SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor úr!

2003-ban hepatitisz oltás után agyhártyagyulladás és látásvesztés lépett fel, melyre szteroidkezelést kaptam. Autoimmun thryeoiditist állapítottak meg, és hypothireosist (L-Thyroxint kapom, jelenleg 75 ugr). Nem sokra rá SLE-t állapítottak meg, mellyel folyamatosan kezelés alatt állok most is.
A sok problémát, tünetet nem írnám le, csak annyit, hogy gyakorlatilag endokrinológushoz gyerekkorom óta nem járok mert elküldtek a felnőtt rendelésről, hogy magam is be tudom állítani a véreredmények alapján a gyógyszer adagját. Egy gyógyszeres kezelés miatt a látásom egyik szememre már nem teljes, illetve mozgáskoordinációkban problémák vannak, epilepszia, hangulatváltozások is fellépett.

Egy ismerősöm hívta fel a figyelmem az Ön cikkeire a társult immunbetegségek, a gyógyszerezés valamint az autoimmun pm betegség kezelésének szükségessége kapcsán.

Kérdésem az lenne, hogy mivel gyakorlatilag nem járok sok éve endokrinológushoz, Önhöz fordulhatok-e?
Mivel immunológushoz járok (dr. Kiss Emese, az ORFI-ban dolgozik, 2008 óta ő kezel, Endoxant és Salsolt kaptam infúzióban, jelenleg kemoterápiát kapok), nem tudom, ez okoz-e zavart, illetve mikor érdemes önt leghamarabb felkeresnem? Vagy szükség esetén doktor úr és az immunológus tud e konzultálni?

Válaszát előre is köszönöm, Gabi.


Tisztelt Gabi!

Valóban, az autoimmun betegségek társulhatnak!!!
Az autoimmuneredetű pajzsmirigybetegségek (ha kiderül ennek fennállása!), gyakran társulnak más kórképpel. Ezek felhívják a kezelő orvos figyelmét arra, hogy a pajzsmirigybetegség mellett más autoimmun kórkép is jelen lehet. Az egyik, gyakori betegség, a mellékvese gyulladása. Ezt e betegséget Addison kórnak hívja a szakirodalom és előfordulhat önmagában, de a leggyakrabban más betegséghez társul. A csökkent hormontermelése életveszélyes krízist eredményezhet, miként ez az ifjú beteggel is történt. Hasonló betegségben több államférfi (fenti képen J.F. Kennedy) és közismert színész is szenvedett, ill. szenved. Az ún. „kubai válság idején” Kennedy betegsége, amelyet akkor még kevésbé jól tudtak kezelni - majdnem az egész világot háborús válságba sodorta. Kennedy Addison kórját és pajzsmirigy autoimmun gyulladását 1947–ben diagnosztizálták és 36 alkalommal kezelték kórházban.. A kórtörténete alapján  Kennedy már ezt megelőzően is szenvedett tünetei alapján ebben a betegségben és az orvosok azt véleményezték, hogy 1 éven belül meghal ebben a betegségben. Végül is – miként azt tudjuk - merénylet áldozata lett 1963-ban.
Nagyon fontos kitérnem arra, hogy a csökkent mellékvese működés már korábban is fennállhatott, azonban a tiroxin kezelés elkezdése hirtelen váltotta ki a kritikus állapotot. Ezért is lényeges, hogy ne az a séma (protokoll!) működjön, azaz „emelkedett TSH, tehát automatikusan pajzsmirigyhormon kezelés szükséges”, anélkül, hogy a kiváltó okokat és a kísérő betegségeket megvizsgálnák, ill. szükség szerint kezelnénk.
A pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
Van-e más autoimmun eredetű betegsége: pl. SLE?
Meddőség, menzesz zavarok?
Lisztérzékenység
Depresszió
Csökkent libidó
Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
Hajhullás?
Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
Ízületi gyulladás?
Hüvelygyulladás?
Vitiligo (bőrfestékhiány)?
Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
Van-e szívizomgyulladása?
Sokszor kérdezik tőlem, hogy társulhatnak-e egymással a fenti kórképek. A válaszom tehát egyértelmű: igen! Ezért az egyik tünet vagy betegség felismerése után az okok keresése mellett arra is gondolni kell, hogy más, társuló betegség van-e, esetleg lappangó formában. Tudom, hogy ez a mechanikussá, „ún. protokollokká” alakult orvoslásban gyakran „elsikkad”, pedig erre gondolni valóban nem pénzkérdés!
Azt nem egészen értem, hogy a pajzsmirigybetegséget hogyan tudja a beteg saját maga beállítani, annál is inkább, mert gyakori az autoimmun pajzsmirigy folyamat is.
Panaszok esetén jelentkezzék kolléganőmnél:
Szekelym@vipmail.hu vagy info@endokrinkozpont.hue-mail.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-01-28 09:49:08
Olvasói értékelés: 5/4
A szerkesztő ajánlja