SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

Segítségét szeretném kérni a problémámmal kapcsolatban. Korábban már írtam Önnek, akkor a tüneteim alapján immunológiai és endokrinológiai kivizsgálást javasolt. Válaszát ezúton is szeretném megköszönni. Most, a vizsgálatok után szeretnék ismét Önhöz fordulni, és a segítségét kérni.
Korábban a tüneteim a következők voltak: rendszeresen jelentkező, nagyon erős (nem menstruációs jellegű) alhasi fájdalom, ízületi fájdalmak (jobb boka, csípő, nyak, váll, rágóízület, bal könyök), drasztikusnak mondható libidócsökkenés, erős hajhullás, bőrproblémák, hangulatingadozás, levertség, fáradékonyság, immungyengeség, alvászavar, koncentrációs zavar, rendszeres, de erős fájdalommal járó menstruáció. Ezek voltak a legjellemzőbb tüneteim.
Egy éves koromban Rheumatoid Arthritis autoimmun betegséget diagnosztizáltak, három évig szteroidos és antibiotikumos kezelést kaptam, ezután tünetmentes lettem. Most húsz éves vagyok. Az ismét jelentkező ízületi fájdalmak miatt, immunológiai kivizsgálást javasoltak. Autoimmun eredetű pajzsmirigy- és ízületi gyulladás szerencsére nem áll fenn. A diagnosztizáló orvos a következőket állapította meg: fertőzésekre és autoimmun betegségekre való fokozott hajlam, általános immungyengeség/immunhiány. A Crohn betegségre utaló határérték feletti anti Tnf alfa eredmény (de csak kis mértékben haladta meg) és emelkedett fehérvérsejtszám miatt további immunológiai vizsgálatokra küldtek, amik eredménye még nem érkezett meg. A kezelő doktor úr nem cöliákia típusú gluténszenzitivitást feltételez, így javaslatára tej- és gluténmentes diétát tartok körülbelül 4-5 hónapja. Az ízületi és hasi panaszaim nagymértékben javultak, szinte teljesen elmúltak, a hajhullás is csökkent, de nem szűnt meg teljesen. De a többi tünetem egyáltalán nem javult, az általános közérzetem továbbra is rossz, gyengének érzem magam, bőrproblémákkal küzdök, és a libidóm is szinte a nullával egyenlő, pedig boldog párkapcsolatban élek.
A nőgyógyászom vizsgálta a nemi hormonokat follikuláris fázisban, az értékek normálisak voltak, a TSH értéke viszont (az utóbbi pár laborvizsgálatkor is) magasabb, 4,3 mE/l volt, (korábban magasabb is volt, 5 mE/l körül). Az FT3 és FT4 hormonok referenciaértéken belül voltak mindig. A nőgyógyász további endokrinológiai vizsgálatot javasolt. Az endokrin kivizsgáláson az eddigi laboreredmények alapján pajzsmirigy alulműködést állapítottak meg. Tapintás és a korábban már elvégzett ultrahangos lelet alapján viszont megállapították, hogy a pajzsmirigy mérete kisebb a normálisnál. Az endokrinológus szakorvos nem érdeklődött a tüneteim és előzmények iránt, és nem adott semmiféle magyarázatot illetve lehetséges kiváltó okot a problémámra. Három hónap múlva kontrollt javasol. Azt sem említette, hogy a megfelelő szelén illetve jódfogyasztás fontos szerepet játszik a pajzsmirigy működésében, ezekről az oldalon található cikkekben olvastam.
Úgy tudom, hogy pajzsmirigy alulműködés alakulhat ki elégtelen jód- és szelénfogyasztás esetén, így ezek pótlása segíthet a gyógyulásban, autoimmun eredetű pajzsmirigygyulladás esetén viszont nem ajánlott a jód fogyasztása. A szelén viszont minden esetben javasolt, ha megfelelően van dozírozva. Ezeket csak azért írtam le, hogy megerősítést kapjak, jók-e az információim. Mivel az én esetemben alulműködésről van szó, és autoimmun eredetű pajzsmirigygyulladás nem áll fenn, ezért úgy gondoltam, hogy a szerves, jó minőségű jód segíthet. Viszont az autoimmun betegségekre való hajlam, illetve a pajzsmirigy kisebb mérete elbizonytalanított. Mivel az endokrinológus szakorvostól nem kaptam kérdésemre választ, és önállóan, szakorvos javaslata nélkül semmiféle kezelést nem tartok helyesnek elkezdeni, főleg ha ilyen összetett problémáról van szó, mint a hormonrendszer, ezért szeretnék Öntől tanácsot és segítséget kérni. Szeretném megkérdezni, hogy az Ön véleménye szerint, mi állhat a problémáim hátterében, mi lehet a valódi kiváltó ok? Milyen kezelést javasol a tünetek összességét figyelembe véve? Segíthet-e az én esetemben a szerves jód illetve szelén fogyasztása, és ha igen, milyen dózisban? Vagy esetleg mást tanácsolna?
Tudom, hogy összetett problémáról van szó, de nagyon elkeserít ez a bizonytalanság és tanácstalanság. Nagyon hálás lennék a segítségéért!
Köszönettel,
Adrienn
Tisztelt Adrienn!

Valóban összetett, ún.immuno-endokrin betegségről van szó. Részletes endokrin kivizsgálást javaslok, mivel több kérdése nem tisztázódott: pl. a csökkent libidó, a kis fokban emelkedett TSH érték stb.
Jódkezelést nem javasolok (utalok előző kérdezőmnek adott válaszomra!).
Mi okozhatja a nők libidójának csökkenését? Külső és belső okok:
Tény, hogy a női libidó csökkenésének hátterében több ok is állhat. Jól működő kapcsolatban is problémát jelenthet a stressz, a túlhajszoltság, ezen túl pedig egészségügyi problémák is okozhatják, ha a nő nem, vagy csak alig fogadja párja közeledését. A libidó csökkenése gyakori jelenség a menopauza időszakában lévő hölgyek esetében, de kiválthatja a depresszió elleni gyógyszerek tartós szedése, vagy a megszakítás nélkül adott hormonális fogamzásgátlás. A szexuális vágy csökkenését a hormonális egyensúly felborulása is kiválthatja, melynek leggyakoribb oka a pajzsmirigy alulműködésére vezethető vissza. Az elváltozás hosszú időn át, lappangva alakul ki, így a szerteágazó tünetek miatt a betegek gyakran későn részesülnek megfelelő kezelésben.
Megfelelő kezeléssel a nemi vágy is visszatér!
A kezelés a hiányzó hormonok bevitelében áll, a hatás jellemzően néhány héten belül érezhető. Amerikai kutatók a libidó teljes visszatérését észlelték azokban a betegekben, akiknél a tünetek hátterében a pajzsmirigy csökkent működése állt. Szükséges azonban megjegyeznünk, hogy a libidó rendkívül összetett biológiai folyamat, amelynek csak egyes típusai vezethetők vissza a pajzsmirigy megbetegedéseire. Érdekes és fontos, hogy a nők libidójának létrejöttében a férfi hormonnak (tesztoszteron), a mellékvese hormonjának (dehidroepiandoszteron) meghatározó szerepük van. Jól tudjuk, hogy a tesztoszteron szint férfiakban magasabb, ez a hormon felel többek közt a férfias jelleg – izomzat, fokozott szőrösödés – kialakulásáért. A tesztoszteron szint nők esetében lényegesen alacsonyabb, külső forrásból, ellenőrizetlenül történő bevitele ezért előre nem látható következményekkel járhat, ezért csak gondos kivizsgálás után és orvosi felügyelet mellett javasolható.
Jó egészséget kívánok:







Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-03-02 12:44:08
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja