SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
43 éves vagyok, 4 éve próbálkozunk a teherbeeséssel. Ezidáig 5 sikertelen lombikon vagyok túl, jellemzően alacsony Hcg, majd a végén semmi eredménnyel. Minden meddőségi kivizsgálás megtörtént, kariotipizálástól kezdve,hormonokig,véralvadási faktor,pajzsmirígy funkciók,minden rendben. Az Ön cikkére rábukkanva a meddőség és az NK sejtek kapcsán egy ilyen vizsgálat is készült. Ön a cikkben kiemelten említi,hogy az NK lymphocity arány 12 alatt kívánatos. Az eredményem szerint ez az arány 15,4%. Minden egyéb érték megfelelő, az NK funkció 99( ami a referenciaértéke, 80-120) is rendben. Kérdésem,hogy a 15% feletti NK arány oka lehet az eddigi sikertelen IVF - nek? Ha igen, szteroid terápiával ( prednisolon) érdemes e próbálkozni, vagy Ön javasolná már az IVIg terápiát? Mivel a korom miatt minden hónap számít, ezért ez utóbbi hozzáférhetősége milyen gyorsasággal lehetséges? Köszönöm a válaszát! Üdvözlettel : B. Csilla
Tisztelt B. Csilla!

Laboratóriumi értékek: száraz adatok, melyek mögött egészség, vagy betegség húzódik meg. Elég, ha ez alapján kezeljük a beteget, vagy járjunk utána, milyen egyéb okok játszhatnak még szerepet a tünetek megjelenésében?
Vizsgálták-e TPO elleni antitestet. Ennek egyik típusa, az ún. katalitikus típusú antitest, amelynek szerepe van:
I. Meddőségben, mert
• Az infertilis nőkben a TPO elleni antitest 31.8% , a fertilis, egészséges populációban 4.6% volt kimutatható (Cubillos J és mtsai, 2009)
• A TPO elleni antitest pozitívakban akkor is szignifikánsan nagyobb volt az infertilisek aránya, ha a hormon értékeik (hypophysis és perifériás hormonok) fiziológás tartományban voltak! (Wilson R és mtsai, 2009).
II.Vetélésekben (Bussen S és mtsai. 2008), mert
• A TPO elleni antitest pozitivakban a spontán vetélések száma jelentősen magasabb, mint az antitest negatívakban (32% v.s. 6%)
• A 3-szor vagy több alkalommal vetéltek között a magas TPO elleni antitest titerüek száma kétszer nagyobb
III. Magzati fejlődésben, mert
• A magzat fizikai fejlődése (érése) 19.3%-ban gátolt a TPO elleni antitest pozitív anyákban (Ilijama T és mtsai, 2009)
• A szellemi fejlődés, az IQ érték 10,5 ponttal alacsonyabb a TPO elleni antitest jelenlétében (Pop VJ és mtsai, 2005)
Mi tulajdonképpen a TPO elleni antitest?
Az antitestekről általában azt gondolják, ill. vélik, hogy károsító hatásúak. A helyzet az, hogy éppen az autoimmun pajzsmirigybetegségek bizonyítják, hogy egy nem így van. Az antitesteknek azonban több típusa van:
• A védelmet szolgálják: pl. a kórokozók elleni antitestek egyes típusai (oltások után ezek megjelennek és hosszab- rövidebb ideig védik a szervezetet)
• Autoimmun antitesteknek is több típisa van:
- Sejtkárosítók , toxikusak, ezek a sejtek mebránját bombázzúk és eépusztítják a setjeket
- Stimulálók: ezek egy-egy sejt működését fokozzák, ilyenek a Basedow kóros betegekben lévő TSH-receptor elleni stimuláló antitestek, amelyek a pajzsmirigy túlműködéséért felelőek
- Neutrális, ill közömbös antitestek, amelyek a nem hatnak a sejtek működésére, de szabályozzák az imunrendszer működését
A TPO elleni antitestekről fontos tudni, hogy egy csoportot képeznek. Ez azt jelenti, hogy a méréseink során az antitestek teljes mennyiségét és határozzuk meg (azaz a toxikus, a stimuláló és neutrális antitesteket is). Ezért van az, hogy az antitestek szintjének változása nem feltétlen függ össze a pajzsmirigy állapotával. Ennek eldöntése a vizsgálatokat végző orvos feladata, amely adott esetben további vizsgálatokat is ígényelhet.
Az IVIG, ill. az intralipid kezelés bizonyos esetekben előnyös, errál már írtam.

Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-11-01 12:34:38
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja