SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

Nagyon el vagyok keseredve, mivel úgy tapasztalom, hogy a problémámmal senki sem akar (vagy nem tud) foglalkozni. Első gyermekem születésekor terhességi cukorbetegséget állapítottak meg nálam, inzulint is használnom kellett. A szülést követően közölték, hogy már nem lesz szükség az inzulinra, de jobban tenném, ha nem szülnék még egy babát. Én ennek ellenére 2005-ben ismét állapotos lettem, a várandósság felismerésétől mostanáig inzulint használok, a kisfiam szerencsére teljesen egészséges.

2010-ben súlyos - maradandó fogyatékosságot okozó - balesetet szenvedtem el. A lábadozás idején depresszív állapotba kerültem, a hajamnak kb. a fele kihullott, a gyógyszereimet alig tudtam lenyelni, úgy éreztem, hogy megfulladok a legkisebb falattól is. 2013. év elején a diabetológiai szakrendelésen az orvosom észlelte, hogy van valami a pajzsmirigyemen.

Vizsgálatok sora után kiderült, hogy egy jóindulatú hideg cisztás göbről van szó. A szakorvos megkérdezte, hogy szerintem ez mitől lehet. Én arra gyanakodtam, hogy a baleset következtében rengeteg jódot használtak, szó szerint áztam benne, pedig jódérzékeny vagyok. Az orvos szerint ez képtelenség. 2013. augusztusában kivették ezt a kb. 5 cm átmérőjű göböt, úgy, hogy csonkolták alatti a pajzsmirigyet. A műtét előtt és után is mindvégig teljesen normális TSH eredményeket produkáltam. Ez év júniusában pl. 1,4400 volt az értékem.

Ez év májusára hívott vissza az endokrinológus vizsgálatra, előtte el kellett végeztetni az UH-vizsgálatot, amelyet idéznék: "A maradék jobb pmlebeny 14x19x41 mm-es, caudalis harmadát egy 21x12x27 mm-es, cysticus területeket is tartalmazó inhomogén izoechoicus göb tölti ki. A bal pmlebeny 17x18x54 mm-es, cranialis és kp. harmadában dorsialisan 3 db 6 mm körüli echoszegény göb van, illetve caudalis harmadában egy 14x15x24 mm-es, echoszegény területet is tartalmazó, kissé echodúsabb göb észlelhető. Az osthmus 3 mm vastag." Ennek a leletnek a birtokában az endokrinológus elküldött szcintigráfiás vizsgálatra, ahol viszont semmi rendkívülit nem találtak, a leletben le is írták, hogy "Forró vagy hideg göb nem mutatható ki." Először azt feltételezték, hogy talán az uh-vizsgálat tévedett, de a megismételt vizsgálat ugyanazt az eredményt mutatta ki.

Amikor próbáltam érdeklődni az endokrinológusnál, azt a választ kaptam, hogy bennem is van hiba, biztosan genetika, nő vagyok, és kevés jód van a vízben. A háziorvos pedig azt mondta, hogy ez valami egyedi dolog lehet, és hogy úgysem fognak velem mit csinálni. Mindeközben én érzem azt, hogy nyelési nehézségeim vannak, hogy időnként zsibbadok, szédülök, visszatérő nőgyógyászati gyulladásos panaszaim vannak. Ön szerint - ha már nincs segítség - mit tehetnék magamért?

Válaszát előre is köszönöm! M.
Tisztelt M!

Mindenek előtt elismerésem, hogy 2005-ben ismét vállalta a babát! Sajnos több szempontból tipikus az, amit pontosan leírt. Nagy valószínüséggel a szülés után a jód által kiváltott ún. post-partum thyreoidits (autoimmun gyulladás) zajlott le. A stressznek is komoly szerepe van a betegség , ill. kialakulásában, ill.romláásban.
Sajnos az nem derült ki, hogy korábbi műtétének mi volt a szövettani eredménye, kapott-e olyan gyógyszert, ami az ismétel göb léterjöttét megakadályozhatja?
Ma már tudjuk, hogy vannak több cisztával járó betegségek („policisztás pajzsmirigyek”), amelyek részben örökletesek, részben autoimmun folyamat következményei. Ezek eltávolítására általában műtétet javasolnak. Vannak azonban olyan esetek, amikor a műtét elkerülhető, ill. a kiújulás megakadályozható.
További immuno-endorkin kivizsgálást javslok.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-08-24 11:17:38
Olvasói értékelés: 5/5
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja