SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

Olyan problémával szeretnék Önhöz fordulni, amit nem tudom, hogy konkrétan endokrinológiai probléma-e , mivel az endokrinológia és a kardiológia oda vissza küldözget.
A problémám a következő. 11 éve kivették ciszta és strumma miatt a pajzsmirigyem, azóta 125 ug gyógyszert szedek rá. (Letrox) Idáig nem is volt semmi problémám. Két éve magas vérnyomásom lett, azóta folyamatosan 2 gyógyszert szedek rá most jelen pillanatban (Meramyl 10mg, Nebilet 5mg. Nyáron kiderült, hogy a "pajzsmirigy hormonszintje" felborult. A laboreredmények először:TSH: 0,07, FT4:21,97., ekkor a körzeti orvosom csökkentette 100 ug-re a letroxot. az újabb Tsh vizsgálat után az eredmény 0,6 lett. De számommra még felmerült több kellemetlen tünet rajtam, ami idáig nem volt és esetleg összefüggésbe hoztam pajzsmirigy hormon problémával. Hullik a hajam, ami még terhességek alatt sem fordult elő, eléggé fel van puffadva az arcom, a szemem környéke, kétoldalt a nyakam alja. Valamikor kevésbé, de van amikor eléggé látszik. Elég gyakran fulladok is ezáltal, és mellkasi nyomásom is folyamatosan van.
Voltam endokrinológián azt mondták a gyógyszeradag jó, inkább menjek kardiológiára, ott is jártam, visszautalt az endokrinológiára.
Közben csináltak egy Kortizol labort, aminek az eredménye. 689 nmol/l lett.
Önnek mi a véleménye a tüneteimről vagy az eredményeimről?
Melyik szakorvosra tartoznak tüneteim, problémám?

Előre is köszönöm válaszát. K. Zita



Tisztelt K. Zita!

A laboratóriumi leletek alapján nem volna szakmailag helyes, ha diagnózist mondanék.
Mert mi a TSH? Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy - nem a pajzsmirigy - állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
A jelenleg rendelkezésünkre álló vizsgálati módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték!
a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
- a beteg lakóhelyének jódellátottságát
- a beteg nemét
- az évszakot
- napszakot
- a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
- az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
- a vizsgálati módszereket
- a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
- felszívódási viszonyokat
TSH elleni antitest jelenlétét
- terhesség esetén az értékek szintén változnak
Mi az ún. normál érték?
pajzsmirigy, cikktartalmiA TSH esetében a 0,4 és 2,5 közötti referencia tartományt tekintjük normál értéknek, a 0,1 és 0,4 közötti érték esetén ún. szubklinikus alulműködéséről beszélünk, ez alatt alulműködésről. Szubklinikus túlműködést 2,5 és 10 között állapítunk meg, túlműködés esetében ez az érték 10 és 100 közötti. Hangsúlyozni kell, hogy a számok csak irányadóak és nem jelentenek az esetek egy jelentős részében diagnózist.
Akkor mire jó a TSH?
A felsoroltak után jogosan vetődik fel ez a kérdés. Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos, szűrő jellegű módszer, de annak az élettanitól eltérő volta nem jelent önmagában betegséget! A TSH meghatározás tehát lényeges vizsgálati módszer lehet a pajzsmirigybetegségeinek kivizsgálásában és kezelésében a kellő szakismerettel és tapasztalattal rendelkező szakorvos számára.
A laboratóriumi vizsgálatot azonban minden esetben meg kell előzze a beteg panaszainak meghallgatása, az alkalmazott gyógyszerek áttekintése (ún. anamnézis), a beteg vizsgálata, képalkotó eljárások, immunológiai tesztek. Hozzá kell azonban tenni, hogy ezeket együttesen szabad és kell értékelni, hiszen a beteg vizsgálata és kezelése egyaránt holisztikus megközelítést igényel.
Tehát egyénre szabott gyógykezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:






Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-11-22 16:58:56
Olvasói értékelés: 5/4
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja