SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Ùr!

Nekem 2013.11.21-én diagnosztizàltak pajzsmirigy tùlműködést.A labor eredményem TSH<0.010 T3:22.70 T4:52.12
A PM UH eredmény: A pajzsmirigy normàlis nagysàgù,az àtlagosnál echoszegényebb, enyhén inhomogèn lebenyes szerkezetű.A vizsgâlat utàn a doktor leìràsa Pm mk. lebenye kissè nagyobb, benne egyértelmű göb nem tappinthatò.Felette surranàs nem tapinthatò.
Erre napi 3*1 metothyrint.Januàrban ujjab pm vizsgàlat melynek eredménye TSH 0.019 T4: 7.80 csökkentették az adagot 3*félre.Most ìgy szedem 3 hònap mùlva kell mennem vérvételre.l(àprilis vègèn).Màrcius 6-án fejezem be a fogamzàsgàtlò szedését.Itt a 3hònapot mondott a nőgyògyászom hogy vigyázzunk mire letelik ez az idő addigra egy hònapja fogom szedni az pm gyògyszert a propicilt. Mert a doki azt javasolta hogy gyermek vàllalàs elött ât kell àlnom erre.A kérdésem hogy ûj gyògyszer szedésél kell e vàrni a pròbàlkozàssal vagy mem?És hogy ilyen eredményekkel milyen veszélyek fenyegetnek?A fogamzàsgàtlòt 5évig szedtem.Ez a pm tùlműködés nagyon megijesztett mi lehet a késöbbiekben babatervezésnél.

Vàlaszàt előre is köszönöm!

Üdvözlettel Alexandra!
Tisztelt Alexandra!

Ez valóban egy össztett kérdés, amelyre teljes és konkrét választ csak a kezelő orvosától kaphat, aki a vizsgálatainak birtokában van. Kétségtelen, hogy a babavállalásra akkor érdemes vállalkozni, ha a pajzsmirigyműködése rendeződött és - ha vizsgálták- immunológiai szempontból is rendben van.
Az alábbiak megfontolandók:
1. A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte
2. A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik.
3. A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval.
4. A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
5. A pajzsmirigy betegségeinek több formája (autoimun betegségek, pajzsmirigy gyulladásos betegségei) öröklődhetnek.
6. A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva
7. A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
8. A nem megfelelően kezelt terhesek gyermekeinek pajzsmirigy működése, ill. idegrendszeri-szellemi fejlődése (IQ) károsodott lehet.
9. A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
10. A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
11. A pajzsmirigy fokozott működésének megállapítása nehezebb, mint a nem terheseknél, mert egyes tünetek: idegesség, gyengeség, alvási zavarok, izzadékonyság a terhességben egyébként is megfigyelhető tünetek. Ezt nehezíti az is, hogy a hagyományos hormonszintek sem nyújtanak a diagnózishoz mindig segítséget. Azt javasolják, hogy ilyen esetben endokrinológus segítségét vegyék igénybe a diagnózistól a kezelésig .

JÓ egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-02-20 11:55:27
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja