SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
Judit vagyok, 33 éves, 13 hetes (+4 napos) kismama Németországban. A múlt héten váltottam nőgyógyászt, és akihez eddig jártam nem nézte a TSH-t a vérképben. Az új nőgyógyászom viszont a múlt héten, az első találkozásunk alkalmával rögtön levetette a vért a Pajzsmirigy és a D vitamin miatt. Eddig minden rendben volt, könnyünek mondható a terhességem, figyelek az ételre amit megeszem, és sokat sétálok, terhes tornázom. Ma azonban kaptam egy telefonhívást a múlt heti vérvétellel kapcsolatban: a pajzsmirigyemre szeretnének tablettát felírni, menjek be érte. A pontos értéket ugyan nem közölték, de L-Thyroxin 50-t kell szednem. A családunkban soha senkinek nem volt pm problémája, így nekem sem azelőtt, még erre utaló tüneteim sem. Mondhatni, hogy 33 éves koromig egyetlen komolyabb betegségen estem át még kamaszkoromban: a mononucleosis-on, a bárányhimlőt is csak 21 évesen kaptam el, de ezeken kívül soha semmi bajom nem volt.
Most viszont aggódom, nem tudom ez az 50 mikrogramm-os thyroxin adag sok-e, vajon milyen értéket mérhettek, mennyire nagy a baj, és vajon lehet e baja a babámnak, mert az első trimeszterben nem nézték nálam a pajzsmirigy működést. Felírtak még szelént és D vitamint is, illetve terhesség eleje óta szedem a Femibiont...
Nagyon rossz a helyzet, hogy a 13 hét után vették ezt észre és az adag amit a doktornőm felírt, kritikus állapotra utalhat a baba szempontjából? Első baba, régóta várt, így az aggodalom nagy. Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Üdvözlettel, K. Judit
Tisztelt K. Judit!

Megértem és átérzem aggodalmát. Erről a témáról a nemzetközi szakirodalomban, de ezen a honlapon is sokat írtam már. Sajnos a részletek nem ismertek és így vizsgálat nélkül nem is lehet nem is szabad terápiás tanácsot adni. Két dolgot tehetek: egyrészt leírok néhány dolgot a témáról, maásrést hívatkozok az alábbiakban a 2012-nem Houstonban megtartott tudományos tanácskozás fontosabb pontjaira.
I.A pajzsmirigy csökkent működésének is több fázisa van. Az egyik a már feltűnő tünetekkel járó forma (ún. manifeszt hipotireózis). A másik a még lappangó, ún. szubklinikus hipotireózis. Erre az a jellemző, hogy csak „véletlenül” derül ki, amikor valamilyen ok miatt, pl. meddőségi vizsgálat során laboratóriumi tesztet végeznek. Ilyenkor még a vérben lévő pajzsmirigyhormonok (T4 és T3) még a teljesen normális tartományban vannak, de az antitestek pozitívak, a TSH értéke pedig emelkedett (a koleszterin szint is magasabb!). Anélkül, hogy a TSH meghatározások sok és kényes részletére itt kitérnék (fontos: a TSH nem pajzsmirigy-hormon, hanem az agyalapi mirigy termeli!!)) azt le kell szögeznem, hogy ez egy fontos, de napszakonként, évszakonként, gyógyszerektől, módszerektől függően változó adat, amelynek értéke a hazai laboratóriumi értékektől eltérő (0,4-2,5 mU/l!!). Lényeges, hogy ezek az ún. normál értékek változnak a terhesség idején (3 havonta), továbbá kísérő súlyos, senyvesztő betegségekben. Ezért fontos a TSH mérése, de tudni kell értékelni a kezelést irányító orvosnak és a kezelést egyénileg meghatározni.
A tanulmányból a legfontosabbak emelem ki:
1. A kimutatott (manifeszt) és szubklinikus hiportireózis lényegesen növeli a meddőség és a spontán vetélések kockázatát
2. Az autoimmun gyulladás, a pajzsmirigy elleni antitesteknek meghatározó szerepük van a meddőségben és a korai vetélésekben
3. A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik. A pajzsmirigyhormon relatív hiánya fokozza a magzat szellemi fejlődésének kockázatát. Az alkalmazott hormonpótlás dózisa változik a terhesség ideje alatt (!)
4. A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval!
5. A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
6. A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva (ezért a terhesség első 3 hónapjában az anyai pajzsmirigyműködés fokozódása élettani folyamat,TSH alacsony!)
7. Az autoimmun pajzsmirigybetegségben szenvedők anorganikus jódot nem fogyaszthatnak! Ennek oka az, hogy az autoimmun folyamat fellángolását válthatja ki.
8. A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
9. A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
10. A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.


II."A study presented at the Endo 2012 annual conference in Houston Texas has recommended that all pregnant women undergo thyroid screening during the first trimester of pregnancy.
According to the study findings, even moderate thyroid dysfunction during early pregnancy can significantly increase the risk of serious complications, emphasizing the recommendation for universal first trimester screening.
Currently, a "case-finding" approach is the standard practice, and women are screened for thyroid issues only if there are clinical signs and symptoms and the physician suspects a thyroid condition, so this recommend represents a departure from the current practice.The study, which was funded and conducted by Christian Medical College and Hospital in Punjab India, found that even mild thyroid dysfunction -- which would not otherwise be diagnosed as "hypothyroidism" -- could greatly increase the risk of serious problems.
In particular, women who had mild dysfunction had -- compared to pregnant women with normal thyroid function --
• double the risk of miscarriage, premature labor, and low birth weight
• seven times greater risk of stillbirth
According to the study`s lead author Jubbin Jagan Jacob, MD: "These findings add to the now increasing evidence from previous studies that all pregnant women, irrespective of their risk for thyroid problems, probably should be screened for thyroid dysfunction within the first three months of getting pregnant."In this study, 1,000 pregnant women in their first trimester of pregnancy had their thyroid function evaluated. Normal thyroid function was identified in 533 patients, and 263 had mild dysfunction. The remaining patients were diagnosed with hypothyroidism and were withdrawn from the study so they could be treated for the hypothyroidism. The study followed up on the subjects until the end of pregnancy.
The study looked at rates of miscarriage, stillbirth, premature labor, and low birth weight, and found these risk factors were all greater in women with mild thyroid dysfunction.
"Our conclusions are that all pregnant women need to be screened for thyroid dysfunction at their first visit," said Dr. Jacob. "This should form the basis for the national societies to make a change in their guidelines."

További immuno-endokrin kivizsgálást és kezelést javaslok, jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-04-21 15:23:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja