoribb, sajnos ritkán fedezik fel időben.Az endometriosisos elváltozások egyik formája, mely kórképnél a teljes (a méhüregi szerkezettel teljesen megegyező) méhnyálkahártya a méhüregen kívül, a női kismedencében vagy egyéb hasűri szerveken megtapadva helyezkedik el és a női ciklusnak megfelelő változásokat mutatva (új nyálkahártya-képződés, menstruáció alkalmával bevérzés) az érintett szerven és annak szöveteiben komoly elváltozásokhoz vezethet és komoly panaszokat, szövődményeket okozhat. Fő jellemzője a ciklikusan megjelenő fájdalom, melynek erőssége menstruáció idején éri el a tetőfokát és annak megszüntével mérséklődhet a fájdalom intenzitása, de nem szűnik meg és az állandó alhasi diszkomfortérzés a mindennapokban közérzeti, partnerkapcsolati zavarokhoz vezethet, valamint fogantatási zavarokat (meddőség, korai vetélés) okozhat. Amennyiben a bélrendszerben tapad meg a nyálkahártya, akár ciklusosan jelentkező emésztési zavarok is felléphetnek. A húgyhólyag érintettségét a ciklusos vizelési panaszok jelezhetik. Főleg ezek a panaszok hívhatják fel a vizsgáló figyelmét az esetleges rendellenes helyen tapadó méhnyálkahártya (endometriosis) okozta kórkép fennállására.Ezen a honlapon is írtam már róla, hogy a mellhártyán történő meg tapadás után a menzesz időszakában vissza-visszatérően fel nem ismert légmellett (PTX-t) is tudott okozn. Az endometriosis inkább a korai reproduktív kor megbetegedése és gyakori oka a meddőségnek. Panaszait a korai menopausa is panaszai is okozhatja.
További endokrinológiai vizsgálatot és célzott kezelést javaslok, jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2024-03-02 15:53:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Pjzsmirigy gyulladás

Tisztelt Professzor Úr!
Pajzsmirigy gyulladásra telitett zsírsav, vagy telítetlen zsírsav a kedvezőbb?
A telitett vagy a telítetlen zsírsav csökkenti a gyulladást?
Váro válaszát!
Köszönöm
Kitti
Tisztelt Kitti!

A telítetlen zsírsavat javaslom. Miért?
A TELÍTETLEN ZSÍRSAVAK forrásai főleg a növényi eredetű olajok és a tengeri halak. Emellett természetesen az állati eredetű zsírok is tartalmazzák őket, de kisebb arányban! Az állatok zsírjának telítetlen zsírsav tartalmát a takarmányozás nagymértékben befolyásolja. A kacsa-, a liba-, és a mangalicazsír a benne lévő nagyobb arányú telített zsírtartalom mellett egészen nagy arányban tartalmazhat többszörösen telítetlen zsírsavakat is az állat étrendjétől függően.
Az egyszeresen telítetlen (MUFA) és többszörösen telítetlen (PUFA) zsírsavak egyaránt fontosak az egészséges szív-érrendszer megtartásához. Az egyszeresen telítetlen zsírsavak (MUFA) fő képviselője az omega 9 zsírsav vagy olajsav, ami nagy arányban megtalálható az olívabogyóban, olívaolajban, avokádóban, mandulában, mogyoróban, dióban, továbbá repce-, kukorica-, szójaolajban és diófélék olajában is.
Többszörösen telítetlen (PUFA) zsírsavforrás az előzőekben már említett lenmag, lenmagolaj a chia mag és a dió, melyek a növényi omega 3 vagy alfa-linolénsav fő forrásai, valamint a tengeri halak, melyek az omega 3 zsírsavak közül az ún. EPA és DHA zsírsavakat tartalmazzák.

Tisztelettel:Prof.Dr. Balázs Csaba

Prof. Dr. Balázs Csaba
2024-02-29 16:30:35
Olvasói értékelés: 5/5

TSH 0,008

Üdvözletem!
Szeretném megkérdezni, hogy milyen irányba induljak el és kihez forduljak a pajzsmirigy labor eredményem miatt.
TSH: 0.008.
T3: 8.600
Köszönöm.
Üdvözlet.
Üdvözletem!

Endokrinológiai,ill. pajzsmirigyvizsgálat szükséges.
Üdvözlet.

Prof. Dr. Balázs Csaba
2024-02-11 12:56:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Fáradtság és szédülés

Tisztelt Professzor úr!

31 éves férfi vagyok. Úgy 6-7 éve kezdődtek furcsa szédülés szerű panaszaim. Ez nem forgó jellegű hanem inkább az ittassághoz tudnám hasonlítani. Ez a panasz időnként elmúlik majd ismét előjön és évről-évre egyre intenzívebb. Ezen epizódok között hónapok is eltelnek. Ami viszont évek óta állandósodott tünet az a fáradtság megfelelő mennyiségű alvás mellett is és koncentráció nehézség. Amikor először orvoshoz fordultam ezzel a problémával a vérképem enyhén magas TSH-t mutatott, 7,5mIU/l. Erre szedek Letrox-ot. Neurológiai kivizsgálás nem hozott eredményt. 3 hónapja ismét elkezdődtek a szédüléses panaszaim amihez rosszullétek is társulnak. Most már annyira erősek a tünetek, hogy akadályoz a mindennapi életben is. A háziorvos által kért vizsgálatok (mellkas röntgen, nyaki ér UH) eddig nem mutatnak problémát. A neurológiára várom az időpontom de gyanítom, hogy megint nem fog kiderülni semmi. Ön szerint lehet a panaszaim oka endokrinológiai probléma? Én a stresszt és szorongást kizárnám hiszen nem jellemző rám. Merre lenne érdemes elindulni, hogy megtaláljam a betegségem okát?

Köszönettel,
István
Tisztelt István!

Valóban a panaszait pajzsmirigybetegség okozhatja, ezért ilyen irányú vizsgálat és kezelés indokolt.
Tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2024-02-11 12:54:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Terhesség TSH

Tosztelt Doktorúr! 34 éves vagyok, 8 hetes terhes. A TSH-m 4.589 lett, amelyre felírt az endokrinológus vizsgálat nélkül egy gyógyszert, melyet nem szeretnék beszedni, nem bízom az olyan diagnózisban, ahol még csak meg sem vizsgáltak. Elmegyek természetesen máshova, azonban addig Ön valamilyen természetes dolgot, vitamint nem tudna ajánlani rá? Szedek Femibiont (első trimeszterre valót), Magne b6-ot és D3 vitamint (Jutavit). Kérem addig is segítsen. Rettegek a hormongyógyszerektől, annyi problémám volt annak idején a fogamzásgátlókkal is. Köszönöm segítségét!
Tisztelt Kérdező!

A leírottak alapján valóban kezelésre volna szüksége. A Femibiont illetően óvatosságra intem, mert szervetlen jódot tartalmaz.
Babaváró étrendre valóban szüksége lehet.
Jó egészséget:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2024-02-11 12:52:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Az Anti-TPO szint mérése teljes pajzsmirigy eltávolítása után

Kedves Professzor Úr!
Köszönöm magas szintű válaszát. Én elsősorban -egy pajzsmirigybeteg Facebook csoportban felmerült probléma kapcsán-a pajzsmirigy nélküli állapotban, az Anti-TPO szint mérésének jelentőségére szerettem volna választ kapni. Leegyszerűsítve: nincs pajzsmirigy, nincs benne termelődő TPO, hogyan tud ártani az Anti-TPO magas szintje? Milyen egyéb célra, betegségek kimutatására lehet használni?
Tisztelt Kérdező!

A kérdése lényeges. Fontos, hogy sajnálatos módon TPO szintet nem határozzák meg, sőt az anti-TPO funkcióját sem, amelyet még 1998-ban leírtam.
Sajnos elég sok megtévesztő adat olvasható az interneteten.

Prof. Dr. Balázs Csaba
2024-02-11 12:49:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Halolaj kérdés

Tisztelt Professzor Úr! Az Ön páciense vagyok 2014 óta, kevés szaktudással rendelkezem egy témával kapcsolatban, ezért fordulok Önhöz most tanácsért. Olvastam cikkeit az Omega3 gyulladáscsökkentő hatásairól és számos jótékony hatásáról, a hetekben kerestek meg egy termékkel, ami elvileg jelenleg a piacon kapható legszuperebb halolaj és hosszabb távon való szedése (6-8 hónap) képes helyreállítani a szervezetben az Omega3, Omega6 arányt, ami Európában a táplálkozás miatt szörnyű. Ez a termék polifenolt is tartalmaz, mert olíva olaj van benne, azt szeretném megkérdezni, ha szed az ember halolajat a mai táplálkozás mellett, akkor be tud állni az Omega3 és Omega6 arány kell hogy legyen a termékben ehhez polifenol? Vagy ez csak marketing? Ez a termék egyébként 35 óra után oxidálódik a szervezetben így hirdetik és vérteszt készítésére van lehetőség a kúra megkezdése előtt és a kúra végén és garantálják a jelentős változást, van pénzvisszafizetési garancia is. A termék nagyon drága, ezért is írtam Önnek, hogy tanácsát kérjem a témával kapcsolatban. Immunerősítőként, gyulladásásos folyamatok megszűnnek a szedésétől úgy hirdetik. A piacon lévő többi halolaj is képes hasonlóra? Köszönöm, hogy megtisztel válaszával. Tisztelettel egy régi páciens.
Tisztelt Kérdező!

Jó és aktuális kérdést tett fel. A halolaj alkalmazása valóban előnyös. ilyen készitményeket a WTNT-től vásárolhat.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2024-02-11 12:44:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Terhesség

Tisztelt Professzor Úr!
Tavaly volt 2 terhességem , mindkettő sajnos missed ab. műtéttel végződött ( 8.hét környékén ).
Jelenleg ismét terhes vagyok , 5 hetes. A vérvételi eredményeim alapján ( TSH: 2,63 mlU/L , Progeszteron 59 nmol/L ) az endokrinlógus Syntroxine 25 mcg-t (1*1) , a nőgyógyász pedig Utrogestan lágykapszulát (2*1) írtak fel.
Mivel mind a kettő hormon, érdeklődni szeretnék Professzor Úrtól, hogy mennyi időnek szükséges eltelnie a 2 gyógyszer bevétele között?
Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Üdvözlettel,
Adél
Tisztelt Adél!

Mindenek előtt azt kellene tisztázni, hogy mi volt a missed ab.oka!
Az elkezdett kezelés tüneti jellegű.
A Syntroxine 25-t reggeléhgyomorra, vízzel egye be, az Utrogestan lágykapszulében ilyen megszorítás nincs.
Jó egészséget kívánok:
Üdvözlettel,




Prof. Dr. Balázs Csaba
2024-01-14 11:15:36
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja