SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
Elkeseredett 40 éves ápolónő vagyok, nagyon számítok a segítségére! Kb. 2 éve jelentősen hullik a hajam főként fejtetőn. Góc-kivizsgálás: negatív. Vitaminhiány nincs. Bőrgyógyász megállapítása: NEM örökletes androgén alopécia. Kb. 20 éven át szedtem fogamzásgátló tablettát(Anteovin 10év, Yadin 10 év nőgyógyászati javaslatra. Hormonvizsg. soha nem történt). 2013. júliusában az első össz-tesztoszteron szint:5.6nmol/L, ekkor PCOS:negatív, Hirsutizmus nincs! nőgyógyász Cypromixet javasolt, melyet 3 hónapig szedtem,2013. otóber 15.-től abba hagytam endokrinológus javaslatára!. Július óta az össz-tesztoszteron szint emelkedett: 7, majd 12-13 nmol/L, jelenleg dec.30-án 13,71 nmol/L. Tesztosteron free:0,83 Androstendion:5,6 A ciklus 21.napján:(2013. dec. 30) FSH:2,80 IU/L LH:0,80 IU/L Oestradiol:0,534 nmol/L Progesteron:35,26 nmol/L . Mellékvese MRI:negatív, Ovárium-kismedence MRI:negatív, Sella MRI:negatív.
A hajjhullás kivizsgálása kapcsán fény derült pajzsmirigy alulműködésre: anti-TPO 424,0 IU/mL
TSH 2,113 µIU/mL
T3 szabad frakció 4,01 pmol/L
T4 szabad frakció 12,60 pmol/L Pajzsm. UH: A pajzsmirigy jobb lebenye 22 x 17 x 45 mm nagyságú, a bal lebeny az átlagosnál kisebb.
Az echomintázat durva, inhomogén.
A vascularisatio igen kifejezetten fokozott.
A jobb lebenyben egy 12 mm-es, echoszegény göb is elkülönül.
Kóros nyirokcsomó nem látszik. 2013.05.07. Azóta szedem a Letrox 75 napi 1/2 tabl-át.
SHBG:>180 OAC szedése alatt, jelenleg:85,60 nmol/L DHEA-SO4: 4,04 Prolactin: 9,50 THGlobulin: 81,40 ACTH: 2,08 17-OH progeszteron:nomál. Fiatalon volt két terhességem (ab. artef.) A mensesem mindig renben volt, most is még rendben, kb.3 nap, a ciklusom:26 nap jelenleg.
Már 3 endokrinológusnál jártam, nem tudják mi okozhatja a magas tesztoszteron szintet, viszont Androcur tablettát írtak fel, bár nincs szőrösödés, nem tudom szedhetem-e, segít-e a hajhullás ellen???? Ön szerint okozhatta a problémám a OAC 20 éven át való szedése? Esetleg OAC által előidézett ösztrogén dominancia? Ön szerit mi okozhat ilyen magas össz-tesztoszteron szintet??? Mit tudok tenni, ha még nem késő, vagy ez már így marad??? Nem akarom elveszíteni a hajam, van-e esélyem megoldani a problémám, ha igen, mennyi idő alatt állhat helyre? Nagyon számítok az ön segítségére és kimagasló szakmai tudására! Válaszát előre is hálásan köszönöm!
Mély tisztelettel: Anita (ápoló)
Tisztelt Anita!

Az Ön szomorú esete példázza, hogy a tartós fogamzásgátló kezelés mit okozhat! Úgy szoktam fogalmazni, hogy ez az emberiség elleni bűn, következményeit tekintve. Sajnos a fogamzásgátlóknak androgén hatásuk is van, emelik az SHBG szintet és súlyos klinikai, ill laboratóriumi elváltozásokat válthatnak ki.
A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. Természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.
A hajhullást számos tényező válthatja ki:
• Hormonok (tesztoszteron szabad tesztoszteron, PCOS,
• Fogamzásgátlók!!!!
• autoimmun betegség (ez érintheti a hajhagymákat is!)
• Stressz
• mérgező anyagok
• Gyógyszerek
• Sugárkezelés
• táplálkozási rendellenességek
• vitaminhiányok.

A hajhullást számos tényező válthatja ki: hormonok, fogamzásgátló, autoimmun betegségek (pajzsmirigygyulladás), nőkben fokozott férfi hormontermelődése, stressz, mérgező anyagok, gyógyszerek, sugárkezelés, táplálkozási rendellenességek.
A haj növekedésének alapja a hajhagyma, amelynek képződését számos örökletes és hormonális tényező befolyásolja.
A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben és a hormonok iránti érzékenység fokozódása egyaránt lényeges ebben a kérdésben. A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin") juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-01-01 15:11:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja