SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

26 hetes Crohn beteg kismama vagyok. A terhességem elején (az 5. héten) mért TSH értékem 3,17 lett, így erre napi 25 mikrogramm L-Thyroxin tablettát kaptam, amit a mai napig szedek. A TSH értékeim az alábbiak szerint alakultak: 9. hét: 1,59, 13. hét: 1,03, 18. hét: 1,14, 24. hét: 2,34 mU/L. A pajzsmirigyem normál tapintású, göb, kóros nyirokcsomó nem tapintható. Az ultrahang leletem negatív. A terhességem 12. hetéig Gravida terhesvitamint szedtem, majd Elevit Plust terhesvitaminra váltottam, amit a mai napig szedek. A Gravidában 150 mikrogramm, az Elevit Plusban pedig 220 mikrogramm jód van.
Most olvastam arról, hogy a jódtartalmú terhesvitamin és az L-Thyroxin nem szedhető együtt. Ez valóban így van? Ugyanakkor az Elevit Plus betegtájékoztatójában az szerepel, hogy a gyógyszer bevétele és a tiroxin tartalmú készítmény bevétele között teljen el két óra. Ezt be is tartottam mindig.
Okozhattam valamilyen problémát a magzatnál a két gyógyszer együttes alkalmazásával?
Várom megnyugtató válaszát!
Köszenettel!
Tisztelt Kérdező!

Aktuális kérdést tett fel. Erről a témáról írtam könyvfejezetet az elmúlt hónapban. Autoimmun polyendocrin kórképek és társulásaik (rövidítve:APS) azért fontosak, mert korai diagnózist és komplex, holisztikus kezelést tesznek lehetővé.
Az APS a következő kórképek egyikével társul:
autoimmun pajzsmirigybetegségek
autoimmun hypogonadismus,
autoimmun gastritis, Crohn betegség
anaemia perniciosa,
myasthenia gravis,
coeliakia,
hypophysitis,
alopecia areata, hajhullás.

Ami a csökkent pajzsmirigyműködést illeti.Ez a leggyakoribb pajzsmirigy és egyben autoimmun betegség. Az autoimmun thyreoiditisek (AT-k) gyakran szubklinikus, azaz lappangó formában jelennek meg, ezért a betegség gyakoriságáról nehéz pontos adatokat szerezni. Nőkben a betegség lényegesen gyakoribb, mint férfiakban (4-5:1). 25-30 felnőtt nő közül 1 szenved ennek a betegségnek valamelyik formájában. A szülések 3-17 %-ban tudtak a szülést követő hónapokban postpartum thyreoiditist (PPT-t) kimutatni. AT népegészségügyi jelentőségét az adja meg, hogy ez a betegség a hypothyreosis leggyakoribb oka, a manifeszt és szubklinikus hypothyreosis prevalenciája 6-7,5 % nőkben, 2,5-2,8 % férfiakban. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert rejtett un. szubklinikus formában is jelentős rizikófaktora lehet az ischemiás szívbetegségeknek, ugyanis ezekben a betegekben fokozott a koleszterinés az LDL koleszterin szintje. Az AT és a következményes hypothyreosis gyakran áll a meddőség, menstruációs zavarok hátterében is. Az AT lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hyperthyreoid,, túlműködő stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A hyperfunkciós tünetek apajzsmirigy sejtjeinek károsodása miatt felszabaduló hormonok következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hypofunkciós, csökkent működéses stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttől 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív, végleges stádium: ha a regeneráció teljes, akkor euthyrosis, a betegek többségében hypothyreosis, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van).
A következő hajlamosító tényezői vannak:
A szervetlen jód autoimmun thyreoditist kiváltó hatására fogékonyak:
Akiknek a családjában pajzsmirigy vagy más autoimmun betegség előfordult
idősebbek (60 év felett)
újszülöttek
Az anti-TPO elleni antitest emelkedett értéke hajlamosít hypothyreosisra
Az autoimmun thyreoiditisben a meddőség és a spontán vetélések aránya lényegesen magasabb.



A posztpartum tireoiditisz (PPT) a leggyakoribb endokrin betegség. Incidenciája kb 5-8%), azaz minden huszadik-tizenkettedik várandós nő közül egy esetében számíthatunk az előfordulására. 1. típusú diabeteses betegeken a prevalencia ennek háromszorosa. Más autoimmun betegségben szintén fokozott mértékű az előfordulás. Nagy a recidíva arány is: egy következő terhesség esetén 56-70% a visszatérés esélye. Típusos esetben a szülés után fájdalmatlan kis strúmát lehet megfigyelni. Leírták abortusz után is. Posztpartum kb 6-12 héttel enyhe hipertireózis alakulhat ki, mely rövid ideig tart, spontán szűnhet. Tünetei megegyeznek az enyhe hipertireózis tüneteivel. Fontos az elkülönítés a Basedow kórtól: segíthet a TSH receptor ellenes antitest jelenléte, az esetleges exoftalmusz, a struma fölött észlelt zörej és surranás, sz.e. a radiojód felvétel (PPT esetén csökken). Az aTPO nem differenciál, hiszen Basedow kórban is lehet aTPO pozitivitás (mint ahogy az esetek 10-20%-ában a TSH receptor ellenes antitest is lehet pozitív PPT-ben! .
Az infertilis nőkben a TPO elleni antitest 31.8% , a fertilis, egészséges populációban 4.6% volt kimutatható
A TPO elleni antitest pozitívakban akkor is szignifikánsan nagyobb volt az infertilisek aránya, ha a hormon értékeik (hypophysis és perifériás hormonok) fiziológás tartományban voltak!
A TPO elleni antitest pozitívakban a spontán vetélések száma jelentősen magasabb, mint az antitest negatívakban (32% v.s. 6%)
A 3-szor vagy több alkalommal vetéltek között a magas TPO elleni antitest titerűek száma kétszer nagyobb.
Amennyiben autoimmun folyamat kimutatható (ennek több fformája van!), akkor a szervetlen jód kerülését javasolja az irodalom.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-02-14 13:12:27
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja