SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Professzor Úr! Erdélyből írok,Székelyudvarhelyről. 21 éves lány vagyok. Sajnos nem érzem jól magam,és gondoltam elmesélem a Professzor Úrnak,lám mit tetszik mondani. 1 éve kezdődött nekem a menstruáció kimaradása.Voltam nőgyógyásznál,ő elküldött tovább endokrinológushoz Marosvásárhelyre. Az endokrinológus rengeteg labort megnézetett.most télen kezdődtek a vizsgálatok.Az eredményeim a következők lettek februárban: TSH: 2,98 FT4: 13,51 Estradiol: 43,57 LH:49,19 FSH:77,60 Progesteron: 0,75 ATPO: 5,89....Ekkor a doktornő mondta hogy nem nagyon jók az eredmények,irt Duphaston tablettát 2x1-et 10napig,hogy jöjjön meg a mensruációm mert at 3 hónapot ki volt maradva. A Duphastont beszedtem és rá pár napra meg is jött a menstruációm,majd ezt követően a következő laborokat kellett megcsináljam,és ezek az eredmények lettek: FSH:89 LH:60,2 Estradiol: 210 Progesteron:2,19 AMH: 0,014....Közben márciustól már kezdem nem érezni jól magam. Kolozsváron járok egyetemre..nagyon furán voltam..Szorongást éreztem,nyugtalanságot,pánikoltam be mindentől,álmos voltam,fáradt,bágyadt...Visszamentem az eredményekkel a doktornőhöz,ő ismét irt Duphaston most áprilisba és elküldött laborba hogy nézzük meg a következőket: TSH,FT4,aNTICORPI ANTI-OVARIENI. A duphastont beszedtem de nem lettem beteg még azóta mostanáig. Voltam pszichiáternél hogy irjon valami gyógyszereket hogy legalább a közérzetem,szorongásom szünjön meg. Spitomin tablettát és Sedatif PC-t írt fel..szedem 2 hónapja,volt amikor jobban éreztem magam de volt amikor nem...Türelmetlen vagyok,nyugtalan,álmos,és szorongok...Ön szerint mindez a hormonoktól van?Mert már nagyon elijesztettem magam,nem ilyen voltam én..lassan azt érzem depressziós lettem. Elvégeztem a laborokat most áprilisben közben: TSH: 3,09 FT4: 14,16 Anticorpi anti ovarieni: 7,03 8,06... most a hétten vittem vissza az eredményeket a doktornőhöz,és kértem ár irjon fel valami kezelést a hormonokra,mert már nem érzem jól magam,elvagyok keseredve...nem jó a közérzetem,légszomjam is van,a menstruációm se jött meg a Duphastontól. Most írt Utrogestan 200mg-os tablettát és Euthyrox-ot. Én közben szedem a Spitomint,de nem vagyok jól,szorongok és álmos vagyok. 2.ik napja vettem be az Utrogestan teblettát de nagyon rosszul voltam tőle,szédültem,elment minden erőm rá 2-3 órára ahogy bevettem. Nem mertem ma reggel be venni újra. Viszont akkor igy a mensturációm se jön meg ha nem szedem...Mit tetszik ajánlani?Ön szerint ez a közérzet a hormonzavartól van?Én próbálok türelmes maradni,de egyszerűen már nagyon elvagyok keseredve és feszült vagyok.Fogamzásgátlót nem mert irni a doktornő mert azt mondta akkor a későbbieknek nem lehet gyerek. Őn mit tanácsol,mi a meglátása erről az egészről? Válaszát köszönöm nagyon szépen. Erika
Tisztelt Erika!

Panaszai, tünetei és eredményei összetettek. Ezekből diagnózist mondani és terápiát ajánlani nem volna szakszerű. Több dolgot kívánok kiemelni:
I. Tekintettel a tünetekre, az alacsony AMH, emelkedett FSH, LH szintekre, a petefészek elleni antitest emelkedett értékére (jóllehet ebben az esetben a módszerről nem esett szó) a részleges ovarialis elégtelenség nem zárható ki.
II. A progestron szint alacsony volta az ösztrogén dominancia lehetőségét veti fel. Mi az ösztrogén dominancia lényege?
A női testben termelődő sok-sok hormon közül jelentőségüknél fogva kiemelkedik az első számú nemi hormon az ösztrogén és a másodlagos (ellensúlyozó) nemi hormon a progeszteron. A betegség lényege a két hormon arányának felbomlása, amelyet az ösztrogén túlsúly vált ki.

Ösztrogén
Első számú női nemi hormon (többek közt ösztradiol, ösztriol, ösztron alkotja)
Felelős a másodlagos női jegyek (mellek, méh) és menstruáció kialakulásáért
A menstruációs ciklus első felében (1-14. nap) van jelen, petefészekben termelődik (ábra lejjebb)
Zsírraktárakat növeli, izomtömeget csökkenti
Nemcsak a petefészek állítja elő az ösztrogént, hanem a testzsír is. Így férfiakban és nőkben is egyaránt jelen van. Egy kövér férfiban akár több ösztrogén is lehet, mint egy fiatal szikár hölgyben. Fontos! Azoknál, akinek teljes petefészek-eltávolítást hajtottak végre, annak is magas lehet az ösztrogén szintje.

Progeszteron
• Másodlagos női nemi hormon, „ellensúlyozó” hormon
• Felelős a terhesség létrejöttéért, a terhesség fenntartásáért
• A menstruációs ciklus második felében van jelen, peteérés után - 20 mg/nap mennyiségben - termelődik
• Petefészekben és kis mennyiségben a mellékvesékben termelődik
• Az ösztrogén dominancia, ill. a progeszteron hiány tünetei
• Terméketlenség, meddőség
• Tüszőrepedés nélküli ciklusok
• Vetélés
• Premenstruális szindróma (PMS)
• Depresszió, hangulatváltozások, ingerlékenység, kimerültség, alvás-, memóriazavar
• Migrén, krónikus fejfájás
• Alacsony libidó
• Endometriosis
• Erős menstruációs vérzés, szabálytalan menstruációs ciklusok, pecsételő vérzés
• Hüvelyszárazság
• PCOS - policisztás petefészek
• Korai menopauza
• Korai serdülőkor
• Pajzsmirigybetegség
• Lassú anyagcsere, megnövekedett hasi zsírszövet, hízás
• Magas vérnyomás
• Vízvisszatartás, ödémák, puffadás
• Hajhullás
• Száraz bőr, száraz szem, szájszáradás
• Osteoporosis - Csontritkulás
• Autoimmun betegségek, allergiára való hajlam
• Magnézium hiány
Mi okozza ezt a betegséget?

Sajnos ezt a betegséget az emberiség maga idézte elő. A XX. században az ipari fejlődés, a vegyipar, a rá támaszkodó gyógyszeripar, egy soha nem látott fejlődést (?) produkált. Olyan növényvédő szerek, háztartási vegyszerek és élelmiszerek termelése kezdődött - hatalmas mennyiségben - amik egészségre gyakorolt hatását, hosszú távú következményeit nem mérték fel kellően. Voltak ugyan figyelmeztető hangok, de ezt mindig elnyomták (elnyomják) a billió-dolláros nyereségek, a profit hatalma. Erről a fontos kérdésről a Magyar Endokrin Társaság Kongresszusán és ezen a honlapon is szóltam.
Kezdődött a mérgezési hullám az ún. xenoösztrogénekkel. Ilyenek azok a vegyszerek, amelyek ösztrogén hatásúak és nagyon nehezen bomlanak le (évtizedek alatt!) és a zsír-szövetben raktározódnak. Nézzük a diethylstilbestrolt (DES). A DES-t 1938-ban szintetizálták és klinikai alkalmazását az USA-ban 1941-ben engedélyezték. Csak az USA-ban 1941-1971 között kb. 7-8 millió nő részesült DES kezelésben. Időközben kiderültek alkalmazásának súlyos káros következményei. A magzati korban a DES hatásnak kitett leány magzatoknál gyakoribb a reproduktív traktus rendellenessége, fokozott a kockázata a hüvely karcinóma, a méhen kívüli terhesség, a koraszülés, a vetélés és a meddőség kialakulásának. Folytatódott ez a folyamat a fogamzásgátló tabletták bevezetésével (világszerte), annak magas szintetikus ösztrogén tartalmával. Ráadásul a kozmetikumokba is olyan anyagokat tettek (pl. paraben), amelyekről utólag derült csak ki a női ösztrogén hormonhoz való nagyfokú hasonlatosságuk. Ez az arckrémek, testápolók, hidratálók, tusfürdők szinte állandó összetevője. Ezek a veszélyes anyagok a bőrünkön át hamarabb felszívódnak, mintha megennénk! Az élelmiszeripar "felfedezte" a szóját, és elárasztotta vele a világot. A szója 20 000-szeres mennyiségben tartalmaz un. fito-ösztrogént. Szerencsére ezeket a növényi eredetű ösztrogéneket sokkal könnyebben elbontja szervezetünk, ezért nem okoz olyan nagy problémát (pl. az ázsiai országokban, ahol a szóját nagy mennyiségben fogyasztják)

Hogyan lehet gyógyítani?

Cél: a harmónia, a hormonális egyensúly helyreállítása. A gyógyítás általában természetes progeszteron készítményekkel indokolt.

Mi a megelőzés módja?

Környezettudatos szemléletváltás és gyakorlat. A műanyag palackok helyett üvegedények használata! Az a furcsa helyzet alakult ki, hogy az egyébként kitűnő ásványvizek, tej és termékeik műanyag csomagolásban kerülnek a piacra és nehezen ellenőrizhető a kioldódó vegyszerek mennyisége A mérgező anyagokat tartalmazó festékek, adalékok, rovarirtók kerülése! A friss zöldségekről, primőrökről azt gondoljuk, hogy minden esetben hasznosak. Ez csak alapos tisztítás, mosás után igaz!
Az ellenőrző (monitoring) rendszer fejlesztése. A mérgező anyagok kimutatására sok módszer van. Az egyik legegyszerűbb bizonyos rákok vizsgálata. Ezek a kis élőlényeg a mérgező anyagok jelenlétében elpusztulnak. Több hazai élelmiszert kellene fogyasztani! Az itthoni monitoring rendszer jobb, mint a külföldi, másrészt a hazai élelmiszerek lényegesen kisebb mértékben szennyezettek.
Kerülni a műanyagban tárolt ételeket, a teflon bevonatú edények használatát A méregtelenítés különböző formáit széles körben elterjeszteni:
- Szauna kezelés, wellness módszerek
- Szabad gyökfogók alkalmazása (Szelén, E vitamin)
- A testsúly fokozatos és nem gyors csökkentése. A zsírszövetben felraktározódott méreganyagok a gyors fogyás során gyorsan kerülnek a szervezetbe és ez rendkívül káros lehet.
Az endokrin, pajzsmirigy szűrővizsgálatokat ki kellene terjeszteni azokra, akik az átlagosnál nagyobb környezeti szennyezésnek vannak (ill. voltak) kitéve, ill. akik tartósan szedtek, szednek hormonális fogamzásgátlót. Gondolni kellene a családtervezés (meddőség esetén) erre a lehetőségre is.

További endokrin, ill. immuno-endokrin kivizsgálást és kezelést javaslok, jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-05-25 10:42:20
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja