SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

Olyan problémával fordulnék Önhöz, hogy jelenleg 8 hetes terhes vagyok, és egy héttel ezelőtt történt vérvizsgálat alapján, az derült ki, hogy a TSH értékem túl magas, mi szerint a háziorvos és a nőgyógyász pajzsmirigy alulműködésre gyanakszik. A laborleleten az alábbi eredmények láthatóak:
TSH 6.720
T4 13.5
T3 5.7
Serum Cholesterine 4.3
A háziorvos első körben hormont javasolt volna, a nőgyógyászom pedig még a hormon előtt endokrinológiai vizsgálatot, így a nőgyógyászom tanácsára a háziorvos nem írt fel hormont. Sajnos nyugat-dunántúlon nincs magánrendelés, a hagyományos értelemben vett TB támogatott endokrinológiai rendelésre pedig 2-3 hónap az előjegyzés.
Az érdekelne, hogy mennyire okozhat ez gondot a terhesség alatt? A nőgyógyászom szerint amíg a T3 és T4 értékek (ami ha minden igaz akkor maga a pajzsmirigy által termelt hormon értéke) megfelelőek, addig ez a magzat fejlődésében nem okozhat gondot. Viszont a háziorvos véleménye (aki belgyógyász is egyben) az, hogy mivel a TSH érték magas ez előbb-utóbb kihatással lesz a pajzsmirigy hormon termelésre is ami, pedig alulműködést okozhat.

A korábbi években is előfordult már az, hogy a TSH értékkel T4 és T3 értékekkel probléma volt, de rendszerint ezek az eltérések minimálisak voltak ezért nem javasoltak rá kezelést, vagy endokrinológiai vizsgálatot. Tünetekként anyit említenék meg, hogy az utóbbi 3 évben kb. 20 kg plusz súlygyarapodást tapasztaltam (de az életmódom és a munkám is változott ami ezt nyilván befolyásolhatja), illetve az utóbbi időben erős hajhullást, hajkárosodást tapasztaltam ami miatt aggódom, hisz ezek a tünetek szintén egyeznek a pajzsmirigy alulműködésének a tüneteivel.

A segítségét szeretném kérni ebben, hogy Ön szerint mennyire volna sürgető az, hogy eljussak egy endokrinológiai rendelésre, illetve az eredmények alapján Ön szerint szükséges-e hormonnal közbeavatkozni? Szeretnék mihamarabb eljutni az eddigi orvosok tanácsára egy endokrinológiai szakrendelésre. Abban az esetben viszont ha a fenti eredmények alapján indokolt lenne egy sürgős vizsgálat, akkor felkeresnék egy magánrendelést. Amiből sajnos a legközelebbi a lakhelyemtől 150 km-re található, mivel Vas,Zala és Győr-Moson-Sopron megyében az internet alapján nincs magánrendelés.

Előre is hálásan köszönöm a válaszát!

Tisztelettel: Brigitta
Tisztelt Brigitta!

Jó lett volna még a terhesség előtt kivizsgáltatni magát, de hát akkor most kellene. Nem a TSH az egyedüli probléma, hanem az, hogy ennek oka nincs tisztázva.A pajzsmirigy egy 20-40 g-os, a nyakon a pajzsporc előtt elhelyezkedő szervünk, amely két hormont állít elő: a tiroxint és a trijódtironint. Ezek a hormonok  szabályozzák a szervezet energiaegyensúlyát, ami azt jelenti, hogy nyáron kevesebb, télen több hormont képeznek. Ezen túlmenően a pajzsmirigy hormonjai meghatározó fontosságúak minden szervünk működése szem-pontjából a szívműködéstől a hajképződésig. Kiderült, hogy a nők sterilitásának, az ismételt  vetéléseknek! a fejlődési rendellenességek hátterében is a pajzsmirigy működésének zavara áll.  Ennek a népegészségügyi jelentőségű kérdésnek a felismerése késztette a kutatókat arra, hogy 2012 április 16-17 között  Washingtonban  megrendezzék azt a Szimpóziumot, ahol   igyekeztünk a külföldi kollégákkal összefoglalni a pajzsmirigy működésének zavarai és a sterilitás, a spontán vetélésék, a magzat fejlődési  rendellenességek közötti tudományosan megalapozott  kapcsolatokat. Később a Debrecenben rendezett kongresszuson részletesen ismertettem a terhesség, a vetélések endokrinológia és immunológiai hátterét. Ezen túlmenően ajánlásokat kidolgoztunk ki a kezelésre, megelőzésre egyaránt.
A legfontosabb megállapításaik a következők voltak:
1.A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte
2.A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal  növekszik.
3.A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a  nem terheseknél találtakéval.
4.A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
5.A pajzsmirigy betegségeinek több formája (autoimun betegségek, pajzsmirigy gyulladásos betegségei) öröklődhetnek.
6.A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva
7.A fokozott  jódbevitel a terhesek számára (akik nem szenvednek pajzsmirigy betegségben!) alapvetően fontos, ugyanis a hormon képzéséhez erre az anyagra feltétlen szükség van. Ez a mennyiség egészségesekben 250-300  mikrogram naponta.
8.A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
9.A nem megfelelően kezelt terhesek gyermekeinek pajzsmirigy működése, ill. idegrendszeri-szellemi fejlődése (IQ) károsodott lehet.
10.  A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
11. A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek  8-18%-ban  autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
12.A pajzsmirigy fokozott működésének megállapítása nehezebb, mint a nem terheseknél, mert  egyes tünetek: idegesség, gyengeség, alvási zavarok, izzadékonyság a  terhességben  egyébként is megfigyelhető tünetek. Ezt nehezíti az is, hogy a hagyományos hormonszintek sem nyújtanak a diagnózishoz mindig segítséget. Azt javasolják, hogy ilyen esetben endokrinológus  segítségét vegyék igénybe a diagnózistól  a kezelésig .

Az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) azt ajánlja, hogy már a családtervezés időszakában mérjék fel, hogy ki tartozik a fokozottan veszélyeztetett („high risk”) csoportba.
Kiket sorolnak ide:
Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt.
Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő
Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert.
Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek (fehérjék) mutathatók ki a vérükben.
Akinek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van.
Akinek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-,  bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek.
Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun  pajzsmirigybetegség állhat!).
Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt.
Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták

A fokozott rizikójú nők kiszűrése  lényegesen  csökkentheti a sterilitást, a vetélések, tovább az újszülöttek fejlődési rendellenességeinek számát.
Tehát: a pajzsmirigy betegségei okozhatnak meddőséget, vetélést,  koraszülést, fejlődési zavarokat.
Mielőbbi immuno-endokrin vizsgálatot javaslok, jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-01-21 13:37:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja