SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr! Alulírott M. Patrícia, 23 éves egyetemi hallgató vagyok. Ön még tavaly áprilisban diagnosztizált nálam Hashimoto thyreoiditist (idén márciusban kell visszamennem Önhöz kontrollra).
Testvéremnél, aki most 16 éves, ugyanazok a tünetek egyre gyakrabban mutatkoznak, amik az én esetemben is jellemzőek voltak. Édesanyám már kiskorától kezdve rendszeresen vitte orvosi kivizsgálásokra (mindig nagyon gyenge volt az immunrendszere, indokolatlanul sokszor kapott pl. arcüreg- gyulladást, homloküreg- gyulladást), ám ők nem tudták megállapítani a tünetek okát. A tünetei a következők voltak és sajnos fennállnak a mai napig is: extrém fokú izzadás, gyakran mindenféle fizikai megterhelés nélkül - nyugalmi állapotban is- fülzúgás, szívdobogásérzettel járó panaszok, szapora pulzus, fejfájás, továbbá magas vérnyomás. Mivel végeztettünk ABPM vizsgálatot, kiderült, hogy testvéremnek 200 feletti vérnyomásértékei is voltak. A gyermekkardiológus napi 1 db 50 mg-os Betaloc ZOK tablettát írt fel enyhítendő a panaszokat. (Hízás és fogyás váltakozik nála, jelenleg a 183 centiméteréhez 85 kg, tavayi évben 94 kg is volt. A bőre sajnos erősen striás, aknés , kezei rendszeresen ekcémásak.)

Már 2010-ben is voltak eltérések testvérem laborleletében: neutrofil granulociták- 44,10 % ,lymphociták- 45,6 %, TSH- 5,680 mlU/L, free T3- 7,37 pmol/L , free T4- 13,39 pmol/L.

2011-ben történt vérvétele során az eltérések a következők voltak: koleszterin - 2,69 mmol/l, Vvt süllyedés- 14 mm/h, fehérvérsejtszám- 10,97 G/L, NEU - 7,52 G/L, TSH - 4,460 mIU/L. FT3 - 6,86 pmol/l, FT4- 13, 79 pmol/l.

2011- ben nyaki UH-t is végeztek nála, a lelet szövege a következő: "A pajzsmirigy norm. méretű, szerkezete szabályos. A nagy nyálmirigyek UH eltérés nélkül. Mindkét oldalon a parajugularis nyirokcsomóláncban láncfüzérszerűen számos ovális, 1- 1,5 cm hosszúságú, 4- 8 mm szélességű, centrálisan zsíros degenerátióra utalóan kissé magasabb reflektivitású nyirokcsomók ábrázolódnak. Jobb oldalon a fül mögött a tapintható mobilis resistenciának megfelelően egy ugyancsak reaktív jellegű, nyirokcsomónak megfelelő 6 -7 mm hosszú, 3 mm szélességű képlet van."

Idén, 2015-ben is készült nyaki UH: a megnagyobbodott, reaktív jellegű nyirokcsomókat találtak, a legnagyobb: 2 cm, illetve echoszegény. A pajzsmirigy jobb lebenyében pedig cisztát fedeztek fel.
A mostani panaszai: extrém fokú fáradékonyság, ami sajnos már az iskolába járását (most elsőéves gimnazista) veszélyezteti, illetve meggátolja őt a mindennapi tevékenységei elvégzésében. (Mindezek nyomán rettenetesen szégyelli magát, pedig nem lusta, csak fáradt. Testvérem kivételes eszű és szorgalmú diák, de mostanában sajnos koncentrációzavar is keseríti a midennapjait. Rengeteget marcangolja magát azért, hogy ő mért nem olyan, mint a többi társa, mért nem tud energikus, fitt lenni. Sokféle vitamint szedetünk vele, ám mindeddig eredménytelennek bizonyult. Az iskolából való hazatérése után rendszeresen aludni kényszerül, szó szerint elájulna, ha nem feküdhetne le.
A kérdéseim a következők: 1. Utalhatnak e testvérem tünetei és rossz egészségi állapota pajzsmirigybetegségre? 2. Foglalkozik-e a professzor úr 18 évnél fiatalabb serdülőkkel? Esetleg kaphatna-e soron kívüli időpontot arra a napra, amikor én is megyek? (Nagyon kétségbeejtő helyzetben vagyunk, mert ugyanolyan falakba ütközünk orvosi kivizsgálás terén, mint ahogy az az én esetemben is történt. Önnek köszönhetem, hogy kiderült a betegségem, ha Ön nincs, engem a mai napig hipochonderként kezelnének.) 3. Ha esetleg nem vizsgál/vizsgálhat meg tinédzsereket, kérem adjon tanácsot, hogy Pesten hova vihetnénk őt, ahol alaposan kivizsgálják és feltárják rosszullétei okát. Megértését és segítségét ezúton is köszönöm! Tisztelettel: M. Patrícia
Tisztelt M. Patrícia!

Miként a jövő héten a szakvizsga előtt álló kollégáknak tartandó előadásomban is ki fogok rá térni, sajnos, ezek a betegségek gyakran társulnak egymással. Mivel ráadásul ezekben a kórképekben az öröklődésnek is jelentős szerepe van, ezért testvérének kivizsgálása valóban indokolt. Mivel még a 18. évet nem töltötte be, ezért gyermek endokrinolgiai vizsgálatot javaslok.
Örülkö, hogy jobban érzi magát. A többi kérdést majd személyes találkozásunk során megbeszélhetjük.
További javulást, jó egészséget kívákok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-02-27 17:44:37
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja