SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
Éveken át jártam Önhöz pajzsmirigy túlmûködéssel,ami szerencsére rendezôdött gyógyszeres kezelés mellett (Paroxat).
Jelenleg 32 hetes terhes vagyok. A terhesség elsô heteiben a TSH értèkem 1,720 mE/l volt. A 2. trimeszter elején abbahagytam a Paroxat szedését, és az 5.hónapban mért TSH ekkor már csak 0,591 mE/l volt.
Az ezen a héten készült laborvizsgálatnál viszont már csak 0,114 mE/l, a szabad T3 4,0 a szabad T4 11,5 volt.A Többi labornál nem nézték a T3at és a T4et sem.
Érdeklődnék,hogy jelent e valamilyen problemát a babára nézve,illetve rám?Számomra aggodalomra ad okot,hogy ilyen mértékűre csökkent.
Panaszaim nincsenek,csak a "szokasos" terhességi kellemetlenségek.Az utóbbi hetekben vizesedik egy kicsit a bokám,pár napja a szemhéjamat is "érzem",illetve ébredés után az ujjaim,de hamar elmúlnak.Vérnyomásom a 120/80at sosem haladja meg,csak a pulzusom magasabb, mindig 90-100.A magzat értékei normálisak,nagyon aktív baba.26éves vagyok,a terhesség óta (32.hét)9kg-ot híztam.
Válaszát előre is nagyon köszönöm!!!
Egy aggódó kismama
Tisztelt Egy aggódó kismama!

A terhesség elején ún. élettani túlműködés van, ezért a kapott TSH érték önmagában nem kóros. Az azonban tudni kellene, hogy az autoimmun folyamat aktív-e.
Miért?
1.A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte
2.A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik.
3.A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval.
4.A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
5.A pajzsmirigy betegségeinek több formája (autoimun betegségek, pajzsmirigy gyulladásos betegségei) öröklődhetnek.
6.A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva
7.A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
8.A nem megfelelően kezelt terhesek gyermekeinek pajzsmirigy működése, ill. idegrendszeri-szellemi fejlődése (IQ) károsodott lehet.
9. A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
10. A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
11.A pajzsmirigy fokozott működésének megállapítása nehezebb, mint a nem terheseknél, mert egyes tünetek: idegesség, gyengeség, alvási zavarok, izzadékonyság a terhességben egyébként is megfigyelhető tünetek. Ezt nehezíti az is, hogy a hagyományos hormonszintek sem nyújtanak a diagnózishoz mindig segítséget. Azt javasolják, hogy ilyen esetben endokrinológus segítségét vegyék igénybe a diagnózistól a kezelésig .
Oki kezelést javaslok, jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-02-28 18:51:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja