SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

35 éves vagyok.Évek óta hajhullással küzdök. Első gyermekem születése után vettem észre először szoptatás befejezése után nagyon erős hajhullást ami fogamzásgátló szedését követően el is múlt nem is foglalkoztam vele. Majd 4 évvel ezelőtt újra amikor abbahagytam a gyógyszerszedést mert gyermeket terveztünk nehezen jött össze kb. 1,5 év folyamatos vizsgálatok vérvételek kiderült hogy enyhe PCOS-vagyok és magas az inzulin szintem ezt nem igazán értettem mit jelent Önnek biztosan mond valamit. MERCKFORMIN szedtem tüszőérlelőt kaptam... stb aztán sikerült a terhesség egészséges kislányt szültem a terheség alatt abbamaradt a hajhullás sőt a hajam soha nem volt mégy ilyen erős. 3 hónap szoptatás után újra jelentkeztek a tünetek ennek kb 3 éve hol jobb-hol roszabb de inkább rosszabb a hajam kb. felét elveszítettem. Jelenleg is szedek hormonális fogamzásgátlót a második szülés óta már többet kipróbáltam. A hajszálak folyamatosan nőnek de kihullanak még kicsi állapotukban. millió recept nélküli csodaszert kipróbaltam kivülről és belülrő egyaránt eredménytelenül
Édesanyámnak is voltak problémái a hajhullással. Sajnos 9 évvel ezelőtt petevezeték rákban meghalt.
Évente kétszer járok nőgyógyászhoz és vérvételre voltam gócszűréses és nézték a pajzsmirigyszintemet (TS) igaz nem endokrinológus értékelt ki de a határon belül volt.
Kérem segítsen vagy adjon tanácsot merre induljak el mert azt érztem hogy ezt ki kell vizsgáltatnom.

Köszönettel

V. Tímea
Tisztelt V. Tímea!

Lehet segíteni, de az okokat fel kell tárni. Melyek lehetnek ezek vázlatosan:
A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. Természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.
A hajhullást számos tényező válthatja ki:
Stressz
Hormonok
Fogamzásgátló,
Autoimmun betegség
Mérgező anyagok g
Gyógyszerek,
Sugárkezelés,
Táplálkozási rendellenességek.
Az autoimmun betegségekhez, főleg pajzsmirigybetegségekhez (gyulladásokhoz) gyakran társul a fokozott hajhullás. Ennek okait ismerjük és tudjuk gyógyítani. A legújabb kísérleti adatok igazolták, hogy a pajzsmirigy hormonjainak jelentős szerepe van a nők hajának növekedésében. Ezt kísérletekkel bizonyították. Azt vizsgálták, hogy a nőkből kozmetikai műtétek során kivett hajhagymák növekedése hogyan változik pajzsmirigy hormonok hatására. A kivett hajhagymákat tenyésztették és vizsgálták az egyes fázisokat a pajzsmirigy két hormonjának: a trijódtironinnak és a tiroxinnak a jelenlétében. Meglepetésükre azt figyelték meg, hogy ezek a hormonok növelték az anagén fázis hosszúságát, sőt fokozták a bőr pigmentációját is. A kísérlet azért jelentős, mert felhívja a figyelmet arra, hogy a pajzsmirigy hormonjainak hiánya felelős lehet a nők fokozott hajhullásáért, A száraz és ritka haj mellett pajzsmirigyhormon szint csökkenésére utalhatnak az alábbi tünetek: fáradékonyság, a koncentrációs képesség romlása, lelassult anyagcsere, mozgás, beszéd és gondolkodás. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, csökkent a libidó (nem vágy). A bőr hideg, száraz, sápadt és durva. A kezek fájhatnak, a körmök töredeznek, a testen ödémák alakulhatnak ki.
A pajzsmirigy gyulladása, ill. csökkent működése jól kezelhető gyógyszerekkel..
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-12-02 13:16:39
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja