SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!
33 éves nő vagyok.2013 novemberében voltam nyaki ultrahangon, ahol a radiológiai vélemény szerint: a pajzsmirigy lebenyek kissé asszimmetrikusak. A jobb lebeny 17x17, a bal oldali 13x14mm-es.A pajzsmirigyállomány finoman inhomogén, vascularizációja jelzetten fokozott. A bal lebenyben a középső harmadban medialisan 5 mm-es, a jobb oldalon az alsó harmadban 4 mm-es echoszegény képlet látható,valamint néhány kisebb echoszegény képlet is azonosítható.
Ezt követően endokrinológushoz fordultam a (2013.07.19-ei) laboreredményemmel,melyen a TSH értékem 3,55, LH:7,27, FSH:4,8 ösztraidol:1986, progeszteron:1,21 tesztoszteron:1,53 prolaktin:263 volt és még egy (2013.10.28) labor,melyen TSH: 3,44 volt
Ezekkel az eredményekkel az orvos E0630 Autoimmun thyreoditis, E 0390 Hypothyreosis.k.m.n. állapított meg és az ambuláns lapon a véleményében leírta,hogy mivel a pajzsmirigyhormon két alkalommal 3 felett volt,hormon pótlás szükséges és a célunk a 2,5 alatti TSH elérése.
Majd elmondta,hogy az ultrahangon amit göbnek véltek,az a pajzsmirigyem gyulladását mutatja, és azok nem göbök.
Visszamenőleg találtam 2008-as laboreredményt is ,amin a TSH szintén 3,470 volt. Azóta mindegyik laboromon ez az eredmény változatlan,azaz a meghatározott referenciatartományon még belül van.
Az orvos utasítása szerint(2013 novembertől) a Letrox tablettál kezdtem szedni 25 mikrogrammot,majd 2 hónap múlva megemelték 50 mikrogrammra , mert nem változott a TSH értéke. A következő( 2014.03.18. )laboron a TSH leesett:0,204-re T4:12,91 T3:5,04 Majd a legújabb vérvétel eredménye-csupán 5 hét különbséggel-,mely( 2014.05.07-én volt) a TSH:14,200-re! megemelkedett FT4:12,100 . Az orvosom így 75 mikrogrammara növelte a Letrox mennyiségét.
Nagyon meg vagyok ijedve,nem beszélve a rosszullétekről. A kérdésem az volna Öntől,hogy szükséges volt nekem elkezdeni szedni a hormont(Letrox) ?, mivel a TSH értéke mindig 4 alatt volt. Lehet,hogy a 3,5 körüli érték maradt volna hosszan és elegendő lett volna csak akkor elkezdenem a gyógyszerszedést,mikor már egyértelműen megemelkedik a TSH? Mi az oka ennek az óriási ingadozásnak? A tünetek megszűnnek a beállítást követően? El lehet teljesen hagyni a Letroxot és homeopátiás szerekkel pótolni?
Nagyon várom megtisztelő válaszát!

Üdvözlettel:
Gabriella
Tisztelt Gabriella!

Nagyon fontos kérdéseket tett fel. Értelemszerűen ilyen formában végleges diagnózist és kezelést nem tudok nyújtani, de igyekszem segíteni az alábbi gondolatokkal:

I. A tárgyilagosság miatt „tiszta forrásból” az eredeti anyagokból nyújtok át egy rövid összefoglalót (az angol részletes irodalom megtalálható: http://www.thyroidawarenessmonth.com honlapon).
1. Tudja-e Ön, hogy a pajzsmirigybetegség jelenlétére mikor kell gondolnia?
• Ha túlsúlyos és nem tud fogyni minden fizikai erőfeszítés és diéta ellenére.
• Ha meddőség vagy ismétel spontán vetélés nehezítette meg életét
• Ha csökkent vagy alacsony a libidója
• Ha memóriazavara van, ha depressziós tünetek alakultak ki
• Ha nem vagy alig befolyásolható szívritmuszavarai vannak
• Ha szülés után nagyon kimerült, haja hullik, gondja van a szoptatással
• Ha hőhullámai, kipirulásai vannak
• Ha pánik tünetei, izomgörcsei, hajhullás, székrekedése, izületi panaszai vannak, amelyeknek oka nem derült ki
2. Tudja-e, hogy milyen vizsgálatokat érdemes elvégezni?
• Gyakran hallhatja, hogy a „ pajzsmirigy teszt normális. Ezzel kész is!” Sok doktor a TSH (pajzsmirigy stimuláló hormon) un. normális szintjével megelégedik. Jóllehet óriási viták vannak ezen értékek körül. Van ahol ez az érték 2.5 és 5.5, máshol 0.5 é4.7 között van. A legújabb adatok 0.5 és 2.4 között adják meg!!!! A baj nemcsak e, hanem az, hogy a beteg vizsgálata nélkül kívánják a diagnózist megadni. Kevesen értik meg, hogy a pajzsmirigy többi hormonjának (FT3 , FT4) és főleg az immunológiai vizsgálatra is szükség van! A legfontosabb javaslat: a beteg kikérdezése, a pajzsmirigy tapintása (az ultrahang nem elég!), a TSH, FT3, FT4 és az antitestek vizsgálata feltétlen szükséges! Az izotópos vizsgálat a göbös pajzsmirigybetegség esetén lehet feltétlen szükséges.
3. Tudja-e hogy kihez forduljon pajzsmirigy problémájával?
Az orvosok egy része azt mondja „a pajzsmirigy betegségeinek diagnózisa és kezelés könnyű”, azonban nem számolna a realitásokkal. Gyakran kerülhetnek a kezelő orvosok a következő csapdába
• A hagyományos, konvencionális endokrinológus azt gondolja, hogy a betegek tünetei nem fontosak, egyedül a TSH szükséges. Azt gondolják, hogy abban az esetben ha ez normális, akkor minden rendben van. Ezek az orvosok csak a tesztre koncentrálnak, de nem foglalkoznak a beteg tüneteivel, a kezelés eredményével,ill. eredménytelenségével.
• A felismeréshez és a gyógyításhoz a holisztikus elevet, az összefüggéseket is látó endokrinológus, nőgyógyász, háziorvos szükséges.
Végezetül két megjegyzés kívánok tenni:
• A tükör előtt mindenki megnézhet és tapinthatja a nyakán, a pajzsporc előtt elhelyezkedő pajzsmirigyet, amelynek megnagyobbodása esetén beszélünk golyváról (1, 2, 3 ábra)
• Az orvoslás lényegéhez tartozó időzettel hívjam fel az olvasó és kollégáim figyelmét ennek a hónapnak a fontosságára: „A természet nem Isten, a feltevés nem tény, az ember nem gép” (Diderot).
Kivizsgálás után derülhet ki, hogy kell-e és mivel és hogyan kezelni! Vigyzázni kell, mert a homeopathiás kezelés nem oki terápia.
Jó egészséget kívánok, üdvözlettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-05-14 18:49:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja