SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt DoktorÚr!

Több,mint két éve derült ki ,hogy Hashimoto tyreoidits-em van.Kaptam rá Letrox-ot,de valahogy egész idő alatt nem tud beállni a pm-em.Az értékem ,mindig 3 körül van,pedig 1 -nek kéne lenni.(34 éves vagyok)50-75 az adagom de már ez is heves szívdobogást vált ki(75).A másik problémám a Pco és inzulinr.Erősen szőrösödöm,hajam kiritkult,hullik.Erre Minervát szedtem 9 hónapig,majd endokrinológus javaslatára Dienille-t szedek 3 hónapja.Ettől szerintem még jobban szőrösödöm és sokkal jobban ritkul a hajam is,menstruáció helyett kevés barna folyásom volt eddig és nem is időre jött meg .Az orvosok nem segítőkészek,sőt!Jártam már bőrgyógyász,endokrinológus,nőgyógyász,senki semmi érdemlegeset nem mond.Amit tudok,azt az internetről gyűjtöttem össze.Másik problémám,az övsömör.Nme tudom ennek van -e köze ezekhez a betegségekhez de már 7 éve szenvedek vele.Most már akár 2-3 hetente is kijön,óriási fájdalommal,szenvedéssel.Fertőző szakambulanciát javasolt a háziorvosom ,de ezt is végső megoldásként.Több helyen jártam vele,de sehol nem tudnak mit kezdeni vele.Ön szerin mitől lehet?Gyenge immunrendszer?Úgy hallottam ,akinek immun problémája van,annak vigyázni kell az immun erősítésével is.Összefoglalva a kérdéseimet: ön mit javasol,folytassam a Dienille-t,vagy váltsak másra?
Szőrösödés,hajritkulás,mit tehetnék vele-ellene?Visszanőhet még?glutén és laktóz vizsgálatot is csináltattam,negatív.Mandulám tavaly ősszel kivették.Teljesen el vagyok keseredve,kihez fordulhatnék még,mert tönkre teszi az életem,vele együtt a nőiségemet,párkapcsolatom.Szerettem volna önhöz elmenni vizsgálatra de az 1 év várakozási idő alatt tönkre megy mindenem. Megtisztelő válaszát előre is köszönöm.TISZTELETTEL: T óth Ada
Tisztelt Tóth Ada!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Az Ön kérdései világosak és érthetőek, de - legnagyobb sajnálatomra a válaszadásban kötnek a Magyar Orvosi Kamara (MOK) etikai szabályai és a jogi keretek. Ezek alapján más orvosi tevékenységét nem véleményezhetem. A laboratórium adatok helyességét nem kommentálhatom. Ezekben a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. Az egyes laboratóriumi módszerek ugyanis nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai és kezelőorvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket.
Annyit segíthetek, hogy néhány fontos információt elküldök. A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttõl 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában lényeges az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét (!) az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.


Jó egészséget kívánok, tisztelettel:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-08-11 18:40:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja