SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor úr

Egy éve szültem egy egészséges kislányt ,spontán azonnali terhesség , minden leletem tökéletes volt, én 35 éves vagyok egészséges és sokat sportolok, a családban nem jellemző semmilyen betegség az édesapám öregségi cukros most 65 évesen, tehát úgy indult ,hogy 3 hónapos korátol a babám elkezdett 7 hónapos koráig oránként , féloránként felkelni teljesen kikészültem , napközben sem tudtam aludni és elkezdödőtt a kálvária 5hónapos korátol először is elkezdtem nagyon éber lennni már akkor sem tudtam aludni mikor lehetett szivdobogás és nagyon erőteljes izzadás párosult ehhez ez tartott 2-3 hónapig elkezdtem már mellette sportolni mert én terhességem előtt is sportoltam és reméltem kevesebbet fogok igy izzadni ha már a sportal ez kijött belöllem.
majd ez megszünt és elkezdtem nagyon fáradtnak lenni a gyerek már aludt és én hiába aludtam ki magam még tudtam volna aludni , ehhez levert , motiválatlan vagyok, minden a nehezemre esik , egyfolytában fáradt vagyok, ritkábban járok wc re, hullik a hajam és száraz a böröm és ehhez társul egy nagyon erőteljes tünet mindent elfelejtek, nehezemre esik gondolkodni, felteszek vizet főni és elfelejtem lefekszem aludni a gyerekkel, ez igy nem mehet tovább, soha előtte nem volt ilyen problémáim, diétázom és sportolok most már az utobbi 3 honapban , többször eszem keveset , inkább fehérjét szinte nem eszem kenyeret, krumplit, tésztát, riszt, és emelette heti 3 szor edzek semmi változás , most az utolsó honapban még szigorubb diéta saláta sovány husok semmi cukor , semmi hozzádadott cukor mindent ellenörzők, most az utolsó honapban már a menstruáciom sem akkor jött meg pedig az szülés után 2. honaban megjött és minden honapban oramű pontosan, fogyokurával semmi változás erre többen mondták hogy nézesem meg a pajzsmirigyemet a leletek eredményeim, amik pár naposak
TSH 3,030 mlU/L
SZABAD T4 9,67 PMOL/L
SZABAD T3 4,37 PMOL/L
ANTI THYREOGLOBULIN 7,6 u/ml
ANTI TPO 235,1 U/ML

Eredményezhetnek ezek az adatok pajzsmirigy problémát vagy milyen hormon szinteket kéne még ellenöriztetnem? nagyon el vagyok keseredve, én egy pozitiv tulfütött életenergiával rendelkező életvidám nő voltam és most magamra sem ismerek már környezetem is észrevette h valami nem stimmel de nem tudom kihez kellene fordulnom /milyen orvos tudna nekem segiteni? elég erős a test tudatom és érzem hogy valami nem stimmel, probáltam Önhöz bejelentkezni de csak egy kollágájához kaptam időpontot , jövőhét hétfőre január 26ra a mamutban,

előre is köszönöm a válaszát

Üdvözlettel
Kromer Margit
Tisztelt Kromer Margit!

Van mód soron kívüli vizsgálatra, kérem jelezze ezt kolléganőmnet, Székely Melindának: e-mail:
Szekelym@vipmail.hu vagy szekelymelinda66@gmail.com. Egyébként később nem lesz módomban előjegyezni.
Önnek nagy valószínüséggel a szülés utáni pajzsmirigygyulladása zajlik.
Mit célszerű erről tudni?
A posztpartum tireoiditisz (PPT) a leggyakoribb endokrin betegség. Incidenciája kb 5-8%), azaz minden huszadik-tizenkettedik várandós nő közül egy esetében számíthatunk az előfordulására. 1. típusú diabeteses betegeken a prevalencia ennek háromszorosa. Más autoimmun betegségben szintén fokozott mértékű az előfordulás. Nagy a recidíva arány is: egy következő terhesség esetén 56-70% a visszatérés esélye.

Oka:

A PPT autoimmun eredetű destruktív tireoiditisz, mely a terhesség immuntoleranciáját követően exacerbálódik. Fokozott a rizikó a DR-3, DR-4 és DR-5 HLA haplotípusokat expresszáló nőkön. PPT kialakulása során a CD4+/CD8+ arány emelkedik. A humorális immuneltérések (tireoida-peroxidáz elleni antitest /aTPO/, tireoglobulin ellenes antitest stb) mellett a celluláris immunitás is számos eltérést mutat: az NK sejtek aránya és a monocyta polarizáció csökken, az aktivált T sejtek aránya nő, főleg az aTPO pozitív, klasszikus kórlefolyású esetekben. A szövettani képet limfocita infiltráció vagy diffúz destrukció jellemzi.

Tünetek, diagnózis, terápia

A következők jellemzők :
1. A terhesség előtt vagy alatt nincs pajzsmirigy funkció zavar.
2. A posztpartum időszakban kóros TSH érték alakul ki (magas vagy alacsony).
3. Nincs emelkedett TSH receptor ellenes antitest szint.
Az anamnézisben gyakran szerepel 1. típusú diabetes, autoimmun betegség (pl SLE, reumatoid artritisz, Sjögren szindróma, ritkán Addison kór, de társulhat Basedow kórhoz is). Figyelem felhívó az anamnesztikus posztpartum depresszió, a korábbi PPT illetve a már régebbről ismert aTPO pozitivitás .
Típusos esetben a szülés után fájdalmatlan kis strúmát lehet megfigyelni. Leírták abortusz után is. Posztpartum kb 6-12 héttel enyhe hipertireózis alakulhat ki, mely rövid ideig tart, spontán szűnik. Tünetei megegyeznek az enyhe hipertireózis tüneteivel. Fontos az elkülönítés a Basedow kórtól: segíthet a TSH receptor ellenes antitest jelenléte, az esetleges exoftalmusz, a struma fölött észlelt zörej és surranás, sz.e. a radiojód felvétel (PPT esetén csökken). Az aTPO nem differenciál, hiszen Basedow kórban is lehet aTPO pozitivitás (mint ahogy az esetek 10-20%-ában a TSH receptor ellenes antitest is lehet pozitív PPT-ben! .
A PPT okozta hipertireózis tireostatikus terápiát nem igényel (ilyen kezelés nem is lenne megfelelő, hiszen a sejtdestrukció következtében kiáramló hormon okozza a tüneteket). Szükség esetén béta-blockoló adható (propranolol, emellett szoptatni is lehet). Röviddel ezután hipotireózis jöhet létre, mely sokszor 1 évig is tart, azonban definitív is maradhat . Ezt a klasszikus lefolyást Stagnaro-Green szerint a betegek mintegy 25%-a követi, 32%-ban viszont csak a hipertireotikus fázis mutatkozik, 43%-ban pedig csak hipotireózis .
A hipotireózis járhat enyhébb, szokványos tünetekkel, de feltűnő lehet a koncentráció készség és a memória romlása, az apátia, gyengeség, száraz bőr, a hideg intolerancia. Tipikus helyzetnek írják le a nemrég szült asszony néha rendkívüli kimerültségét, és a gyakran jelentkező postpartum depressziót. A szülés utáni hetek során a kis csecsemő körüli teendők és a gyakori szoptatás nagy fizikai és szellemi megterhelést jelentenek az anyának. A hozzátartozó és az orvos könnyen minősítheti kifáradásnak a PPT és a depresszió tüneteit. Japán szerzők leírták, hogy súlyos esetekben kettős öngyilkosság is előfordul (anya és csecsemő), melyet japánul „Shinjuh”-nak neveznek.
A tüneteket okozó hipotireózist egyénileg kezeljük (hasonlóan, mint az egyéb pajzsmirgy-gyulladást).

Jó egészséget kívánok, üdvözlettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-01-24 13:37:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja