SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!
Két éve szültem kislányt 38éves vagyok 8évvel ezelőtt egy kisfiút,császárral mindkettőt,azóta sem szabályos a menstruációm legtöbbször 26napra vagy 27napra jött meg,minden menstruációm 2napig meglehetősen nagy mennyiségű vérzéssel zajlott alig fogta fel a legerősebb tampon,a menszesz kb 3-4 napig tartott aztán visszatért egy vagy fél napra, a két vérzés között pedig mindig jelentkezett barnás,ragacsos váladék.Most a legutolsó menszeszem április12én volt meg,április végén 26-a körül voltunk együtt a párommal,elszakadt az óvszer.14. napja nem jelentkezik a menszeszem,8-9napon éreztem késszerű szúrást a hasam alsó részén illetve úgy érzem mikor megjönne a menszesz ,fájdogál az alhasam.hányingerem nincs éles migrénszerű fejfájásaim vannak szinte minden menszesz előtt,mellem nem érzékeny fájt egy hete de csak a külső részén nem az egész mellem ,nincs megnagyobbodva,de főleg reggel úgy éreztem mint aki szoptat és megtelnek a mellei tejjel,nem keményedik be a mellem csak a fájdalmat éreztem,nem ürül váladék,tej.kislányt már nem szoptatom 3hónapos kora óta.a mellfájdalom ma reggelre(6nap után) nagyon gyengült,szinte alig érzem már a fájdalmat,nem vagyok kívánós nem undorodok ételektől,szagoktól.hangulatingadozásom nagyon labilis egyik pillanatban szétrobbannék másikba pedig semmi bajom ez már fenn áll egy éve,nem sírdogálok nem vagyok érzékeny,inkább feszült ideges minden ok nélkül,megfigyeltem foltokba hullik a hajam kb 4-5hónapja,vérnyomásom nagyon ingadozó, több éve (kb 8)mindkét térdkalácsomon van sötét barna,a napokban a bal tenyerem középső ujjbegy majdnem tövébe barna vékony csík jelent meg,szívritmus zavaraim vannak amit kivizsgálással is megállapítottak,áprilisi hónapban 3nagy pánikrohamom volt,bőröm mindig száraz főleg lábszár felkar,hajam kezelhetetlen több hónapja.Mindkét terhességnél terhességi cukorbetegséget állapítottak meg,és nagyon sok volt mindkét terhességnél a magzatvíz,ízületeim fájnak néha,gyors öregedést érzek,a menszeszeim szinte elviselhetetlenné váltak,úgy érzem megjönne de valamiért nem tud,olyan érzés,hogy robbanásra készek a hormonjaim.mint írtam nem jött meg a menstruációm a nőgyógyász megvizsgált 4 nappal ezelőtt azt mondta felpuhult méhszáj,nagyobb méh,mikor vizsgált méhemnél fájdalmas volt a vizsgálat.tanácsolta csináljak egy otthoni terhességi tesztet.3nappal ezelőtt reggel megcsináltam,előjött a második csík de nem határozott erős elszíneződéssel.Tudom nehéz így megállapítani terhességet, cisztát miómát mennyi a valószínűség a tünetek alapján?halványan megjelent a második csík ez lehetséges esetleges daganat miatt?felmerülhet hormon probléma?Volt már mellembe jóindulatú daganat 2x,egyszer nagyobb zsírcsomó ,a családban minden hölgy tagjának a nagymamámtól a nagynénimig mióma.nagymamámnak teljes nőgyógyászati daganata.Fogamzásgátlót már 4éve nem szedek. Köszönöm tisztelettel válaszát és fáradozást elolvasta levelem.
Tisztelt Kérdező!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Vannak jogászok és betegek, akik a kártérítés reményében jogi eljárásokat indítanak, ez azután további idő-veszteséggel jár, mert energiámat nem a betegekre, hanem értelmetlen jogi intrikákra, válaszokra kell fordítanom....!
Panaszai hátterében sok ok állhat:
1. Az agyalapi mirigy által teremelt hormon(ok).
2. A pánik tünetekre szedett gyógyszer(ek), ill. más gyógyszer is felboríthatja a hormonális egyensúlyát.
3.Természetesen ki kellen zárni, hogy terhesség, inkomplett vetélés,endometriosis fennáll-e
4. A perimenopausa is okozhatja panaszait. A menstruációs zavarok okai gyakran felderítetlenek maradnak. Ritkán gondolnak arra (néha a szakemberek sem), hogy a zavarok hátterében a pajzsmirigy rendellenessége állhat. Az okok felderítésével viszonylag könnyen gyógyíthatók az addig makacs tünetek.
Mikor beszélhetünk menstruációs zavarról:
• Ha az erős vérzés 24 óránál hosszabb
• Ha szabályos ugyan, de 7 napnál hosszabb
• Ha a periódusok rövidebbek 21 napnál
• Ha 3 hónapnál hosszabb ideig kimaradnak
• Ha ismételten és szokatlanul fájdalmasak és görcsös jellegűek
• A szabálytalan periódusokban, a vérzés elmaradása és a fokozott vérzés esetén feltétlen gondolni kell a pajzsmirigy autoimmun gyulladásos betegségeire és működési zavaraira
Mi a perimenopauza?
Ez egy olyan hormonális állapot, amely évekkel megelőzi az utolsó menstruációt. A betegek egy része azt mondja: „én még menstruálok és csak a 40-s éveim elején vagyok”. Valóban a menopauza a menstruáció periódusok végét jelenti, amikor már 1 éve nincs havi vérzés. Ez az időszak az amerikai nőkben átlagosan az 51. év. Ezért a perimenopauzát úgy szokták definiálni, mint azt az időszakot, amely a menopauzához vezet és átlagosan 10 évvel megelőző annak bekövetkezését. Ez a harmincas évek végétől, a negyvenes évek elejétől szokott kezdődni.
Miért fontos ezt tudni? Mi történik a perimenopauzában?
Amikor Ön megszületik, akkor átlagosan egy millió petesejtkezdemény van, amelyből a pubertásig 75-300 ezer marad. Az első menstruáció után, a reproduktív periódusban 400-500 pete érik meg és válik potenciálisan megtermékenyíthetővé. A menstruációs ciklusokat az ösztrogén és a progeszteron szintjének váltakozása jellemzi. A perimenopauzában a döntően petefészek sejtjei öregedése következtében az általuk termelt hormonok: az ösztrogén és a progeszteron szint fokozatosan csökkenni kezd. A petesejtek hormontermelését az agyalapi mirigy hormonjai: az FSH és az LH stimulálja. Mivel a petesejtek érzékenysége a korral csökken, ezért az agyalapi mirigy úgy próbálja kompenzálni (kezdetben sikerrel), hogy megnöveli ezeknek a stimuláló hormonoknak a mennyiségét. A perimenopauzában tehát egy fokozatos FSH szint emelkedés figyelhető meg. Ebben a periódusban egyre gyakrabban fordul elő, hogy a petesejtek nem érnek meg, a petesejt nem jut ki, progeszteron nem képződik és ún. „anovulációs ciklusok” jönnek létre. Ennek hatására a méh nyálkahártyája a szokásosnál korábban válik le így a menstruációs periódusok megrövidülnek. A rövidebb menstruációs ciklus a perimenopauza egyike a legáltalánosabb tünete. Az ösztrogén szint csökkenése és az FSH szint emelkedése összetett, nem mindenkinél egyformán és azonos időben jelentkező tüneteket vált ki.
Melyek ezek?
• A menstruációs periódusok szabálytalanokká válnak: fokozott vérzés lép fel, „fantom periódusok” jelentkeznek, amelyeket az jellemzi, hogy a tünetek hasonlítanak a menzesz előttiekhez, de vérzés nem következik be. Fontos tudni azonban, hogy a vérzészavarok esetén ilyenkor is ki kell zári esetleges daganat jelenlétét!
• Csökken a fogamzásképesség, fokozatosan meddőség alakul ki
• Az emlők mérete és konzisztenciája változik
• A hüvely nyáktermelése változik, érzékenyebbé válik
• Gyakoribb a vizelési inger, a fertőzésre hajlam
• Alvászavar lép fel, nehezebb elaludnia, gyakrabban ébred fel
• A testsúly növekszik: ráadásul a hason, a combokon, csökken az izomtömeg
• Hangulati ingadozás következik be: hőhullám, éjszakai izzadás, ingerlékenység, a stressz tűrő képesség csökken, szorongás, mérsékeltebb munkaképesség
• Csökken a libidó
• Hajhullás lép fel főleg a fejtetőn, de a test más részén is, ugyanakkor a „nem kíván helyeken” az arcon, a hason pedig fokozódik
• A bőr és a kötőszövetek szárazzá válnak, elvékonyodnak, viszketnek
• Görcsök jelentkeznek a lábban, a vállban
• Szívpanaszok gyors és néha szabálytalan szívdobogásban jutnak kifejezésre
Pajzsmirigy betegségem van-e vagy perimenopauzám? Ez fontos és gyakori kérdés
Ennek oka, hogy több tünet nem csak a perimenopauzában, hanem a pajzsmirigybetegségben is jelentkezik.
A pajzsmirigybetegségben ugyanis gyakoriak az alábbi tünetek:
• Menstruációs zavarok (a csökkent és fokozott működés esetén egyaránt)
• Feltűnő az elhízás
• Fokozott ingerlékenység, szívdobogásérzés, alvatlanság éppen úgy lehetséges, mint az aluszékonyság, depresszió
• Hajhullás gyakori
• A bőr szárazság és fokozott izzadás egyaránt lehetséges.
A teljesség igénye nélkül írtam le mindezekt, amelyekből következik, hogy alapos kikérdezés, fizikális, egyénre szabott laboratóriumi vizsgálat és oki kezelés indokolt.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-05-24 13:16:06
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja