SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

27 éves lányomnak az utóbbi időben rendszertelen a menzesze, utolsó vérzése március 23-án volt. Tavaly, a fogamzásgátló abbahagyása után is volt hasonló problémája, akkor Norculuttal meghozták a vérzést és pár hónapig rendben is volt. Idén munkahelyváltás, szakítás, költözés, sok stressz érte, nem tudom, ez közrejátszhatott-e, hogy újra előjött a probléma.

Nőgyógyász megvizsgálta, hüvelyi UH-t is csinált, semmilyen eltérést nem talált. Kedden megy hormonvizsgálatokra. Volt laborvizsgálaton, TSH 1,28 (0,40-4,80 a ref. érték) a koleszterin 5,6, a vércukor reggel, csak gyümölcsevés után 3,6 volt, eGFR 73. Ezek voltak a nagyobb eltérések, minimális eltérés mutatkozott a karbamid, az összfehérje, a SGOT, húgysav, monocyta értékekben is.
Hízott kb. 6 kilót az utóbbi kb. 4 hónapban heti 5-6x-i edzés és cukor, liszt és minden egészségtelen étel mellőzése ellenére. Gyakran van székrekedése. Ezen kívül tiszta narancsbőr lett a combja, ami szintén nagyon idegesíti.

Szeretném kérdezni, hogy elég-e a nőgyógyászati hormonvizsgálat, vagy milyen vizsgálatokra van még szükség? Lehet-e pajzsmirigy probléma ez a megfelelő TSH eredmény ellenére? Lehet-e a hízás csak a menzesz késése miatt?
Nem tudom, érdekes lehet-e, hogy engem idén hideg pajzsmirigy göbbel operáltak.

Válaszát várva, tisztelettel

B. Ágnes
Tisztelt B. Ágnes!

Komplex vizsgálat után lehet véleményt mondani. Kétésgtelen, hogy a leki folyamatoknak komoly szervi következményei lehetnek:
A pajzsmirigy működési zavarai serdülőkorban, a változó kor és terhesség idején jellemzőbbek. Veszélyeztető tényező:
a stressz,
a lelki traumák,
az immunrendszer normális működését aláaknázó hajszolt vagy mozgásszegény életmód,
a helytelen táplálkozás,
a dohányzás
fogamzásgátlók
az alkoholfogyasztás.
A pajzsmirigy daganatai
Ezek egyrészt fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök). Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon-meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható (!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható. A rosszindulatú daganatok nem járnak túlzott hormon-termeléssel, különböző méretű „hideg” göbök formájában jelentkeznek. A diagnosztizálásukhoz az un. tumor marker (thyreoglobulin) meghatározása és szövettani, citológiai vizsgálat szükséges („vékonytű biopszia”).
A továbbiakban megfigyelés és sze. kiegészítő vizsgálat szükséges.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-07-06 11:18:48
Olvasói értékelés: 5/5
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja