SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Ur,

Problemam sajnos meglehetosen osszetett:
- 22 eve SPA-val kezelnek, 8 eve biologiai terapian vok, jelenleg is Simponit (Gomimulab, TNF-alfa inhibitort) kapok, HLA-B27 pozitiv, B7 negativ, Ana pozitiv (de vizsgalt altipusai mind negativak),
- 8 evig fogamzasgatlo tablettat szedtem terapias jelleggel endometriozis miatt (mutottek, UH-on azota rendben van, petefeszkeim teljesen megmaradtak)
- 37 eves vagyok, 1 eve szeretnenk babat, de meg nem probalkozhattunk, mert az izuleti gyulladas nagy mertekben fellalngol (We 30-50 2-3 honap alatt 5 Salazopyrin + Diclofenac mellett is) ha abbahagyom a biologiai terapiat.
- A szuk gyogyszermentes ido miatt, habar nem tudjuk meddo vagyok-e, az IVF mellett dontottunk, ha lehet januar-februarra tervezzuk.
Igyekszem most mindent kivizsgaltatni, ami gondot okozhat, hogy ne akkor deruljon ki amikor mar gyogyszermentesen "startra kesz" kell lennem.
Igy derult ki juniusban, hogy gond van a pajzsmirigyemmel is: Primer Hypothyroid diagnozissal es 25 mg L-Thyroxinnal bocsajtottak utamra. (TSH 4,94; FT4 10,00; FT3 6,31; FVS 27, Koleszterin: 6,3, Triglicerid 2,44)
Augusztusban ellenoriztek: TSH (szuperintenziv) 5,23; FT4 17,02; FT3 4,27; Anti-TPO 10,00, ATG 22,00), ekkor az L-Thyroxin adagot felemeltek 50 mg-ra.
- A csaladban autoimmun betegseg nem, de pajzsmirigy alulmukodes minden agon jelen van.
- Egyeb tuneteimet illetoen az aluszekonysag, fazekonysag, lassult beszed, gondolkodas, cukor- es edesseg-ehseg, szivdobogas, magasabb pulzus megvannak. Arcom pufibb, foleg a szemem alatt, sulyom normalis. A tunetek tobbsege 10-20 eve is fennall, de sajnos senkinek nem jutott eszebe ezt vizsgalni.
- 1 eve abbahagytam a dohanyzast, kb 5 kg-t hiztam, sportolni nem tudok.
- Augusztusban es szeptemberben is kimaradt vagy csak nagyon keves volt a menstruaciom, amit Noroluttal kezeltek 10-10 napig)
Mivel kulfoldon elek meglehetosen nehez az itteni orvosok kozott valogatni, az elozo orvosom mar nem elerheto es ugy erzem egyedul magamra szamithatok, ha nem akarom elvesztegetni az idot, amibol nekem mar lehet hogy nincs sok.
Felkerestem egy endokrinologust remelve hogy jol atvizsgal, de szinte nem kerdezett, mondott semmit, csak elkuldott 3. napi hormonvizsgalatra, ahol nem teljes hormonsort ker, sem inzulin-rezisztenciat, stb. csak:
- FT4-et; TSH-t, testosteront, es prolaktint...
A 28-ik napon pedig csak progeszteron es FSH van kiirva.
(A biztositasom sem lehet akadaly, mindenre kiterjed)
Ez eleg lenne?
Ugy dontottem elmegyek egy laborhoz es en magam fogom kerni a vizsgalatokat. Ebben es meg jopar kerdesben kernem segitseget:
1. Kerem segitsen hogy minek kell feltetlenul a 3. napi, 18-ik napi hormon- es egyeb ver vizsgalatban benne lennie? Cel, hogy a legrovidebb ido alatt lehessen osszefuggeseket, diagnozist es terapiat felallitani.
2. Norcolut utani menstruacio alkalmas-e egyaltalan hormonvizsgalatra?
3. A vizsgalat napjan bevehetem-e az L-Thyroxint?
4. Okozhat-e menstruacio kimaradast ez a pajzsmirigyelteres? Vagy inkabb az elozetes hosszu fogamzasgatlo-szedesre lehet gyanakodni, esetleg PCO-ra ha egyszer van egyszer nincs menzesz?
5. Lehet petefeszek-kiurulesrol is szo ha nincs hohullamom? Viszont erzem, erzekenyebb, lobbanekonyabb vok.
6. Mennyi ido alatt kellene az L-Thyroxinnak hatni ha jo a mennyiseg?
7. Egyeb gyogyszereim, Sulfasalazine, Diclofenac Duo vagy Simponi lehetnek a pajzsmirigyre barmilyen hatassal ami miatt esetleg nem vagy nem jol reagalok a pajzsmirigy terapiara, hogy az elso 2 honapban feljebb ment a TSH ertek?
8. Gyogyteakkal lehet akar picit befolyasolni a ciklust? Cickafark, palastfu, baratcserje?
9. Az alabbi vitaminokat szedem: Trimeszter/Femibion 800 felvaltva, napi 1 szelen, Omega3, 500 mg C-vitamin es probiotikumok. Jodozott sot hasznalok.
10. Meg egy fontos esemeny tortent ami miatt mar tavasszal halasztani kellett a teherbeesest: 1 ev alatt P1-rol P4-re valtozott a cytologiam, azota ket loop konizacion vok tul, az elso igazolta a CIN III, HSIL-t, a masodik viszont teljesen negativ lett. Akkor leallitottak a biologiai terapiarol de utana visszaadtak, hogy semmi koze hozza. Ez a professzor ur szerint elhiheto?

Elnezest hogy ilyen szovevenyes a tortenet. Igyekeztem targyszeru maradni, de le kellett irnom mindent hogy a teljes kepet kapja. Kerdeseim igy is jelentosen kimeriti tobb vizitnek is a tartalmat, ha csak a toredekere valaszt ad nagyon halas leszek. Ugy erzem nagyon szerencses vagyok hogy megtalaltam a rovatat az utolso pillanatban visszaadta a remenyt hogy segitseget kapok az utvesztoben amit a sors minden letezo akadallyal teletuzdel a varva vart gyermekaldashoz.

Ha megjon a hormoneredmeny meg egyszer jelentkeznek (sokkal rovidebben) es Decemberben hazamegyek, akkor szeretnek a rendelesere is ellatogatni ha meg tudok addigra idopontot kerni.
Az IVF-et is Magyarorszagon tervezzuk, igy varhatoan tovabb otthon, szemelott maradok majd.

Oszinte, halas koszonettel.
Moaba

Tisztelt Moaba!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. A kérdései világosak és érthetőek és miként irja meglelhetősen összetettek. Értehető módon ezekből az adatokból diagnózis pláne kezelés még nem mondható!, A választ etikai és szakmai okokból azoktól kaphatja meg, akik a vizsgálatokat végezték és a gyógyszeres szedés módosítását indikálták, ill. a felvilágosítást adták. Nagyon fontos szakmai problémát vetett fel. A kérdés általánosságban úgy fogalmazható meg, hogy mi a helyzet akkor, ha egy adott betegséggel kapcsolatban több orvosi vélemény van, akkor melyik igaz? A helyzet az, hogy ezekben a szakmai kérdésekben a helyes orvosi vélemény nem „demokratikus” szavazás kérdése, amikor a többségi vélemény dönt. A tudományban a Keplertől- Semmelweisen át mindig kisebbségben voltak azok akiknek később igazuk lett. Ezért nem tartom jónak azt az elterjedő gyakorlatot, hogy „ több orvost megkérdezünk és a többségi véleményt fogadom el”. Ezért nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Bizonyára belátja, hogy a megfelelő információk hiányában az eltérő orvosi véleményekben nem foglalhatok állást, mivel etikai és jogi kötelékek kötnek.
A meddőségnek sok oka lehet.
A magzat fiziológiás “transzplantátum”, azaz olyan, mint egy átültetett szerv, amelyről tudjuk, hogy a legnagyobb veszély a szerv kilökődése. A természet csodája, hogy egy immunológiai értelemben félig “idegen” magzat egyáltalában megtapad a méhben és később pedig nem minden esetben lökődik ki.
Immunológiai mechanizmusok
A magzat kilökődését számos védő mechanizmus akadályozza. A terhesség alatt megváltozik az immunrendszer szabályozása. Ennek lényege, hogy az immunológiai védekezésért felelős sejtek, az ún. limfociták egyike a Th2 (az antitestek termelődéséért felelős) sejtek és azok által termelt anyagok mennyisége növekszik, ezzel szemben a Th1 (sejtes immunitásért felelős) limfociták száma és funkciója csökken. Ennek következtében a Th1 által közvetített immun- és autoimmun folyamatok aktivitása általában csökken, ezért élettani körülmények között a terhesség második trimeszterétől (4.hónaptól) kezdve az autoimmun betegségek tünetei általában javulnak. Ez egy élettani immungátlás, azaz kényes egyensúly, amely feltétlen szükséges ahhoz, hogy a magzat megmaradhasson. Ezt a kényes egyensúlyt azonban számos hormonális és külső tényező képes felborítani. Amennyiben ez a fiziológiás immungátlás nem alakul ki, akkor kóros terhesség és spontán abortusz következhet be.
A citokinek szerepe a vetélésben
A Th1 sejtek által termelt anyagok ún. citokinek a terhesség kimenetele szempontjából kedvezőtlen hatásúak. A Th1 csoportba tartozó gamma interferon (INFγ) citotoxikus T sejteket aktivál, amelyek károsíthatják a magzatot. Egerekben az INFγ-val történő kezelés a terhesség megszakadásához vezetett. Ennek az anyagnak az emelkedését figyelték meg az ismételten vetélő nőkben is. A Th1 citokinek termelését indukáló vírusfertőzésekről ismert, hogy szerepük van a spontán abortuszok kiváltásában.
Kapcsolat az autoimmun pajzsmirigybetegség, a meddőség és a spontán vetélések közt
A pajzsmirigy autoimmun betegségei és a terhesség közötti kapcsolatra több magyarázat van.
o A vetélés kapcsolatban lehet azzal az egyensúlyzavarral, amely az autoimmun betegség alatt a Th1 és a Th2 arány kedvezőtlen változásával függ össze.
o Az autoimmun pajzsmirigybetegségben szenvedőkben a pajzsmirigyhormonok viszonylagos, ill. abszolút hiánya figyelhető meg. Az első három hónapban (trimeszterben) minimálisan emelkedett TSH-t mutattak ki. Amennyiben a TSH érték 2,5 mU/l fölé emelkedett és a TPO elleni antitest szintjük is magas volt, akkor a vetélés kockázata lényegesen növekedett. Ez azt jelzi, hogy az immunrendszer aktiválódása (antitest szint emelkedése) és a csökkent pajzsmirigy aktivitás mindenképpen káros a magzat szempontjából.
o A nemzetközi irodalomban egyértelmű állásfoglalás található arra, hogy a terhesség, sőt a fogantatás előtt a pajzsmirigy alulműködést el kell kerülnünk megfelelő kezeléssel. A hypothyreosis kezelése azonban nem egyszerű feladat, mivel kicsiny az un „terápiás ablak”, azaz nem könnyű megtalálni az ideális dózist és készítményt. A gyakori TSH meghatározások azért sem javasolhatók, mert a thyroxin (T4) dózis változtatását a TSH szint csak megkésve követi. Az a tény, hogy az egyes T4 készítmények biológiai hasznosulása („bioviability”) lényegesen eltér egymástól, további óvatosságra inti a kezelést elindító, ill. ellenőrző szakorvost. Általános elvként leszögezhető, hogy a T4 kezelést alacsonyabb dózissal kell elkezdeni még akkor is, ha kísérő betegségek (pl. súlyos szívbetegségek) nincsenek. Az 1,0 körüli TSH érték elérése mellett az egyedi kezelés során, az életminőség javulását kell szem előtt tartani. Ismert, hogy a pajzsmirigy „igazi” hormonja a T3 (trijódtironin), amely 100-szor erősebb hatást fejt ki, mint az elő-hormonnak tekinthető T4 (tiroxin). Az enzimek (fehérjék), a dejodinázok (D1 és D2 enzimek) hatására képződik az aktív T3 és a biológiai hatással nem rendelkező ún. reverz T3 (rT). Ráadásul az egyes szervekben az enzimek mennyisége eltérő lehet, ezért az aktív T3 mennyisége is különböző. Könnyen belátható, hogy a T3 a tulajdonképpeni gyógyszer, amelynek feladata a fenti tünetek megszüntetése. A TSH és a T4 tehát közel normális lehet, mégis a betegnek T3 hiánya van, mert nem képződött a szövetekben elegendő ebből a hormonból. Az esetek egy részében nincs is különösebb probléma, mert a szervezetben található enzimek megfelelő mennyiségű T3 képzését biztosítják. A gond az, hogy az enzim aktivitása nem mindig megfelelő és nem mindenkinél egyforma (!), ezért a fenti tünetek még akkor sem szűnnek meg, ha több T4-t kap a beteg. Ráadásul a T4 nem jut be az agyba, mivel ezekben az esetekben ugyanis nem képződik a kívánt mennyiségű T3. Ez különösen fontos a terhesekben, mert a magzati agy fejlődéséhez T3-ra van szükség.
Az NK és uNK sejtek
Az NK sejtek természetes ölő sejtek (NK= natural killer cells) fontos szerepet játszanak a daganatok kialakulásának gátlásában, mivel a tumor sejteket képesek elpusztítani. Ennek vizsgálata azért is fontos, mert kiderült, hogy a vérben lévő fokozott számú és funkciójú NK sejt káros lehet a magzatra és vetélését okozhat.
Az NK sejtek (ún. CD56 sejtek) meghatározása sejtszeparátorral történik. Sikeres reproduktív folyamathoz szükséges, hogy az NK limfocita sejtarány értéke kevesebb legyen 15%-nál, ideális esetben pedig 12% alatt. Az emelkedett NK sejtarány és/vagy a fokozott NK funkció sikertelen IVF-t, ismétlődő vetéléseket és beágyazódási zavarokat okozhat.
További érdeklődést váltott ki, hogy az NK sejteknek (CD56-al jelzetteknek) van egy fontos alcsoportja, az uNK sejtek, azaz a méhben lévő sejtek. Ezeknek az aktiválódása szerencsére védi a magzatot a kilökődéstől. Ez az elmúlt hónapban leírt felfedezés új értelmezést jelent, másrészt a kezelésben is új távlatokat nyit meg. A jelentősége az, hogy a perifériás vérben lévő NK sejtek számának és funkciójának csökkentése, az uNK sejtek működésének fokozása lehet a cél.
Kiderült, hogy több olyan kezelési mód van, amelyekkel az eddigi eredmények biztatóak. Egyrészt igazolódott, hogy a pajzsmirigy hormonjainak szerepe van ezeknek a sejteknek a működésében (fokozza működésüket!), másrészt a szteroid hormonoknak (mellékvese és a progeszteron), ill. a hCG-nek, a szelénnek kedvező hatása van az NK sejtek működésének kedvező alakításában. Bízom benne, hogy a legújabb eredmények további reményt és lehetőséget adnak a még gyermektelen házaspároknak.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-11-23 12:29:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja