SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professor Úr!
Szeretném segítségét kérni több dologban. "2002-ben volt epekő mütétem, már előtte is problémás hasmenéseim voltak. 1997 óta kezeltek pajzsmirigy problémákkal-Propicilt szedtem folyamatosan,62 kilóról meghíztam 72-re. 2007-ben kerültem klinikára, ahol gyomortükrözéssel megállapították, hogy glutén érzékeny vagyok. Egy év múlva eredményem negatív lett, fel lettem mentve a diéta alól. 2010-ben egy rossz döntéssel el lett távolítva a pajzsmigyem-/ utána olvastam/ sajnos 8 hónap alatt 10 kilót szedtem fel. Azóta hiába próbálkozom csökkentett szénhidrát bevitellel, étrend kiegészítő fogyasztó szerekkel, egy dekát nem tudok fogyni.Sajnos ehhez hozzájárul még a vizesedésem is. A legnagyobb problémát mégis az jelenti az életemben, hogy nem tudok meszabadulni a hasmenésektől. Múlt évben voltam colonoscópián,glutén vérvételen, laktóz, tejfehérje vizsgálaton, bőrklinikán minden lehetséges vizsgálatot megcsináltak, negatív lett. Nem tudom a Letrox mennyisége mennyire befolyásolja ezt, most 125-ről le lett véve 100 mg-ra. Utolsó eredményeim:TSH 0,74 T34,3 T422,8. A gasztroenterológusnál már szó volt arról, hogy esetleg a Quantalan szedése megoldaná ezt a problémát, csak az beszerzése, és az ára problémás. Nem tudom létezik-e helyettesítő gyógyszer. Most megvettem a Millandjoy-t,nem használ.Nagyon megnehezíti a mindennapjaimat ,hogy nem merek otthonról elindulni, alighogy megeszek valamit átszalad rajtam. A súlyom is ördögi kör, mert most már a térdem és a gerincem is tönkre ment-ami nehezíti a több mozgást amire szükségem lenne.Előre is köszönöm,ha bármiben segítségemre tud lenni. Tisztelettel várom válaszát.
Tisztelt Kérdező!
Sajnos a leírtakból nem derül ki, hogy mi okozta a pajzsmirigy betegégét, mi volt a szövettani lelete.Ezt azért írom, mert egyes betegségek (pajzsmirigy és más autoimmun kórképek) társulhatnak egymással. A Letrox dózisának változtatása nagy valószínűséggel nem okozza panaszait.Az autoimmun eredetű pajzsmirigybetegségek ugyanis(ha kiderül ennek fennállásuk!), gyakran társulnak más kórképpel. Ezek felhívják a kezelő orvos figyelmét arra, hogy a pajzsmirigybetegség mellett más autoimmun kórkép is jelen lehet. Az egyik, gyakori betegség, a mellékvese gyulladása. Ezt e betegséget Addison kórnak hívja a szakirodalom és előfordulhat önmagában, de a leggyakrabban más betegséghez társul. A csökkent hormontermelése életveszélyes krízist eredményezhet, miként ez az ifjú beteggel is történt. Hasonló betegségben több államférfi (fenti képen J.F. Kennedy) és közismert színész is szenvedett, ill. szenved. Az ún. „kubai válság idején” Kennedy betegsége, amelyet akkor még kevésbé jól tudtak kezelni - majdnem az egész világot háborús válságba sodorta. Kennedy Addison kórját és pajzsmirigy autoimmun gyulladását 1947–ben diagnosztizálták és 36 alkalommal kezelték kórházban. A kórtörténete alapján Kennedy már ezt megelőzően is szenvedett tünetei alapján ebben a betegségben és az orvosok azt véleményezték, hogy 1 éven belül meghal ebben a betegségben. Végül is – miként azt tudjuk - merénylet áldozata lett 1963-ban.
Nagyon fontos kitérnem arra, hogy a csökkent mellékvese működés már korábban is fennállhatott, azonban a tiroxin kezelés elkezdése hirtelen váltotta ki a kritikus állapotot. Ezért is lényeges, hogy ne az a séma (protokoll!) működjön, azaz „emelkedett TSH, tehát automatikusan pajzsmirigyhormon kezelés szükséges”, anélkül, hogy a kiváltó okokat és a kísérő betegségeket megvizsgálnák, ill. szükség szerint kezelnénk.
A pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
• Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
• Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
• Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
o Meddőség, menzesz zavarok?
o Csökkent libidó
o Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
o Hajhullás?
o Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
o Ízületi gyulladás?
o Hüvelygyulladás?
o Vitiligo (bőrfestékhiány)?
o Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
o Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?

További részletes immuno-endokrin kivizsgálást kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-05-13 17:55:11
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja