SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Jó napot kívánok!

Férjemmel 3 éve babát szeretnénk, de sajnos eddig sikertelenül. Nem olyan rég kiderült, hogy magas a prolaktin szintem, amire Dostinexet kaptam, heti 2x 1/4-ed tablettát és úgy nez ki, hogy már 1 hónap szedés után helyre is állt a prolaktin. Ami a leginkább aggaszt, hogy miután decemberben kétszer menstruáltam, a rendes időben csak barnázva, majd rá két hétre rendesen megjött, most 39 napra jött meg, ma van a 9-ik nap és még mindig hol barnázok, hol vérezgetek. Az endokrinológus, akihez járok, nem küldött el vérvételre, hanem azt tanácsolta, hogy a ciklus 15-24 napja között napi egy Utrogestan-t vagy Arefam-ot kellene szedjek. Mivel nem tudni biztosra, hogy van-e progeszteron hiányom, ha elkezdem szedni barmelyik gyogyszert, nem okozhatok nagyobb bajt? Ami talán még fontos lehet, hogy júniustól decemberig mindig megjött a menstruációm 32-33 napra, viszont a legtöbbszöt 10-12 napig tartott, igaz a vége fele csak nagyon minimális. Igy láthatatlanban, tudna véleményt mondani, hogy mi okozhatja mindezt? Válaszát előre is nagyon szépen köszönom.
Tisztelt Kérdező!

Így "láthatatlanban véleményt mondani" nagyon nehéz, talán lehetetlen. Mindenek előtt azt kellene vagy kellett volna tisztázni, hogy mi okozta a maga prolactin szintet. Gondolom, hogy a kezelést indikáló(k) ágondolták az alábbi ki gondolattöredéket (?..)
A prolaktin hormon magas szintje (hyperprolactinaemia) az egyik leggyakrabban előforduló endokrin megbetegedés. A prolaktin 198 aminosavat tartalmazó molekula, amelyet főként az agyalapi mirigy (hypophysis) ún. laktotrop sejtjei választanak el (1. ábra). Az elmúlt évtizedben egyértelműen bizonyítást nyert, hogy a prolaktinszintézis nem korlátozódik az agyalapi mirigyre, hanem számos más helye ún. extra-hypophysealis szövetben, mint például a központi idegrendszerben és az immunrendszer sejtjeiben, de a méhlepényben is termelődik .A hormonelválasztása nem egyenletes, hanem napi ritmust mutat, legmagasabb szintje az alvás gyors szemmozgással járó REM („rapid eye movement”) fázisában észlelhető. A prolaktin elnevezés, ahogy az a legtöbb tankönyvben is szerepel, egyetlen, évtizedekkel ezelőtt is jól ismert funkcióra, a tejelválasztás megindítására és fenntartására utal, azonban biológiai szerepe nem korlátozódik a reprodukció egyetlen „kitüntetett” szakaszára, nevezetesen a szoptatásra, az ivadékgondozás időszakára. Ezért nem meglepő, hogy a prolaktin sok más működésért felelős. Fontos szerepe van többek között az immunregulációban (immunstimuláns hatás), a hasnyálmirigy működésében (inzulin-szintézis), és a zsírszövet képződésében is.
A prolaktin fokozott termelésében szerepet játszó okok két fő csoportra oszthatók:
• Nem daganatokra
o Élettani fokozott termelés: terhesség alatt, szoptatás idején
o Stressz hatására
o Csökkent pajzsmirigyműködésben (hypothyreosisban)
o PCOS-ban (Policisztás ovárium szindrómában)
• Daganatokra (az agyalapi daganatok többségét teszik ki!)(3. ábra)
o Mikroadenoma (átmérője <10 mm)
o Macroadenoma (átmérője ≥10 mm).
A prolaktin fokozott termelődés tünetei:
Nőknél:
• A klasszikus tünetek a különböző súlyosságú menstruációs zavarok, a menzesz hiánya esetleg szabálytalan menzesz
• Meddőség
• Tejcsorgás
Férfiaknál:
• A libidócsökkenése
• Impotencia,
• Meddőség
• Női mell kialakulása („gynaecomastia”)
Fontos, hogy a gyógyszerek jelentős mértékben képesek a prolaktin szint növelésére, ezért tünetek kiváltására (a teljesség igénye nélkül):
• Depresszióban alkalmazott készítmények:”szelektív szerotonin „reuptake” gátló antidepresszánsok”, triciklikus antidepresszánsok
• Feszültségoldó készítmények pl: benzodiazepin.
• Hányáscsillapítók, gyomorpanaszok esetén alkalmazott készítmények: metoclopramid (pl. Cerucal)
• Altatók
• Vérnyomáscsökkentők: Dopegyt, Verapamil.
• Allergia elleni szerek: az ún. antihisztaminok.
• A gyomorsav működését gátló, ún. H2-receptor-blokkolók, protonpumpa gátlók
• Epilepszia elleni készítmények
• Hormonok: női hormonok (ösztrogének, antiandrogének.)
Gyógyítás: „A dopaminagonista” (bromocriptin, valamint az újabban kifejlesztett quinagolid és cabergolin) kezelés az esetek közel 90%-ában hatásos, és nagyon lényeges, hogy nemcsak a szérum prolaktinszintjét redukálja, hanem többnyire a tumor méretet is csökkenti, ezért manapság prolactinoma esetén idegsebészeti műtét vagy sugárkezelés csak ritkán, speciális esetekben válik szükségessé.
A többi hormon kérdését nem kívánom taglalni...
További kivizsgálást és oki kezelést javaslok, jó egészséget kívánva:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-02-14 14:56:41
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja