SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Drága Professzor Úr !
Nagy problémám, hogy az utóbbi fél évben legalább 7 kg-ot híztam. Csináltunk nagy labort, pajzsmirigy-re is és terheléses cukor vizsgálatot is, - minden érték határon belül volt. Ráadásul az arcom nagyon pattanásos lett.
Semmi olyan életmód váltás nem történt, ami indokolná ezeket a tüneteket.
58 éves vagyok, nagyon rosszul viselem - ideges és letargiás vagyok miatta.
Mi okozhatja ezeket a tüneteket, és lehet-e orvosolni?

Előre is köszönöm válaszát: Katalin
Tisztelt Katalin!

A testsúly növekedésének sok oka van. Az elvégzett vizsgálatok mellett fontos lenne tudni, hogy az inzulin szintek hogyan alakulnak, alakultak. Milyen gyógyszereket szedett? KOrábban írtam az irisin nenű hormonról.
Mi is az Irisin?
Ez egy olyan hormon, amely az ember izomszövetéből szabadul fel, mozgás hatására. A lényeg ismertéhez tudni kell, hogy az ártalmas zsírszövet, az ún. fehér zsírsejtekből áll és ezekből képződnek azok a telítetlen zsírszerű anyagok, lipidek, amelyek felelősek számos betegség (szív- és érrendszeri, mozgásszervi, anyagcsere (cukor- és pajzsmirigy) betegségek kialakulásáért. Ez az izmokban keletkező hormon a fehér zsírsejteket barnává átalakítja, amelyek elégetik a káros zsírokat és a testsúly csökkenését is eredményezi.
Hormonrendszerünk minden szervünkre hat, így a legkülönbözőbb tüneteket okozza, ha zavar keletkezik működésében. Nagy valószínűséggel első utunk nem egy endokrinológus orvoshoz vezet, és az sem biztos, hogy a háziorvos a megfelelő helyre irányít. Bizonyos endokrin- vagyis a hormonrendszerhez köthető- betegségek felismeréséhez pedig elengedhetetlen a részletes vérkép, melyet csak szakorvos rendelhet el. Így talán hetekig, hónapokig, évekig nem derül fény a valódi okra. – Képzeljük el a szervezetünket úgy, mint egy postát, mely a beáramló információk áradatát fogadja be. Testünk működése is elengedhetetlen jelek, információk nélkül, a hírvivők, a postások pedig nem mások, mint hormonjaink. Egészen apró mennyiségben, a gramm egymilliomod részében vannak jelen a vérben, mégis minden szervünk állapota függ mennyiségüktől, a „helyes kommunikációtól”. Az egész testbe szállítják a híreket, ha túl kis vagy éppen nagy mennyiségben termelődnek, az nem csak annál a szervünknél mutatkozik meg, ahonnan elindulnak az információ továbbítására. Hatnak többek között erőnlétünkre, közérzetünkre, szexuális működésünkre, stressztűrő- és nemzőképességünkre, energiaszabályozásunkra, bőrünk, hajunk állapotára. Fontos, hogy a hormonok és immunrendszerünk szoros kapcsolatban vannak egymással, ugyanis a csecsemőmirigy is hormonális szerv. Hormonjaink termelődését meghatározza életkorunk, nemünk, örökletes tényezők, sőt, a testet érő fény mennyisége, a külső hőmérséklet is. Eltérő lehet a különböző évszakokban, és megfigyelhető változás még napközben is. Mivel egy sor kulcsfontosságú üzenet szállításáért felelősek, nagyon érzékenyek érzelmi ingadozásainkra és a különböző külső hatásokra. Nem is gondolnánk, hogy naponta mennyiféle kozmetikum, élelmiszer és vegyi anyag vesz minket körbe, melyek mind befolyásolják e kifinomult rendszer működését!
Komplex kivizsgálást, immuno-endokrin teszteket javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-03-15 10:37:10
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja