SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor úr!

Szeretném megkérdezni Öntől, hogy az alacsony progeszteron szintnek mi lehet az oka. A ciklusom rendben van, 14 napos uteális fázissal, igazolt peteéréssel. Felmerült a "progeszteron-lopás" gyanúja, mert a kívülről bevitt progeszteron is "eltűnik". Ilyen jellegű problémára is jó a Yam gyökér? Nyálból reggeli kortizol szint méréssel igazolható lenne, vagy felesleges? Voltam Önnél, ott is azt állapította meg, hogy stresszes vagyok.
Progeszteron: 9,75-7,53-9,23 ng/mL peteérés után 7-9-11 nappal (1 tüsző).
Progeszteron: 11,4-7,00-8,26 ng/mL peteérés után 7-9-10 nappal (2 tüsző).
Progeszteron pótlással 12,48 ng/mL.

Köszönöm segítségét, tisztelettel:
Vycu
Tisztelt Vycu!

Több kérdés is tisztázásra vár, többek között az is, hogy milyen progesteront vitt be, milyen az ösztrogén és a progeszteron aránya, milyen az AMH szitje, van-e más betegsége is stb.....?
Mi az ösztrogén dominancia lényege?
A női testben termelődő sok-sok hormon közül jelentőségüknél fogva kiemelkedik az első számú nemi hormon az ösztrogén és a másodlagos (ellensúlyozó) nemi hormon a progeszteron. A betegség lényege a két hormon arányának felbomlása, amelyet az ösztrogén túlsúly vált ki.
Ösztrogén
Első számú női nemi hormon (többek közt ösztradiol, ösztriol, ösztron alkotja)
Felelős a másodlagos női jegyek (mellek, méh) és menstruáció kialakulásáért
A menstuációs ciklus első felében (1-14. nap) van jelen, petefészekben termelődik
Zsírraktárakat növeli, izomtömeget csökkenti
Nemcsak a petefészek állítja elő az ösztrogént, hanem a testzsír is!!! Így férfiakban és nőkben is egyaránt jelen van. Egy kövér férfiban akár több ösztrogén is lehet, mint egy fiatal szikár hölgyben. Fontos! Azoknál, akinek teljes petefészek-eltávolítást hajtottak végre, annak is magas lehet az ösztrogén szintje.
Progeszteron
Másodlagos női nemi hormon,  „ellensúlyozó” hormon
Felelős a terhesség létrejöttéért, a terhesség fenntartásáért
A menstruációs ciklus második felében van jelen, peteérés után - 20 mg/nap mennyiségben - termelődik
Petefészekben és kis mennyiségben a mellékvesékben termelődik

Az ösztrogén dominancia, ill. a progeszteron hiány tünetei 

Terméketlenség, meddőség
Tüszőrepedés nélküli ciklusok
Vetélés
Premenstruális szindróma (PMS)
Depresszió, hangulatváltozások, ingerlékenység, kimerültség, alvás-, memóriazavar
Migrén, krónikus fejfájás
Alacsony libidó!
Endometriosis
Erős menstruációs vérzés, szabálytalan menstruációs ciklusok, pecsételő vérzés
Hüvelyszárazság
PCOS - policisztás petefészek
Korai menopauza
Korai serdülőkor
Pajzsmirigybetegség
Lassú anyagcsere, megnövekedett hasi zsírszövet, hízás
Magas vérnyomás
Vízvisszatartás, ödémák, puffadás
Hajhullás
Száraz bőr, száraz szem, szájszáradás
Osteoporosis - Csontritkulás
Autoimmun betegségek, allergiára való hajlam
Magnézium hiány

Mi okozza ezt a betegséget?

Sajnos ezt a betegséget az emberiség maga idézte elő. A XX. században az ipari fejlődés, a vegyipar, a rá támaszkodó gyógyszeripar, egy soha nem látott fejlődést (?) produkált.  Olyan növényvédő szerek, háztartási vegyszerek és élelmiszerek termelése kezdődött - hatalmas mennyiségben - amik egészségre gyakorolt hatását, hosszú távú következményeit nem mérték fel kellően. Voltak ugyan figyelmeztető hangok, de ezt mindig elnyomták (elnyomják)  a  billió-dolláros  nyereségek,  a  profit hatalma.  Erről a fontos kérdésről a Magyar Endokrin Társaság Kongresszusán és ezen a honlapon is szóltam.
Kezdődött a mérgezési hullám az ún. xenoösztrogénekkel. Ilyenek  azok a  vegyszerek, amelyek ösztrogén hatásúak és nagyon nehezen bomlanak le (évtizedek alatt!) és a zsír-szövetben raktározódnak. Nézzük a diethylstilbestrolt (DES). A DES-t 1938-ban szintetizálták és klinikai alkalmazását az USA-ban 1941-ben engedélyezték. Csak az USA-ban  1941-1971 között kb. 7-8 millió nő részesült DES kezelésben. Időközben kiderültek alkalmazásának súlyos káros következményei. A magzati korban a DES hatásnak kitett leány magzatoknál gyakoribb a reproduktív traktus rendellenessége, fokozott a kockázata a hüvely karcinóma, a méhen kívüli terhesség, a koraszülés, a vetélés és a meddőség kialakulásának.  Folytatódott ez a folyamat a fogamzásgátló  tabletták  bevezetésével  (világszerte), annak magas szintetikus  ösztrogén tartalmával. Ráadásul a kozmetikumokba is olyan anyagokat tettek (pl. paraben),  amelyekről utólag  derült  csak  ki  a  női  ösztrogén  hormonhoz  való  nagyfokú hasonlatosságuk. Ez az arckrémek, testápolók, hidratálók,  tusfürdők szinte állandó összetevője.  Ezek a veszélyes anyagok a  bőrünkön  át  hamarabb felszívódnak, mintha megennénk! Az  élelmiszeripar  "felfedezte"  a  szóját,  és  elárasztotta  vele  a  világot.  A  szója  20 000-szeres mennyiségben tartalmaz un. fito-ösztrogént!!!. Szerencsére ezeket a növényi eredetű ösztrogéneket sokkal könnyebben elbontja szervezetünk, ezért nem okoz olyan nagy problémát (pl. az ázsiai országokban, ahol a szóját nagy mennyiségben fogyasztják)

Hogyan lehet gyógyítani?

Cél: a harmónia, a hormonális egyensúly helyreállítása. A gyógyítás általában természetes progeszteron készítményekkel indokolt.

Endokrin kivizsgálást javaslok, jó egészséget kívánok:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-01-17 10:53:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja