SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

Pajzsmirigy problémámmal és az arra kapott L-thyroxinnal kapcsolatos kálváriámról írtam már Önnek. Először is köszönöm a válaszát. Arról van szó, hogy régen prolaktin gondjaim voltak, most Hashimoto Thyreoditis-al kezelnek. Nehezen tudtam a gyógyszerre beállni, allergiás reakciók miatt, azután pedig, ami a mai napig tart, a napi 50 mg, helyett csak 25-öt tudok szedni, mert annyira pörgök, hogy nemhogy aludni nem tudok a nagyobb adagtól, de létezni sem, annyira ideges vagyok. A nagyobb gond, hogy a TSH-m 4,7-rő 2,2-re lement hat hét után, viszont az addig is gyenge, rendszertelen vérzésemet a gyógyszer először még jobban lecsökkentette, most március óta pedig teljesen kimaradt. Igaz, ilyen többször is volt, ez az egyik problémám, amit semmivel nem tudtak igazán szabályozni. Az LSH-m nagyon magas lett, négy hónapja még tökéletes volt és az Anti TPO is 91-ről 160-ra emelkedett, 9-es határértéknél. Professzor úr írta, hogy összességében kellene egy ilyen bonyolult problémát kezelni, nem csak néhány lelet alapján, ami nekem őszintén nagyon szimpatikus volt, be is jelentkeztem, de sajnos csak októberre volt időpont, így várólistára kerültem. Sajnos tavaly már jártam így, valahogy mégsem sikerült találkoznunk. Az lenne a kérdésem, mivel ennyire bizonytalan, mikor lenne személyes konzultációra időpont, esetleg nem szedhetnék-e premens tablettát, mert nagyon kellemetlen ez a vérzés kimaradás, nagyon fáj, görcsöl a hasam, sokszor szúr a petefészkemnél, már mindkettőnél, mivel , ahogy írtam sajnos életem során sokszor csak valamilyen segédlettel sikerült meghozni a vérzésemet, ezért kérdezem, ezzel esetleg legalább valamennyit enyhíthetnék-e a kellemetlenségeim egy részén?

Válaszát előre is köszönöm!

Lívia
Tisztelt Lívia!

Biztos lesz mód a találkozásunkra, sajnos mindig előfordul, hogy egy-egy betege valamilyen okból nem tud bejönni és erről szerencsére értesítenek.
Vizsgálat nálkül az öngyógyítást nem javaslom.A Premens nem veszélytelen készítmény. Tisztázni kellene, hogy perimenopauza fennáll-e.
Mi a perimenopauza?
Ez egy olyan hormonális állapot, amely évekkel megelőzi az utolsó menstruációt. A betegek egy része azt mondja: „ én még menstruálok és csak a 40-s éveim elején vagyok” . Valóban a menopauza a menstruáció periódusok végét jelenti, amikor már 1 éve nincs havi vérzés. Ez az időszak az amerikai nőkben átlagosan az 51. év. Ezért a perimenopauzát úgy szokták definiálni, mint azt az időszakot, amely a menopauzához vezet és átlagosan 10 évvel megelőző annak bekövetkezését. Ez a harmincas évek végétől, a negyvenes évek elejétől szokott kezdődni.
Miért fontos ezt tudni? Mi történik a perimenipauzában?
Amikor Ön megszületik, akkor átlagosan egy millió petesejtkezdemény van, amelyből a pubertásig 75-300 ezer marad. Az első menstruáció után, a reproduktív periódusban 400-500 pete érik meg és válik potenciálisan megtermékenyíthetővé. A menstruációs ciklusokat az ösztrogén és a progeszteron szintjének váltakozása jellemzi. A perimenopauzában a döntően petefészek sejtjei öregedése következtében az általuk termelt hormonok: az ösztrogén és a progeszteron szint fokozatosan csökkenni kezd. A petesejtek hormontermelését az agyalapi mirigy hormonjai: az FSH és az LH stimulálja. Mivel a petesejtek érzékenysége csökken, ezért az agyalapi mirigy úgy próbálja kompenzálni (kezdetben sikerrel), hogy megnöveli ezeknek a stimuláló hormonoknak a mennyiségét. A perimenopauzában tehár egy fokozatos FSH szint emelkedés figyelhető meg. Ebben a periodusban egyre gyakrabban fordul elő, hogy a petesejtek nem érnek meg, a petesejt nem jut ki, progeszteron nem képződik és ún. anovulációs ciklusok jönnek létre. Ennek hatására a méh nyálkahártyája a szokásosnál korábban válik le így a menstruációs periódusok megrövidülnek. A rövidebb menstruáció ciklus a perimenopauza egyike a legáltalánosabb tünete. Az ösztrogén szint csökkenése és az FSH szint emelkedése összetett, nem mindenkinél egyformán és azonos időben jelentkező tüneteket vált ki.
Melyek ezek?
• A menstruációs periódusok szabálytalanokká válnak: fokozott vérzés lép fel, „fantom periódusok” jelentkeznek, amelyeket az jellemzi, hogy a tünetek hasonlítanak a menzesz előttiekhez, de vérzés nem következik be. Fontos tudni azonban, hogy a vérzészavarok esetén ilyenkor is ki kell zári esetleges daganat jelenlétét!
• Csökken a fogamzásképesség, fokozatosan meddőség alakul ki
• Az emlők mérete és konzisztenciája változik
• A hüvely nyáktermelése változik,érzékenyebbé válik
• Gyakoribb a vizelési inger, a fertőzésre hajlam
• Alvászavar lép fel, nehezebb elaludnia, gyakrabban ébred fel
• A testsúly növekszik: ráadásul a hason, a combokon, csökken az izomtömeg
• Hangulati ingadozás következik be: hőhullám, éjszakai izzadás, ingerlékenység, a stressz tűrő képesség csökken, szorongás, munkaképesség (energia ) csökkenése
• Csökken a libidó
• Hajhullás lép fel főleg a fejtetőn, de a test más részén is, ugyanakkor a „nem kíván helyeken” az arcon, a hason pedig fokozódik
• A bőr és a kötőszövetek szárazzá válnak, elvékonyodnak, viszketnek
• Görcsök jelentkeznek a lábban, a vállban
• Szívpanaszok gyors és néha szabálytalan szívdobogásban jutnak kifejezésre
Pajzsmirigy betegségem van-e vagy perimenopauzám? Ez fontos és gyakori kérdés
Ennek oka, hogy több tünet nem csak a perimenopauzában, hanem a pajzsmirigybetegségben is jelentkezik.
A pajzsmirigybetegségben ugyanis gyakoriak az alábbi tünetek:
• Menstruációs zavarok (a csökkent és fokozott működés esetén egyaránt)
• Feltűnő az elhízás
• Fokozott ingerlékenység, szívdobogásérzés, alvatlanság éppen úgy lehetséges, mint az aluszékonyság, depresszió
• Hajhullás gyakori
• A bőr szárazság és fokozott izzadás egyaránt lehetséges.
A kivizsgálás után lehet segíteni.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-05-16 18:09:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja