SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

Bonyolult problémával fordulok Önhöz.
Olyan 1,5 évvel ezelőtt elkezdett hullani a hajam. Sokkal erőteljesebben, mint bármikor, ezért miután hajkapszulák szedését követően sem múlt el, elmentem kivizsgálásokra.
A háziorvos vérvételre küldött, én pedig nőgyógyászt, fogorvost és a klinikán lévő speciális haj"osztályt" kerestem fel. A vérképem elvileg rendben volt, a vas 9,3 volt, TSH 2,07, és minden más is rendben, értékeken belül. Fogorvos rendbe tett mindent, de nem talált gócot, gyulladást, nőgyógyász semmi olyat nem talált, ami ezt okozhatná, se cisztásodás, se semmi, a hajspecialista pedig azt mondta, csak a stressz, és Plantur sampont írt fel. Több mint fél évig hullott, majd 2-3-4hónapra ez megszűnt, azt hittem, hogy vagy a sampon, vagy a hajvitaminok végül győztek.
Azonban fél éve újból hullik a hajam..:( Ismét elmentem háziorvoshoz, aki megint vérvételre küldött, de megint határértékeken belül vagyok, vas nem sok, 7,2, TSH 1,26. Vörösvértesszámom magas 5,48, transzferrin szaturáció ami alacsony 11%. Ebből megint nem szűrt le semmit az orvos, kaptam Neo ferro folgammát, azt szedem majd 50 napig, de vissza sem hívott újabb vérvételre. Kaptam beutalót endokrinológushoz, de nem tudnak időpontot adni, annyira telítettek... Ön szerint milyen irányba induljak tovább? Endokrinológus, vagy nőgyógyász?

Hozzá kell tennem, hogy 8-9 éve nem eszem húst, azonban igyekszem sok tejterméket enni, és fehérjét (sportolás miatt) viszek be rendszeresen a szervezetembe. Igaz, az elmúlt 1 év tényleg nagyon stresszes volt, de nem hiszem,hogy csak ennyi lenne a probléma...

Tudom, nem szabad neten olvasgatni, de nekem a Candida és a hipertireózis lett gyanús, azokra sok tünetem illik.

Egyéb problémáim még: gyakori hasmenés, kicsit erőteljesebb izzadás, ujjak elfehéredése/zsibbadása.

Nagyon megköszönném, ha tudna bármiféle tanácsot adni, hogy merre induljak tovább, mit vizsgáltassak ki, hová forduljak? Még csak a 20-as éveim közepén járok, nem szeretném megkopaszodni.:(

Köszönettel: Noémi
Tisztelt Noémi!

Sajnos már több specialistánál meg kellett fordulnia. Az nem derült ki, hogy ennek mi lehetett az oka. Autoimmun irányba vizsgálták-e?
A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. Természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.
A hajhullást számos tényező válthatja ki:
Stressz
Hormonok
Fogamzásgátló,
Autoimmun betegség
Mérgező anyagok g
Gyógyszerek,
Sugárkezelés,
Táplálkozási rendellenességek.
Az autoimmun betegségekhez, főleg pajzsmirigybetegségekhez (gyulladásokhoz) gyakran társul a fokozott hajhullás. Ennek okait ismerjük és tudjuk gyógyítani. A legújabb kísérleti adatok igazolták, hogy a pajzsmirigy hormonjainak jelentős szerepe van a nők hajának növekedésében. Ezt kísérletekkel bizonyították. Azt vizsgálták, hogy a nőkből kozmetikai műtétek során kivett hajhagymák növekedése hogyan változik pajzsmirigy hormonok hatására. A kivett hajhagymákat tenyésztették és vizsgálták az egyes fázisokat a pajzsmirigy két hormonjának: a trijódtironinnak és a tiroxinnak a jelenlétében. Meglepetésükre azt figyelték meg, hogy ezek a hormonok növelték az anagén fázis hosszúságát, sőt fokozták a bőr pigmentációját is. A kísérlet azért jelentős, mert felhívja a figyelmet arra, hogy a pajzsmirigy hormonjainak hiánya felelős lehet a nők fokozott hajhullásáért, A száraz és ritka haj mellett pajzsmirigyhormon szint csökkenésére utalhatnak az alábbi tünetek: fáradékonyság, a koncentrációs képesség romlása, lelassult anyagcsere, mozgás, beszéd és gondolkodás. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, csökkent a libidó (nem vágy). A bőr hideg, száraz, sápadt és durva. A kezek fájhatnak, a körmök töredeznek, a testen ödémák alakulhatnak ki.
A pajzsmirigy gyulladása, ill. csökkent működése jól kezelhető gyógyszerekkel..
Oki kezelést javaslok, jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-02-20 11:43:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja