SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!
Lassan 3 éve vannak megmagyarázhatatlan kellemetlen panaszaim, úgy mint: energiaszegénység, kimerültség, fáradtság, fázósság, idegességi és pánikrohamok, gondolkodási és koncentrációs zavarok, akár 10 órányi alvás utáni kialvatlanság, izom-és ízületi fájdalmak, rekedtség, torokköszörülés, nagyon lassú anyagcsere, olykor étvágytalansággal, émelygéssel, és van rajtam kb 15 kg pluszsúly, pedig kimondottan kisétkű vagyok, és voltam mindig is, és rendszeresen mozgok, sportolok, mégha ez sokszor nagyon nehezemre is esik. Ezek mellett rengeteg nőgyógyászati problémám is volt, fertőzések, fájdalmak, gyulladások. A nőgyógyászom javasolta végül, hogy hormonvizsgálaton vegyek részt, mert problémáim valószínű hormonális eredetűek. Elmentem vérvizsgálatra, ahol a következő eredmény született:
TSH: 1.126 mU/L (ref tart: 0.350-4.940)
T3 : 4.69 pmol/L (ref tart: 2.63-5.70)
T4: 14.23 pmol/L (ref tart: 9-23.20)
ATPO: 212.60 U/mL (ref tart: 0.00-63.00)
LDL koleszterin: 3.22 mmol/L (ref tart: 0.00-2.59)
glükóz: 5.5 mmol/L (ref tart: 3.0-5.5)
albumin: 50.3 g/L (ref tart: 35.00-50.0)
kortizol reggel éhgyomorra: 396.3 nmol/L
kortizol délután: 323.6 nmol/L
A háziorvos azt mondta, hogy az ATPO gyulladásra utal (hashimoto) és hogy ettől lehet a magas koleszterin, csak éppen nem magas cukor, és a túl magas és nem ingadozó kortizol szint, és hogy a tüneteim panaszaim pajzsmirigy alulműködésre is utalhatnak, ami szintén lehet a hashimotótól.
Mivel már úgy érzem, évek óta nem tudom azt az életminőséget élni, ami ideális lenne (fáradtság, kimerültség, hidegérzékenység, ízületi fájdalmak, stb amiket fentebb felsoroltam) eldöntöttem hogy szeretnék a végére járni mi lehet velem, mitől vagyok rosszul, szeretném igénybe venni szakember segítségét. Ezért kérem Önt tisztelettel, kérem, ha tud írja meg a szakvéleményét, a tanácsát, és amennyiben a fentiek alapján úhy ítéli meg, esetleg azt, hogy lehetséges-e Önnel esetleg egy személyes konzultáció?
Segítségét előre is nagyon köszönöm!!
Mimi (27)
Tisztelt Mimi(27)!


Panaszai valóban összetettek és nagy valószínűséggel összefüggenek, az eredményei pedig helyenként ellentmondásosak. Mire kellene részletesebben kitérni:

1. Tudja-e Ön, hogy a pajzsmirigybetegség jelenlétére mikor kell gondolnia?
• Ha túlsúlyos és nem tud fogyni minden fizikai erőfeszítés és diéta ellenére.
• Ha meddőség vagy ismétel spontán vetélés nehezítette meg életét
• Ha csökkent vagy alacsony a libidója
• Ha memóriazavara van, ha depressziós tünetek alakultak ki
• Ha nem vagy alig befolyásolható szívritmuszavarai vannak
• Ha szülés után nagyon kimerült, haja hullik, gondja van a szoptatással
• Ha hőhullámai, kipirulásai vannak, ha nőgyógyászati panaszai vannak
• Ha pánik tünetei, izomgörcsei, hajhullás, székrekedése, izületi panaszai vannak, amelyeknek oka nem derült ki
2. Tudja-e, hogy milyen vizsgálatokat érdemes elvégezni?
• Gyakran hallhatja, hogy a „ pajzsmirigy teszt normális. Ezzel kész is!” Sok doktor a TSH (pajzsmirigy stimuláló hormon) un. normális szintjével megelégedik. Jóllehet óriási viták vannak ezen értékek körül. Van ahol ez az érték 2.5 és 5.5, máshol 0.5 é4.7 között van. A legújabb adatok 0.5 és 2.4 között adják meg. A baj nemcsak e, hanem az, hogy a beteg vizsgálata nélkül kívánják a diagnózist megadni. Kevesen értik meg, hogy a pajzsmirigy többi hormonjának (FT3 , FT4) és főleg az immunológiai vizsgálatra is szükség van! A legfontosabb javaslat: a beteg kikérdezése, a pajzsmirigy tapintása (az ultrahang nem elég!), a TSH, FT3, FT4 és az antitestek vizsgálata feltétlen szükséges! Az izotópos vizsgálat a göbös pajzsmirigybetegség esetén lehet feltétlen szükséges.
3. Tudja-e hogy kihez forduljon pajzsmirigy problémájával?
Az orvosok egy része azt mondja „a pajzsmirigy betegségeinek diagnózisa és kezelés könnyű”, azonban nem számolnak a realitásokkal. Gyakran kerülhetnek a kezelő orvosok a következő csapdába
• A hagyományos, konvencionális endokrinológus azt gondolja, hogy a betegek tünetei nem fontosak, egyedül a TSH szükséges. Azt gondolják, hogy abban az esetben ha ez normális, akkor minden rendben van. Ezek az orvosok csak a tesztre koncentrálnak, de nem foglalkoznak a beteg tüneteivel, a kezelés eredményével,ill. eredménytelenségével.
• A felismeréshez és a gyógyításhoz a holisztikus elevet, az összefüggéseket is látó endokrinológus,immunológus szükséges.
Személyes konzultációra is van mód. Ezt kolléganőm Székely Melinda végzi, akinek ezt a levelet is megküldöm. e-mail: Szekelym@vipmail.hu

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-06-11 17:32:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja