SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Professzor Úr!

Kibillent a hormonháztartásom szülés után kb. 1 évvel (szoptatást akkor fejeztem be), ami nem múlik kb. 1,5 éve. Arcomon pattanások, a bőröm nagyon száraz testszerte, és szőrösödést is tapasztalok (állon, combon, mellen stb bár szőrösödés volt 17 éves korom óta, de akkor még csak 170 cm / 50 kg voltam ), hajam megint hullik. Terhesség (38 évesen) kezdetekor 64 kg voltam, szülés előtt 75 kg, szülés után 63 kg és most újra 70 kg (főként has, olyan aránytalan, hogy újra terhesnek vagy sérvesnek néznek). Laktózérzékenységem van (enyhe, laktózmentes tejet iszom stb). Lehet, hogy hízok és puffadok is...Van egy régebbről kezdődött pajzsmirigy alultermelés, de ez nagyon szépen rendben van napi 0,25 mikrogr Letrox-szal. Szülés után depressziós tüneteim is lettek, terápiára járok a mai napig, gyógyszer nélkül gyógyulok.

Voltam vérvételen ciklus 3.napja (ciklussal minden rendben 27 naponként, kb. 4 napig tart),
FSH 10,3 (hé: 3,5-12,5)
LH 11,1 (2,4-12,6)
PROLAKTIN 351 (102-496)
ösztradiol: 74 pmol/L (46-607)
progeszt: 1,31 nmol/L (0,6-4,7)
17-oh-progeszt: 0,8 ng/L (0,2-1,3)
total tesztoszt: 0,27 (0,28-1,73) alacsony
szabad andogén: 0,74 index, (0-8)
kortizol: 320 (171-536)
a többi is határérték között (renin, aldoszteronm ráta, dehidroepiandroszt, szex.horm.kötő fehérje).

A pattanásokra kaptam bőrgyógyász krémet, amivel kenve egész jól rendben volt, de szeretném már abbahagyni, mert 6 hónapja használom. Sajna szüneteltetéskor 2 nap után újra teli van az arcom.
Talán a sokat emlegetett ösztrogén-progeszteron aránnyal lehet valami?
Alapvetően igyekszem sok zöldséget enni, halat stb, de délutánonként nagyon kívánom az édességet (kb. 3-4 óra között) és ekkor eszek több - kevesebb csokit.

Valahogy hormon gondokra gyanakszom, de nem tudom, mi lehet ...

Segítségét előre is köszönöm:
Panni

Tisztelt Panni!

• A legvalószínűbb, hogy Önnek a szülés utáni, ún. „post-partum” pajzsmirigygyulladása zajlott, ill. zajlik le, ezt támasztják alá a szépen, pontosan leírt tünetek. Ez a betegség a szülések 17-20%-ban kialakul, de sajnos ritkán diagnosztizálják. A lényeg: megfelelő immuno-endokrin kivizsgálás után a betegség kezelhető és a szoptatást nem kell abbahagynia! Mi is ez a betegség? Ez az u.n. post-partum thyreoiditis (PPT) a szülést követő 3-12 hónap múlva alakulhat ki a szülések 3-1 %-ban! A PPT népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség is gyakran “rejtve” marad és valami egészen más betegséggel “kezelik” a kismamát. Melyek ezek a legfontosabb jelek, tünetek? A pajzsmirgy megduzzadása (strúma, golyva), az erős szívdobogás, fulladás érzése, nagyfokú (ok nélküli kimerültség), jelentős hízás. A betegséget már a Mátyás király korából származó könyvekben is ábrázolták, de csak az utóbbi időben vált ismertté és kezelhetővé.
• A rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték! Figyelembe kell venni a következőket:
o Az egyéni, azaz individuális TSH tartományt
o a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
o a beteg lakóhelyének jódellátottságát
o a beteg nemét
o az évszakot
o napszakot
o a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető. Gyakran hívtak ilyen betegekhez konzíliumba és nehéz volt a kollégákkal is elfogadtatni, hogy betegeknek nincs fokozott pajzsmirigyműködésük!)
o az alkalmazott gyógyszereket!
o a vizsgálati módszereket
o az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
o felszívódási viszonyokat
o TSH elleni antitest jelenlétét

Ami a fokozott szőrnövekedést illeti: A betegséget idegen szóval hirzutizmusnak nevezzük. Ez jelenti azt a kóros állapotot, amikor nőkön fokozott szőrnövekedés jön létre a test azon részein, amelyeken ez a jelenség csak férfiakon szokott előfordulni (bajusz, szakáll, a hasa, mellkas).
Milyen betegségek állhatnak a hirzutizmus hátterében?

• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok

• Mellékvesék túlműködése és daganatai

• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint

• Petefészek egyes daganatai

• Pajzsmirigy betegségei

• Egyes gyógyszerek (hidantoin készítmények, egyes hormonális fogamzásgátlók, stb)
Sajnos az esetek többségében nemcsak a hirzutizmus tünetei észlelhetők, hanem paradox módon a fokozott szőrnövés mellett egyes területeken (pl. hajas fejbőrön) a szőrzet ritkulása, kopaszodás is bekövetkezhet!
Az endokrinológus feladata a fenti tünetek megtalálása és kezelése.
A betegség oki kezelése szükséges.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-04-26 10:05:22
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja