SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

Nem tudom, hogy ez a kérdéskör Önhöz tartozik-e (elnézést, ha nem...)

Kb. 2 hónapja jártam nőgyógyásznál, aki a méhemen egy 2cm-es miómát talált (azt mondta, a méhemen van rajta, tehát a "legjobb" helyen, nem okoz vérzészavart, terhességnél sem zavarna, nincs vele teendő, csak évente ellenőrízni). A válasza nem igazán nyugtatott meg, ezért a neten keresgettem a témáról, ahol azt (is) találtam, hogy a vércukor megemelkedett szintje is okozhatja.
Nekem a korábbi két terhességemnél előjött a terhességi diabétesz (elég volt a diéta, nem kellett inzulin), de a szülések után a háziorvosom azt mondta hogy ne csináljunk terheléses cukorvizsgálatot, hanem csak egy HbA1c értéket nézzünk (ami mindig jó is volt, tavaly pl. 5,5; három hete 5,3).

Az olvasottak miatt elővettem az itthoni Accu-Chek vércukormérőmet és elkezdtem méregetni úgy, ahogy terhesség alatt be voltam rá tanítva: közvetlenül étkezés előtt, és étkezés után 1 órával (ezt nekem úgy mondták, hogy ahogy az utolsó falatot lenyelem, onnantól számítva 1 óra múlva mérjek). Úgy látom, hogy ebéd után, uzsonna után, és vacsora után már magasabb (7-8 mmol/l körüli, sőt, 9 is volt már) értékeket mérek, amit a terhesség alatt is 7 alatt kellett tartanom.
A tapasztaltak miatt szóltam a háziorvosomnak és sikerült "kikönyörögnöm" egy terheléses vércukorvizsgálatra való beutalót, ami szerint éhgyomorra 4,8 mmol/l volt az érték, a kétórás pedig 4,1.

Az igazság az, hogy már nem tudom mikor mérjem az értéket, mert a háziorvosom azt mondta hogy étkezés után 2 órával mérjek, és ne 1 órával, mint terhesen, ill. az interneten is többféle időintervallum van megadva (a másfél-két órát sok helyen írják)
A gyümölcsöket például tízóraira eszem (sajttal vagy túróval), és ha még délután is eszek, az egy órás érték is 7-8 mmol/l-es cukrot eredményez, ill. a teljes kiőrlésű tönkölykenyér is (a fehér lisztes dolgok szóba sem jöhetnek). Délután és este már csak a zöldségek, hús, tojás, túró, sajt ill. paleo receptek alapján készített dolgok (maglisztekkel készített -kókuszliszt, mandulaliszt, napraforgómagliszt- zsömle, ripsz, sztíviával ill. eritrittel édesített sütemények azok, amik nem emelik 7 fölé a vércukorszintemet (ami az egy órás érték)

Ön szerint ilyen esetben állhat -e a háttérben inzulinrezisztencia (még ha jó is a terheléses cukorvizsgálat eredménye), ill. ezt hogy lehet megállapítani, a háziorvos ehhez tud-e beutalót írni, vagy szakorvosi beutaló szükséges hozzá?

Az interneten azt is olvastam, hogy mióma esetében szükség van endokrinológus felkeresésére is, Ön is ezt javasolja?

Válaszát megköszönve, munkájához sok sikert kívánva,
Üdvözlettel,
Babeee
Tisztelt Babeee!

Fontos és érdekes kérdét vetett fel. Mi Inzulinrezisztencia? A lényeg: magas, ill. emelkedett cukor, magas inzulinszint. Az anyagcsere-egyensúly felborulásának jellegzetes formája, melyet a 2-es típusú cukorbetegség előszobájaként is szoktak emlegetni.
a Az inzulinrezisztencia lényege, hogy a szervezet sejtjei nem érzékelik az inzulin hatását, „rezisztenssé” válnak. A szervezet ezt úgy próbálja javítani, hogy egyre több és több inzulint termel. A magas inzulin szint azonban már önmagában is sok szövődményt okoz és végül az inzulint termelő béta- sejtek kimerüléséhez, cukorbetegséghez vezet.
Az inzulinrezisztencia azért veszélyes, mert mindössze olyan, kevésbé markáns tüneteket okoz, melyek más problémára is utalhatnak, így a diagnózis felállításáig hosszú idő eltelhet. Intő jel a menstruációs zavar, a nehezebb teherbeesés, a fokozott szőrnövekedés illetve a bőrproblémák kialakulása és a hízás. A normálisnál magasabb inzulinszint megemelheti a vérnyomást és a koleszterinszintet is, hosszú távon elhízáshoz is vezethet. A magas inzulinszint mellett a magas vércukorszint is állandósulhat, így nagyon fontos a megfelelő étrend betartása és az orvosi kontroll. Az öröklődés mellett óriási szerepe van a betegség kialakulásában az életmódnak: nagyobb kockázat, amennyiben sok finomított szénhidrátot és telített zsírsavat eszel. A gyógyulásban is kulcsfontosságú a teljes őrlésű gabonafélék, a rostdús ételek, a hüvelyesek, a telítetlen zsírsavak és a magas magnéziumtartalmú ételek (pl. hal, spenót, babfélék) fogyasztása.
Amennyiben panaszai, tünetei fennállnak, akkor nedokrin kivizsgálás indokolt.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-06-29 12:23:04
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja