SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Üdvözlöm!

Nemrég voltam kivizsgáláson, sima allergia miatt mentem, de az mivel nem tudták hogy mi okozza az allergiás kiütéseket, teljes laborvizsgálatot kért a doktor. Ami azt jelenti hogy a hormonjaimat is megnézette. Minden jó, kivéve a prolaktin,mert az 471 és ez nagyon nagyon magas. és még az ösztrogén szintem is közel van az alsó értékhez. 25 éves vagyok, már egy ideje próbálkozunk a babával,de nem jön össze, a mensesem rendszeres és nagyon pontos. Ezzel az értékkel mit lehet tenni? Egyáltalán lehet babánk vagy ez milyen folyamattal jár???

Válaszát előre is köszönöm
Tisztelt Kérdező!

Nagyon köszönöm részletes levelét és pontos leírását.
Érthető módon a történetének számos tanulsága van, amelyekbe nem szeretnék belemenni, mert inkább a gyógyulás és nem a korábbiak emlegetése a cél. Sajnos naponta találkozok több olyan hölggyel , aki éveken át szedte a fogamzásgátló készítményeket és ezt követően került szembe hasonló problémák egész sorával.
Kicsit részletesebben:
1. A prolaktin hormon magas szintje (hyperprolactinaemia) az egyik leggyakrabban előforduló endokrin megbetegedés. A prolaktin 198 aminosavat tartalmazó molekula, amelyet főként az agyalapi mirigy (hypophysis) ún. laktotrop sejtjei választanak el (1. ábra). Az elmúlt évtizedben egyértelműen bizonyítást nyert, hogy a prolaktinszintézis nem korlátozódik az agyalapi mirigyre, hanem számos más helye ún. extra-hypophysealis szövetben, mint például a központi idegrendszerben és az immunrendszer sejtjeiben, de a méhlepényben is termelődik (2. ábra) A hormonelválasztása nem egyenletes, hanem napi ritmust mutat, legmagasabb szintje az alvás gyors szemmozgással járó REM („rapid eye movement”) fázisában észlelhető. A prolaktin elnevezés, ahogy az a legtöbb tankönyvben is szerepel, egyetlen, évtizedekkel ezelőtt is jól ismert funkcióra, a tejelválasztás megindítására és fenntartására utal, azonban biológiai szerepe nem korlátozódik a reprodukció egyetlen „kitüntetett” szakaszára, nevezetesen a szoptatásra, az ivadékgondozás időszakára. Ezért nem meglepő, hogy a prolaktin sok más működésért felelős. Fontos szerepe van többek között az immunregulációban (immunstimuláns hatás), a hasnyálmirigy működésében (inzulin-szintézis), és a zsírszövet képződésében is.
2. A prolaktin fokozott termelésében szerepet játszó okok két fő csoportra oszthatók:
Nem daganatokra
Élettani fokozott termelés: terhesség alatt, szoptatás idején
Stressz hatására
Csökkent pajzsmirigyműködésben (hypothyreosisban)
PCOS-ban (Policisztás ovárium szindrómában)
Daganatokra (az agyalapi daganatok többségét teszik ki!)(3. ábra)
Mikroadenoma (átmérője <10 mm)
Macroadenoma (átmérője ≥10 mm).
3. A prolaktin fokozott termelődés tünetei:
Nőknél:
A klasszikus tünetek a különböző súlyosságú menstruációs zavarok, a menzesz hiánya esetleg szabálytalan menzesz
Meddőség
Tejcsorgás
Férfiaknál:
A libidócsökkenése
Impotencia,
Meddőség
Női mell kialakulása („gynaecomastia”)
4. Fontos, hogy a gyógyszerek jelentős mértékben képesek a prolaktin szint növelésére, ezért tünetek kiváltására (a teljesség igénye nélkül):
Depresszióban alkalmazott készítmények:”szelektív szerotonin „reuptake” gátló antidepresszánsok”, triciklikus antidepresszánsok
Feszültségoldó készítmények pl: benzodiazepin.
Hányáscsillapítók, gyomorpanaszok esetén alkalmazott készítmények: metoclopramid (pl. Cerucal)
Altatók
Vérnyomáscsökkentők: Dopegyt, Verapamil.
Allergia elleni szerek: az ún. antihisztaminok.
A gyomorsav működését gátló, ún. H2-receptor-blokkolók, protonpumpa gátlók
Epilepszia elleni készítmények
Hormonok: női hormonok (ösztrogének, antiandrogének.)
5. Amennyiben a prolactin szint tartósan magas, akkor a micro- esetleg macroprolactinoma kizárása céljából az MRI vizsgálat indokolt!(az Ön esetében ezt egyelőre nem tanácsolom!)
6. Gyógyítás: „A dopaminagonista” (bromocriptin, valamint az újabban kifejlesztett quinagolid és cabergolin) kezelés az esetek közel 90%-ában hatásos, és nagyon lényeges, hogy nemcsak a szérum prolaktinszintjét redukálja, hanem többnyire a tumor méretet is csökkenti, ezért manapság prolactinoma esetén idegsebészeti műtét vagy sugárkezelés csak ritkán, speciális esetekben válik szükségessé.
7. Prolactin és terhesség
A prolaktin felfedezése és a képződésének befolyásolása nagy előrelépés volt a meddőség gyógyszeres terápiájában. Kérdés azonban, hogy a bromocriptin jelent-e kockázatot a magzat számára, illetve kockázatos-e a prolactinomával társult terhesség az anya számára? Az agyalapimirigy térfogata a terhesség során élettani körülmények során is jelentősen növekszik Terhesség vállalása csak több hónapos bromocriptin kezelés után tanácsos. A terhesség megállapítása után a bromocriptin elhagyását javasolták. Szerencsére napjainkban már a gyógyszeres kezeléssel , ill. kezelésekkel eredményt lehet elérni és több olyan betegem van, aki több alkalommal szült!
Tehát részletes endokrin kivizsgálást és oki kezelést javaslok, jó egészséget kívánok:
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-12-29 13:09:20
Olvasói értékelés: 5/5
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja