SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

37 éves vagyok,két gyermek édesanyja.
Problémám a következő: Menstruációm mindig erős görcsökkel járt,ciklusom időben normális volt,terhességeim rendben zajlottak.A két gyerkőc között Yadine tablettát szedtem védekezés céljából probléma nélkül egy évig,a második szülésem utan cca. 8 évvel újra elkezdtem szedni a már jól "bevált" fogalmzásgátlót.Az első hónapban végig véreztem,három hónap után észleltem,hogy az addig egész életemben makulátlan arcbőrömön sok apró fájdalmas pattanás jelentkezik,szinte elborították az orcák,az ajkak körüli részt és az állcsontot.Ekkor még nem gyanakodtam a gyógyszerre.Kismillió féle arckrémet kipróbáltam,mindhiába.Egy év fogamzásgátló szedés után a nőgyógyász antiandrogén tablettát írt fel (Cypronix) a fogamzásgátlónak a pattanásokra és az enyhe szőrösödésre (áll,bajusz,has,comb hátsó része) és azzal bíztatott,hogy már egy hónap után megszűnnek a panaszaim.Három hónapig szedtem,semmiféle pozitív változást nem tapasztaltam,sőt egy ujjamon ekcémám lett...úgyhogy azt is abbahagytam.Azóta ,immáron öt hónapja várom a "csodát",de semmi változás nem történt,pedig nem szedek semmiféle hormon tartalmú szert.Pár hete elkezdtem a (PreMens) barátcserje tablettét.A pattanások továbbra is folyamatosan éktelenkednek az amúgy száraz arcbőrömön(menstruáció után néha 1-7 napra mintha enyhülnének),PMS-em hetekre elhúzodik,menstruáció elött pár nappal barnázást tapasztalok,bő vérzéssel,de időre megjön.Feszült vagyok,magamba fordultam (főleg az arcom miatt) ,türelmetlen vagyok,a libidóm sehol,néhány kilót híztam is pedig rendszeresen sportolok(167cm/55 kg vagyok).Folyamatos nappali fáradtsággal és éjszakai insomniával küzdök.Egészségesen táplálkozom,természetes krémeket,fluorid mentes fogkrémet használok.
Pénteken megyek vérvételre,ahol a háziorvos kérésére a pajzsmirigy eltérést is néznek.
Lehetséges,hogy a tablettáktól felborult a hormonegyensúlyom?Az ösztrogén dominencia ilyen tünetekkel járhat?Mennyi idő alatt ürül nek ki a szervezetből a műhormonok és milyen módon segíthetném ezt a folyamatot?
Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel:
H.
Tisztelt H.!

Korábban már válaszoltam: valóban fontos kérdésére, igyekszem válaszomat megismételni és egyes részletekre kitérni.
Általában nincs jó véleményem a hormonális fogamzásgálásról, csak abban az esetben fogadom el, ha erre orvosi szempontból van szükség és meghatározott ideig, maximum 1 évig alkalmazzák. Sajnos szomorú példáját adta annak, hogy a hormonháztartás rendkívül érzékeny "precíz műszer", amelyik könnyen károsodhat. Általában nem tanácsos hormonális hatású készítményt "próbaként" elkezdeni, mielőtt az alapvető vizsgálatok meg nem történnek. A probléma nem csupán a kürülés idejével van,hanem azzal is, hogy az egyensúly "spontán" nem áll helyre. Legyintéssel szokták elintézni, hogy majd a rendszer beáll(?) magától. Sajos a helyzet ennél összetettebb. Ez ahhoz tudnám hasonlítani legegyszerűbben, mikor egy sebészeti beavakozás vagy egyéb sérülés után a seb nem gyógyul. Ilyenkor szoktak konzilumba hívni, hogy magyarázzam el a sebgyógyulás rendellenességének az okát. Azt olyan természetesnek veszik,hogy az "magától" meggyógyul, csak idő kérdése.....
Hasonló a helyzet az Ön esetében is. Tisztázni kellene az okot, ill. az okokat és célzott, egyéni kezeléssel a hormok harmoniáját, homeosztáziását helyreállítani.
Ami a libidót illeti:
A libidó működésében a férfi hormonok szintje a meghatározó, paradox módon a nők esetében is. Figyelemre méltó következtetéseket vonhatunk le a tavaly közzé tett, „Aphrodite” nevet viselő tanulmányból. Az amerikai kollégák 2004 és 2006 között 65 klinikai centrumból 1359 hölgyet vontak be a vizsgálatba. A tesztoszteront, vagyis a férfi hormont bőrre helyezhető tapaszon át 24 héten keresztül adagolták. Az egyik csoport tapasza egyáltalán nem, a másodiké 150, a harmadiké 300 mikrogrammnyi hatóanyagot tartalmazott. A harmadik csapat tagjainál a libidó és az életminőség jelentős javulását dokumentálták! A probléma nagyobb része, amely társadalmi problémának is tekinthető: a hormonális fogamzásgátlás. Több orvosi lapban megjelent közlemény alapján a nők szexuális vágyának csökkenése szoros összefüggésben van a fogamzásgátló tabletták használatával. Kétségtelen, hogy egyetlen gyógyszer sem változtatta meg úgy az életünket, mint a fogamzásgátló tabletta. Épp a nők számára változott meg sok minden, amióta a 60-as években a fogamzásgátló tabletta felbukkant a piacon: hirtelen úgy is élvezhették már a szexet, hogy nem féltek a terhességtől. Ennek köszönhetően több autonómiával rendelkeztek életük megtervezésében, s ezért sokan készek bizonyos mellékhatásokat is bekalkulálni. Korán kiderült ugyanis, hogy a tabletta nemcsak túlsúlyhoz, trombózishoz és rákhoz vezethet, hanem jelentős mértékben csökkentheti a szexuális vágyat. A nők körülbelül 55-70 százaléka védekezik tablettával, több mint a felük 30 év alatti. „Paradox, hogy a nő bevesz valamit, amivel végre azt csinálhatná, amihez többé nincs kedve”, s ezt követően a szexuális vágy csaknem fagypontig zuhan.
A legtöbben azzal vigasztalódtak, hogy a vágy vissza fog térni, amint abbahagyják a készítmény szedését. A Bostoni Egyetem egyik kutatási laborjának a híre azonban megrázta a közvéleményt: a tabletta tartósan befolyásolhatja a nők szexuális vágyát – akár hathónapnyi szedés után is. Az Irwin Goldstein és Claudia Panzer által vezetett kutatócsoport szerint megeshet, hogy fél év tablettaszedés után a fogyasztó egész hátralévő életében a tabletta vágycsökkentő hatása alatt marad.
Mi okozza ezt a jelenséget?
A dolog hátterében a szexuálishormon-kötő globulin (SHBG) mértékének megnövekedése áll, amely a vér tesztoszteronszintjének csökkenéséhez, s így a libidó zuhanásához vezet. A 125 fiatal nőre kiterjedő vizsgálat szerint a tablettát szedők SHBG-szintje hétszeres értéket mutatott a tablettát sosem szedőkéhez képest. De még a tabletta szedését abbahagyó nők esetében is az SHBG- érték legalább egy évig három-négyszeres maradt a normálishoz képest. Szerencsére megfelelő kezeléssel a szervezet enzimjei a tabletta hormonjait a szedés abbahagyása után egy éven belül lebontja.
A szaporodásbiológia által vágyserkentőnek vélt természetes tényezők egyike - a pete kilökődése - a tabletta révén azonban tagadhatatlanul elmarad. A tesztoszteron- és ösztrogénérték az ovuláció előtt éri el a csúcsot. Ez fokozza a klitoriszban és a hüvelyben a véráramlást, és növeli a vágyat. Ezt az élményt ölik meg a hormonális védekező tabletták, mivel megakadályozzák a kilökődést. Több kutató felhívta a figyelmet arra, hogy a libidó csökkenése az erősen antiandrogén fogamzásgátló tabletták esetében tapasztalható elsődlegesen, amelyek a férfihormonok szintjét is csökkentik. E készítményekben a sárgatesthormon (gesztagén) felelős a részben kívánatos - például a hajhullás és egyes bőrbajok enyhülése - és a nemkívánatos mellékhatásokért, így a súlygyarapodásért, vagy a trombózisveszélyért.
Trombózis, daganat veszély!
Ráadásul a kezdetektől kiderült, hogy a hormonális tabletták jelentős mértékben megnövelték annak a veszélyét, hogy szedőik trombózisban, szívinfarktusban és gutaütésben haljanak meg. Azóta jelentősen csökkent a tabletták hormontartalma, de mellékhatásoktól teljesen mentesnek a modern tabletták sem mondhatók. Növelik a méhnyak-, emlő- és a májrák veszélyét
Marad a kérdés, hogy a védekezés túlnyomórészt miért a nők dolga még mindig?
A férfiak termékenységének átmeneti hatályon kívül helyezése eddig minden kísérlet ellenére kudarcot vallott. A kutatások szerint a férfiaknak szánt készítmények hatására csökken a libidó, az egó, a merevedés és a sperma mennyisége is. Ez utóbbi azért is gond mivel a terméketlennek mondott házasságok hátterében 50%-nál magasabb azok száma, ahol a gond a férfiak nemzőképességével függ össze!!! Ebben nagyon sok társadalmi tényező (pl. stressz) és környezeti faktorok, a hormonszerű anyagok (EDC) felelősek, amelyek megtalálhatók az ételekben, italokban egyaránt.
Ami a hormonális szabályozát illeti:
Az emberi szervezet sejtek milliárdjainak összehangolt rendszeréből áll. A sejtek alkotják a szöveteket, szerveket, melyek között élő kapcsolat van a vérkeringéssel, nyirokkeringéssel, idegekkel, hormonokkal, elektromágneses térrel, rezgésekkel és még sok más elemi, atomi, molekuláris kapcsolattal. Ezt a bonyolult hálózatot szabályozza az neuro-endokrin és az immunrendszer. Hormonrendszerünk minden szervünkre hat, így a legkülönbözőbb tüneteket okozza, ha zavar keletkezik működésében. Nagy valószínűséggel első utunk nem egy endokrinológus orvoshoz vezet, és az sem biztos, hogy a háziorvos a megfelelő helyre irányít. Bizonyos endokrin- vagyis a hormonrendszerhez köthető - betegségek felismeréséhez pedig elengedhetetlen a részletes vizsgálat beleértve a beteg meghallgatását, fizikális és laboratóriumi, továbbá kiegészítő egyéb képalkotó vizsgálatát. Testünk működéséhez elengedhetetlenek a jelek, információk, a hírvivők. A postások pedig nem mások, mint hormonjaink. Egészen apró mennyiségben, a gramm egy milliomod részében vannak jelen a vérben, mégis minden szervünk állapota függ mennyiségüktől, a „helyes kommunikációtól”. Az egész testbe szállítják a híreket és ha túl kicsi vagy éppen nagy mennyiségben termelődnek, az nem csak bizonyos szervünknél okoznak zavart, hanem hatnak erőnlétünkre, közérzetünkre, szexuális működésünkre, stressztűrő- és nemzőképességünkre, energia-szabályozásunkra, testsúlyunkra, bőrünk, hajunk állapotára. Fontos, hogy a hormonok és immunrendszerünk szoros kapcsolatban vannak egymással. Hormonjaink termelődését meghatározza életkorunk, nemünk, örökletes tényezők, sőt, a testet érő fény mennyisége, a külső hőmérséklet is. Eltérő lehet a különböző évszakokban, és megfigyelhető változás még napközben is. Mivel egy sor kulcsfontosságú üzenet szállításáért felelősek, nagyon érzékenyek érzelmi ingadozásainkra és a különböző külső hatásokra. Nem is gondolnánk, hogy naponta mennyiféle kozmetikum, élelmiszer és vegyi anyag vesz minket körbe, melyek mind befolyásolják e kifinomult rendszer működését!A női testben termelődő sok-sok hormon közül jelentőségüknél fogva kiemelkedik az első számú nemi hormon az ösztrogén és a másodlagos (ellensúlyozó) nemi hormon a progeszteron.
Az ösztrogén dominancia, ill. a progeszteron hiány tünetei
- Terméketlenség, meddőség
- Tüszőrepedés nélküli ciklusok
- Vetélés
- Premenstruális szindróma (PMS)
- Depresszió, hangulatváltozások, ingerlékenység, kimerültség, alvás-, memóriazavar
- Migrén, krónikus fejfájás
- Alacsony libidó
- Endometriosis
- Erős menstruációs vérzés, szabálytalan menstruációs ciklusok, pecsételő vérzés
- Hüvelyszárazság
- PCOS - policisztás petefészek
- Korai menopauza
- Korai serdülőkor
- Pajzsmirigybetegség
- Lassú anyagcsere, megnövekedett hasi zsírszövet, hízás
- Magas vérnyomás
- Vízvisszatartás, ödémák, puffadás
- Hajhullás
- Száraz bőr, száraz szem, szájszáradás
- Osteoporosis - Csontritkulás
- Autoimmun betegségek, allergiára való hajlam
- Magnézium hiány

Tehát cél: a harmónia, a hormonális egyensúly helyreállítása előzetes vizsgálat(ok) után.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-07 18:45:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja