SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
2014. júliusában volt egy vérvételem miszerint a TSH 18,630 mIU/L, a szabad T4 pedig 8,95 pmol/L.
A vérvételt megismételték 2014. októberben ekkor a TSH 10.1 mu/L, a T4 12.4 pmol/L volt (ez a vérvétel Angliában történt mert jelenleg itt lakom és dolgozom). Néztek még egy ún. Thyroid peroxidase antibody level-t ami 116 u/ml, a referencia skála szerint 0-60 u között kéne lennie. Az angliai házi orvosom szerint semmi teendő nincs amíg a T4 érték a megengedett határértéken belül van, szerinte erre kell figyelni és ha ez is rossz lesz majd akkor ír nekem gyógyszert. 6 havi kontrollt javasolt.
A vérvételt most ismételtük (2015. májusban) a következő eredménnyel - TSH 9.01 mu/L, T4 12.7 pmol/L. Szerinte továbbra sincs a 6 hónapos kontrollon kívül más tennivaló.
Professzor Úr szerint is rendben van ez így? Édesanyám és édesapám is gyógyszert szednek pajzsmirigy alul-, illetve túlműködésre, ha jól tudom ez genetikailag örökölhető, de aggódóm, hogy nem kellene-e gyógyszert szednem, hiszen a TSH elég magas.
Előre is köszönöm a véleményét.

Üdvözlettel:
Kun Krisztina
Tisztelt Kun Krisztina!

Kérdése és levele részben válasz az előző Kedves kérdezőnek a TSH-ra adott eredményeire. Sajnos ezt a helyzetet ismerem, de nem értek vele egyet.
Az autoimmun betegségeknek ugyanis didaktikai okokból elkülönítjük a szisztémás és az egy-egy szervre lokalizálódó szerv-specifikus formáit. Ezekre a betegségekre jellemző, hogy öröklődnek, főleg nőkben fordulnak elő és gyakran társulnak egymással (pl. pajzsmirigybetegség cukorbetegséggel, meddőséggel stb).. Az autoimmun eredetű szerv-specifikus pajzsmirigybetegségeknek két fő formája ismert: az autoimmun pajzsmirigygyulladás (Hashimoto betegség) és Basedow-Graves kór.
A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttõl 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van)!
Az Ön esetében is fontos, hogy az immunológiai, autoimmun történések megelőzik a csökkent pajzsmirigyműködés kialakulását akár évekkel. Mellékelek egy ábrát, amely ezt talán jobban érzékeli és amelyre ismételten felhívtam és hívom a figyelmet bízván abban, hogy előbb vagy utóbb eredmény lesz. Tehát az örökletes alap meghatározó, a külső tényezők egész sora ismert, amely elindítja a folyamatot. Éveken át lappang és gyakran már csak a kialakult végeredménnyel szembesül a beteg. Arról már nem is szólva, hogy az autoimmun folyamat – még a csökkent pajzsmirigyműködés előtt! – gátja lehet a fogantatásnak. A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában lényeges az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét (!) az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készitmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni.
A csökkent pajzsmirigy működése elhízáshoz vezet. Ez a folyamat lehet fokozatos és viszonylag gyors is. Jellemző, hogy a beteg viszonylag kevés ételt fogyaszt, diétázik és ennek ellenére nem tud fogyni. Ilyenkor a legkülönbözőbb diétával kínozzák magukat, pedig a megfelelő kezeléssel a testsúly fokozatosan redukálható. Az elhízás gyakorta fokozott szőrnövéssel is társulhat, mivel a zsírszövet aktívan vesz részt a hormontermelésben és elősegíti nőkben a szőrnövekedést (férfias típusú szőrösödés). Ilyenkor a legfontosabb, az elhízásban szerepet játszó hormonok szintéjnek meghatározásával diagnózishoz tudunk jutni és el lehet kezdeni az oki kezelést. Ezzel egyidejűleg emelkedik a koleszterin szint. Gyakran nem is gondolnak arra, hogy ennek hátterében a pajzsmirigy csökkent hormontermelése áll. A USA-ban 16 millió azon egyének száma, akik az emelkedett koleszterin szintjük miatt részesülnek hormonális kezelésben és normalizálódott koleszterin szintjük. A fokozatosan, látszólag minden ok nélkül kialakult csökkent pajzsmirigyműködést korábban „idiopathiásnak” (ismeretlen eredetűnek) tartották. Kiderült, hogy ezeknek a betegségeknek az oka autoimmun folyamat. Nőkben a betegség lényegesen gyakoribb, mint férfiakban (4-5:1).
Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immunmoduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
Mivel ez nem "csak" a saját véleményem, ezért (mivel angolul tud), ezért az egyik legújabb közlemény lényegét mellékelem:
Selenium and the Thyroid: A Close-Knit Connection
Leonidas H. Duntas
Endocrine Unit, Evgenidion Hospital, University of Athens, Medical School, 115 28 Athens, Greece
Context: The recent recognition that the essential trace element selenium is incorporated as selenocysteine
in all three deiodinases has decisively confirmed the clear-cut link between selenium
and thyroid function. It has additionally been established that the thyroid contains more selenium than any other tissue and that selenium deficiency aggravates the manifestation of endemic myxedematous cretinism and autoimmune thyroid disease.
Evidence Acquisition: Clinical reports as well as a large number of biochemical articles linking selenium to thyroid have been considered. Interventional, prospective, randomized, controlled studies, including large observational studies, supplementing selenium in autoimmune thyroid disease, together with review articles published in Medline and Pubmed have undergone scrutiny.
The methodological differences and variety of results emerging from these trials have beenanalyzed.
Evidence Synthesis: Evidence in support of selenium supplementation in thyroid autoimmune disease is evaluated, the results herein presented demonstrating the potential effectiveness of selenium in reducing the antithyroid peroxidase titer and improving the echostructure in the ultrasound examination. However, considerable discord remains as to who should comprise target groups for selenium treatment, who will most benefit from such treatment, the precise impact of the basal antithyroid peroxidase level, and the effect of disease duration on the treatment outcome.
Clearly, further in-depth studies and evaluation are required concerning the mechanism of action of selenium as well as the choice of supplements or dietary intake.
Conclusions: Maintenance of “selenostasis” via optimal intake not only aids preservation of general health but also contributes substantially to the prevention of thyroid disease. (J Clin Endocrinol
Metab 95: 5180–5188, 2010).

Jó egészséget, holisztikus megközelítést követő kezelést javaslok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-05-23 16:40:29
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja