SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Professzor Úr!

26 éves basedowos női beteg vagyok, idén márciusban kaptam radioaktív jód kezelést (543Mbq-dózisban) azt még a mai napig nem tudom, hogy amikor kezelési tervről kellett dönteni akkor jól döntöttem-e, próbáltam minden mérlegelve eldönteni, hogy az én esetemben mi lenne a legjobb az újbóli gyógyszeres kezelés vagy a jódkezelés, sajnos akkor az orvosaimra 100 %-ban nem támaszkodhattam tanácsok szempontjából. Azóta remélem már az egészség felé vezető úton haladok előre (bízva abban, hogy hosszú távon a radioaktív jód kezelés volt a jó döntés), a kérdéseim a radioaktív kezelést követő babavállalással lennének kapcsolatosak.Szakmai irányelvekben, betegtájékoztatókban az szerepel és minden orvos azt mondta h,. nem szabad teherbe esni a kezelést követően egy évig, ha mégis azt azonnal jelezni kell a kezelőorvosnak. A kérdésem az lenne ha védekezés mellett mégis ebben az egy évben terhes lennék, akkor az mit jelentene a magzatnak, volt rá példa h. egészséges magzat fejlődjön egy ilyen kezelést követően, lehetetlen lenne vállalni egy ilyen előre nem tervezett terhességet ilyen előzmények után? Ha eltelik az egy év akkor mivel jobbak az esélyek? Mi változik meg a szervezetemben, ami most tilos az egy év múlva miért lesz megengedett, akkor már kevesebb az esély a magzati fejlődési rendellenességre? Elnézést kérek a laikus kérdésekért de szeretnék tisztában lenni a következményekkel, a kezelés után azt mondta a kezelőorvosom h. ha a tiltó 1 év múlva szeretnénk gyereket vállalni akkor megnyugtat, mert nem mutathatók ki nagyobb százalékban fejlődési rendellenességgel született gyerekek, mint a normál terhességeknél.Ez a kezelés csökkenti a termékenységet?Vagy ez konkrétan csak a férfiaknál lenne kimutatható ismerve a kezelés előtti spermaképüket.
Ön javasol még egy évnél hosszabb várokozási időt a biztonság kedvéért?
Megértését és válaszát előre is nagyon szépen köszönöm! Üdvözlettel: Ágnes
Tisztelt Ágnes!

Kérdései pontosak, aktuálisak és szakszerűek. Sajnálom, hogy etikai és jogi okok miatt csak részleges választ adhatok, abban a hitben, hogy ezeket kezelő orvosa részletesen elmondta.
A Basedow kór a pajzsmirigy autoimmun eredetű betegség, amelynek kialakulásában egy másik antitest: a TSH receptor elleni stimuláló antitest játszik szerepet. Szintén örökletes betegség, amelyre kezdetben a pajzsmirigy jelentős túlműködése, strúma és az esetek 5-10 %-ban gyulladásos szembetegségek jellemzőek. A betegségre jellemző klinikai jelek, panaszok, strúma, a TSH-receptor elleni antitest pozitivitása alapján a diagnózis megállapítható. Napjainkban ez a betegség már gyógyítható. Hangsúlyozni kell, hogy az alkalmazott gyógyszeres, a pajzsmirigy működését gátló szerek (Metothyrin, Propycil) viszonylag hamar (4-6 hét alatt) képesek normalizálni a túlműködést, de az immunológiai folyamat gyógyulása hosszabb időt vesz igénybe (minimum 1 évet!). Ezért nem elegendő a hormonok szintjének mérése, az immunológiai folyamatok követése is szükséges. A kezelésre nem reagáló esetekben a pajzsmirigy műtéte és izotóp kezelése is indokolt lehet, ez azonban nem oki kezelés és a pajzsmirigy roncsolása miatt csökkent pajzsmirigyműködéshez vezet. Fontos tudni továbbá, hogy az izotópkezelés fokozhatja a szemtünetek kialakulásának kockázatát!
Ami a babavállalást illeti abban teljesen egyet kell Önnel értenem. Nem szeretem, amikor statisztikai alapon, ill. irányelevek szerint kezelnek a kollégák. A kezelésnek személyre szabottnak kell(ene) lennie. Az egy év egy ajánlott időtartam, de nem jelenti azt, hogy pl.370 napot kell várni(!....). A nemzetközi ajánlások általában 6 hónap várakozást tartanak indokoltnak. Nekem is volt olyan betegem, aki 4 hónap múlva lett terhes és egészséges gyeremeke született. A gondot abba is látom, hogy a kialakuló csökkent működés, ill. az esetleges gyulladás problémát okozhat.

Végezetül fontos! A pajzsmirigybetegségekhez gyakorta más tünetek, kórképek is társulnak:.
• Mellékvese csökkent működése
• A szem betegségei. Gyakran allergiásnak gondolt szemtünetek hátterében a Basedow-Graves betegség áll.
• Az idegrendszer általános gyengeséggel járó betegsége (myasthenia gravis) ritkán kerül időben felismerésre, pedig idejében felismerve gyógyítható. Ennek a betegségnek egyik formája a szemen jelentkezik.
• Cukorbetegség: u.n. inzulinhiányos, 1. típusú diabetes mellitus
• A bőr festékhiányos betegségei (vitiligo)
• Ismételt vetélés, terméketlenség (!)

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-06-09 11:36:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja