SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Prof. Dr. Balázs Csaba!

Nagyon köszönöm válaszát levelemmel kapcsolatban. Ahogy Ön is írta, az emelkedett prolaktin szintet okozhatja a stressz és a csökkent pajzsmirigyműködés (hypothyreosisban) is. Ön az alábbi diagnózist állította fel nálam: Hashimoto thyreoditis, szubklinikus hypothyreosisa, amire január óta szedek letroxot (50 mg). Ettől várható a prolaktin szint csökkenése is, amennyiben azt nem a stressz okozza? Összefügghet a mostani emelkedett prolaktin szint azzal, hogy a legutóbbi vérvételkor a TSH értékem egy kicsit magasabb lett (1,784 mIU/l), mint legutóbb? Azt milyen vizsgálattal lehet megállapítani, hogy pontosan mi okozza a prolaktin emelkedett szintjét?

A wild yam alkalmas a prolaktin szint csökkentésére is? Legutóbbi menstruációm alkalmával azt tapasztaltam (1 heti wild yam szedése után), hogy a barnázás eltűnt, viszont sokkal ingerlékenyebb voltam és a menstruációm is sokkal fájdalmasabb és több volt.

Október közepére van Önhöz időpontom, de holnap döntenem kellene arról, hogy elkezdem-e a Merional kúrát az inszeminációhoz. Ciklusaim és peteérésem rendben, de azt sajnos nem tudom, hogy a korom (37) miatt mennyire életképes. A Closty (5x2) szinte semmilyen hatással nem volt rám, mivel ugyanúgy csak 1 petesejt érett meg. AMH értékem 2,9.

Válaszát előre is köszönöm!
Üdv: Nóra
Tisztelt Nóra!

Örölök, hogy az AMH szintje jó! A pajzsmirigyműködés és a Prolactin szint összefügg, de ilyen mérték ingadozás nem feltétlen kóros.A kontroll alkalmával egyes kérdéseket megbeszélünk.
Ami fontos még. hogy a gyógyszerek jelentős mértékben képesek a prolaktin szint növelésére, ezért tünetek kiváltására, ezért ezek kerülése indokolt (a teljesség igénye nélkül):
• Depresszióban alkalmazott készítmények:”szelektív szerotonin „reuptake” gátló antidepresszánsok”, triciklikus antidepresszánsok
• Feszültségoldó készítmények pl: benzodiazepin.
• Hányáscsillapítók, gyomorpanaszok esetén alkalmazott készítmények: metoclopramid (pl. Cerucal)
• Altatók
• Vérnyomáscsökkentők: Dopegyt, Verapamil.
• Allergia elleni szerek: az ún. antihisztaminok.
• A gyomorsav működését gátló, ún. H2-receptor-blokkolók, protonpumpa gátlók
• Szervetlen jód gyulladást válthat ki
• Hormonok: női hormonok (ösztrogének, antiandrogének.)
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-05 17:33:28
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja