SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr

Azzal mentem júliusban a háziorvosomhoz,hogy teljes labort kérjek,különösen a pajzsmirigyre fókuszálva.fél év alatt 10 kg-i híztam,az étkezési szokásaim nem változtak,észre vettem,hogy néha nem emlékszem dolgokra,és fáradékonyabb lettem .Mindez a munkám,az életminőségem nehezíti.
58 éves vagyok,31 évvel ezelőtt pajzsmirigy műtétem volt. E hosszú időn keresztül semmi problémán nem volt.Semmilyen gyógyszert nem kellett szednem.
Eredmények:
TSH 6,220,LDL koleszterin 4,49,hemoglobin 151,00,csak az eltérőeket írom le. Ultrahangvizsgálat(08.12):a pajzsmirigy aszimmetrikus,jobb lebeny:20x13x35mm,bal lebeny:18x16x32,az isthmus: keskeny.Mindkét lebenyben 5-15mm,élesen elhatárolt echoszegény szegélyű,hypovascularisalt göb ábrázolódik.A nagyobbik göb a bal oldaliban van,amelyben cystikus degeneratio figyelhető meg.Mindkét oldalon kevés ép parenchyma látható a felső harmadnak megfelelően.A Trachea nem dislocalt nem comprimalt.A nagy nyálmirigyek épek.A nyakon pathológiás nyirokcsomó nem látható.
Az extracrnialils carotisrendszer lefutása rendes. Az intima-media vastagsága megtartott.

Biopszia eredménye(09.25)
A HE festett keneteken hig colloidos háttér előtt nagy számú kis érett lymfocyta mellett dissosiatlan,ill.kisebb csoportokban széles eosinophil granuláris cytoplasmával bíró Hűrthle-sejtek azonosíthatóak szabályos,zsugorodott maggal bíró folliculushámsejtek mellett.

Diagnózis: HASHIMOTO Thyreoiditis

Egyidejűleg diagnosztizáltak májusban Cardia fekélyt-szedett gyógyszer Noacid és Motilium(még 1 doboz van)
Felvilágosítást nem kaptam,a kilátásokról a jövőről,a teendőkről.
Nagy örömömre rátaláltam Önre.
Már időpontra várok,hogy minél előbb eljuthassak Önhöz.
Addig is köszönettel várom válaszát ,mit tegyek,mit kell tennem.
Tisztelettel
Márti

Tisztelt Márti!

Sajnálom, hogy a műtét után a panaszait elhanyagolta!

Mikor kell(ene) a pajzsmirigybetegség jelenlétére kell gondolnia?
• Ha túlsúlyos és nem tud fogyni minden fizikai erőfeszítés és diéta ellenére.
• Ha pajzsmirigy műtéte volt
• Ha csökkent vagy alacsony a libidója
• Ha memóriazavara van, ha depressziós tünetek alakultak ki
• Ha nem vagy alig befolyásolható szívritmuszavarai vannak
• Ha hőhullámai, kipirulásai vannak
• Ha pánik tünetei, izomgörcsei, hajhullás, székrekedése, izületi panaszai vannak, amelyeknek oka nem derült ki
2. Tudja-e, hogy milyen vizsgálatokat érdemes elvégezni?
• Gyakran hallhatja, hogy a „ pajzsmirigy teszt normális. Ezzel kész is!” Sok doktor a TSH (pajzsmirigy stimuláló hormon) un. normális szintjével megelégedik. Jóllehet óriási viták vannak ezen értékek körül. Van ahol ez az érték 2.5 és 5.5, máshol 0.5 é4.7 között van. A legújabb adatok 0.5 és 2.4 között adják meg. A baj nemcsak e, hanem az, hogy a beteg vizsgálata nélkül kívánják a diagnózist megadni. Kevesen értik meg, hogy a pajzsmirigy többi hormonjának (FT3 , FT4) és főleg az immunológiai vizsgálatra is szükség van! A legfontosabb javaslat: a beteg kikérdezése, a pajzsmirigy tapintása (az ultrahang nem elég!), a TSH, FT3, FT4 és az antitestek vizsgálata feltétlen szükséges! Az izotópos vizsgálat a göbös pajzsmirigybetegség esetén lehet feltétlen szükséges.
3. Tudja-e hogy kihez forduljon pajzsmirigy problémájával?
Az orvosok egy része azt mondja „a pajzsmirigy betegségeinek diagnózisa és kezelés könnyű”, azonban nem számolna a realitásokkal. Gyakran kerülhetnek a kezelő orvosok a következő csapdába
A " hagyományos, konvencionális endokrinológus" azt gondolja, hogy a betegek tünetei nem fontosak, egyedül a TSH szükséges(!..). Azt gondolják, hogy abban az esetben ha ez normális, akkor minden rendben van. Ezek az orvosok csak a tesztre koncentrálnak, de nem foglalkoznak a beteg tüneteivel, a kezelés eredményével,ill. eredménytelenségével.
Az Ön esete jól példázza, hogy mennyire összetett az emberi szervezet és nem lehet egy-egy laboratóriumi értékből diagnózist mondani („A természet nem Isten, a feltevés nem tény, az ember nem gép”!). Gratulálok a remek leírásához, mert saját magán nem csak tapasztalta, hanem rendkívül pontosan leírta a tankönyve illő tüneteket. Ezek alapján a csökkent pajzsmirigyműködés már nem is lehet kétséges. Ezt csak megerősítheti a laboratóriumi adata. A pajzsmirigy-betegségek detektálása gyakran a TSH kóros értékén alapul, így a TSH referenciatartományának meghatározása nagyon fontos, egyúttal igen nehéz feladat. Az utóbbi három évtizedben a TSH felső határa a legújabb immunoassay-k megjelenésével a 10mIU/l szintről 2,5 mIU/l szintre csökkent. Tehát nem helytállók a korábbi és gyakran ma is használt ún. referenciértékek. A TSH heterogén glikoproteinként található a keringésben; a különböző immunoassay-k specificitása pedig heterogén, így a TSH más-más isoformjait képesek detektálni. Ennek következtében a különböző vizsgálatok összehasonlítása nehézségekhez vezethet. A „normális” pajzsmirigy status meghatározása, a referencia populáció kiválasztása ugyancsak komoly problémákat vethet fel. Az Egyesült Államokban végzett National Health and Nutritional Examination Survay III (NHANES III) az anti-tireoglobulin antitest (TgAb) prevalenciáját 10%-nak, a tireoidea-peroxidáz (anti TPO) prevalenciáját 20%-nak találta a teljes populációban. Az ultrahang vizsgálattal detektálható hipoechogén inhomogenitás is gyakori eltérésnek bizonyult. A TSH referenciatartomány meghatározásában tulajdonképpen csak a következő kritériumoknak megfelelően lehet eljárni: vérvétel reggel éhgyomorra olyan betegekből, akik családi anamnézisében nem szerepel pajzsmirigy betegség, nem szednek gyógyszert, nincs látható illetve tapintható golyvájuk, a pajzsmirigy ultrahang képe eltérést nem mutat és sem anti TPO, sem anti TG pozitivitás nem detektálható. A NHANES III vizsgálatban az anti TPO pozitivitás a TSH növekedésével együtt emelkedett (5.5% 0.4-1.0 mIU/l TSH szintnél, 30.6% 3.5-4.0 mIU/l TSH szintnél, míg 80-90% 10 mIU/l feletti TSH esetén) így egyértelműnek mondható az immunrendszernek a TSH szintet befolyásoló hatása. Az előbbiek szerinti pajzsmirigy betegségektől mentes, 13344 személyből álló referencia tartományban a NHANES III szerint a medián TSH érték 1.39 mIU/l, a 2.5 és 97.5%-os percentilis határérték 0.45 illetve 4.12 mIU/l volt. Mindazonáltal a TSH érték nem követte a klasszikus gaussi eloszlást, tekintve hogy a referencia populáció mindösszesen 9%-ának volt a TSH értéke 2.5 mIU/l felett. Ezt az ún. okkult (antitest negatív) autoimmun pajzsmirigybetegségek TSH-t emelő hatásával lehetett magyarázni.
A többit majd a vizsgálat során, addig is a jód (szervetelen jód!) bevitelétől óvakodjon!

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-17 18:27:34
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja