SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

Válaszaiban olvastam az elérhetőségét, és még június 20-án kértem időpontot a megadott emailen, 1 hét múlva érkezett csak válasz sajnos, és csak december 16-ra tudtak adni időpontot...
Ezt elfogadtam, és remélem akkor el tudok jutni Önhöz, de egyben nagyon el is keseredtem, mert az még nagyon messze van, az életminőségem a panaszaim miatt viszont nagyon megromlott. Krónikus fáradtságban, energiahiányban szenvedek, hiába próbálok sokat aludni, egyszerűen képtelen vagyok kialudni magam, a kezem sokszor hideg, az arcbőröm hámlik, minden ok nélkül híztam 20 kilót, a fél hajam kihullott, sokszor nem jutnak eszembe dolgok, és szinte mindig kedvtelen, energiaszegény vagyok. Vitaminszinteket nézettem, ott minden rendben... De az ATPO szintem kb hatszorosa a megadott normál tartomány legmagasabb értékének is. A TSH jó. A T4 nagyjából jó, de a T3 csak hajszál híja, és már a legalacsonyabb normál értéknek is alatta van.
Olvastam a Doktor Úr írásaiban, hogy van, hogy nem alakul át a T4 T3-má. Anélkül, hogy diagnosztizálnám magam, én erre gyanakszom. Eleddig három orvosnál jártam, de az orvosok érdektelen stílusban azt mondták, hogy még várjak, amíg lejjebb meg a szint. Teljesen ledöbbentem, hogy mire várjak, a panaszaimat, úgy látszik nem hajlandóak figyelembe venni... Sokszor úgy érzem, elájulok, olyan fáradtság jön rám, le kell ülnöm, le kell feküdnöm, de úgysem jobb, a sejtjeimben érzem az energia hiányát.
A Doktor Úrral való találkozásban nagyon bízom, mert az Ön hozzászólásaiból egy nagyon pozitív emberséges valóban segítő szándék olvasható ki. Kérem segítsen, mert már végső elkeseredésemben nem tudom mit tegyek.
Előre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Mindenek előtt azt kell leírnom, hogy az előjegyzés a nagyszámú beteg miatt valóban viszonylag hosszú. Azt tudtam tenni, hogy az eddigieknél is többet dolgozom (amíg bírom!), s így lesz mód arra, hogy akinek sürgös az minél előbb sorra kerüljön. Amennyiben valaki nem tudna a rendelésen megjelenni, akkor soron kívül értesíti kolléganőm: Székely Melinda.
A leírtak alapján a pajzsmirigy gyulladása valóban fennállhat.Az Ön esete jól példázza, hogy mennyire összetett az emberi szervezet és nem lehet egy-egy laboratóriumi értékből diagnózist mondani („A természet nem Isten, a feltevés nem tény, az ember nem gép”!). Gratulálok a remek leírásához, mert saját magán nem csak tapasztalta, hanem rendkívül pontosan leírta a tankönyve illő tüneteket. A pajzsmirigy-betegségek detektálása gyakran a TSH kóros értékén alapul, így a TSH referenciatartományának meghatározása nagyon fontos, egyúttal igen nehéz feladat. Az utóbbi három évtizedben a TSH felső határa a legújabb immunoassay-k megjelenésével a 10mIU/l szintről 2,5 mIU/l szintre csökkent. Tehát nem helytállók a korábbi és gyakran ma is használt ún. referenciértékek. A TSH heterogén glikoproteinként található a keringésben; a különböző immunoassay-k specificitása pedig heterogén, így a TSH más-más isoformjait képesek detektálni. Ennek következtében a különböző vizsgálatok összehasonlítása nehézségekhez vezethet. A „normális” pajzsmirigy status meghatározása, a referencia populáció kiválasztása ugyancsak komoly problémákat vethet fel. Az Egyesült Államokban végzett National Health and Nutritional Examination Survay III (NHANES III) az anti-tireoglobulin antitest (TgAb) prevalenciáját 10%-nak, a tireoidea-peroxidáz (anti TPO) prevalenciáját 20%-nak találta a teljes populációban. Az ultrahang vizsgálattal detektálható hipoechogén inhomogenitás is gyakori eltérésnek bizonyult. A TSH referenciatartomány meghatározásában tulajdonképpen csak a következő kritériumoknak megfelelően lehet eljárni: vérvétel reggel éhgyomorra olyan betegekből, akik családi anamnézisében nem szerepel pajzsmirigy betegség, nem szednek gyógyszert, nincs látható illetve tapintható golyvájuk, a pajzsmirigy ultrahang képe eltérést nem mutat és sem anti TPO, sem anti TG pozitivitás nem detektálható. A NHANES III vizsgálatban az anti TPO pozitivitás a TSH növekedésével együtt emelkedett (5.5% 0.4-1.0 mIU/l TSH szintnél, 30.6% 3.5-4.0 mIU/l TSH szintnél, míg 80-90% 10 mIU/l feletti TSH esetén) így egyértelműnek mondható az immunrendszernek a TSH szintet befolyásoló hatása. Az előbbiek szerinti pajzsmirigy betegségektől mentes, 13344 személyből álló referencia tartományban a NHANES III szerint a medián TSH érték 1.39 mIU/l, a 2.5 és 97.5%-os percentilis határérték 0.45 illetve 4.12 mIU/l volt. Mindazonáltal a TSH érték nem követte a klasszikus gaussi eloszlást, tekintve hogy a referencia populáció mindösszesen 9%-ának volt a TSH értéke 2.5 mIU/l felett. Ezt az ún. okkult (antitest negatív) autoimmun pajzsmirigybetegségek TSH-t emelő hatásával lehetett magyarázni. A T4-T3-á alakulását a legutóbbi írásomban is igyekeztem megviágítani, remélem sikerült (a csaladinet honlapján olvasható).
Jó egészséget kívánok, kedves elismerő, biztató szavait külön köszönöm, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-07-06 17:55:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja