SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
Férjemnél nyár elején pajzsmirigy túlműködést diagnosztizáltak(TSH:0,005, FT4: 42,47, FT3:10,22) amit Methotyrinnel kezdtek kezelni. Ezután kezdődtek a részletesebb kivizsgálások (p.m.ultrahang, Anti-tshr, scintigraphia). Az eredmények alapján kiderült, hogy a túlműködésnek autoimmun eredete van, Basedow-kór okozza. Anti-tshr: 4.40 IU/l, pm lebenyei nagyobb méretűek (6,5x2,3x2), elmosódott 0,3 cm-es nodusokkal, ill. a jobb belső harmadban egy 1,6 cm-es nodus van. A TSH 0,01-re közben feljavult, FT4 1,38 lett, FT3 5,07, de a Methotyrint fel kellett váltani Propyicilre, mert izületi ill. állkapocs-problémákat okozott.
Szeretném megkérdezni, hogy - bár minden eset egyedi -, de van-e esély rá, hogy a gyógyszerrel sikerül helyreállítani a pajzsmirigy működését, ami gondolom egy hosszabb folyamat, de a Propyicilről sajnos nem sok jót olvastam a mellékhatásait illetően.
A másik kérdésem az lenne, hogy jelenleg babaprojectben is vagyunk, és az endokrinológus valamint az andrológus szerint a spermiumok mozgékonyságát nagyban csökkenti ez a a betegség. Ez sajnos be is igazolódott az egy héttel ezelőtti termékenységi vizsgálaton is. Az egy éve még 67% mozgó spermium lecsökkent 18%-ra. (vagy ezt okozhatta a két héttel ezt megelőző izotópos vizsgálat is?). Ön szerint, ha helyreáll a pajzsmirigy működése, jobbak lesznek a baba megfoganásának esélyei is? Addig is lehet ezen az eredményen, ill. az állapotán esetleg vitaminokkal, természetes táplálékkiegészítőkkel javítani?
Előre is köszönöm megtisztelő válaszát!
Tisztelt Kérdező!

Köszönöm levelét, de azt kell mondanom, hogy több olyan kérdést tett fel, amely meghaladja enneka válaszadásnak a kereteit.
Az autoimmun eredetű szerv-specifikus pajzsmirigybetegségeknek két fő formája ismert: az autoimmun pajzsmirigygyulladás (Hashimoto betegség) és Basedow-Graves kór.
A Basedow kór a pajzsmirigy autoimmun eredetű betegség, amelynek kialakulásában egy másik antitest: a TSH receptor elleni stimuláló antitest játszik szerepet. Szintén örökletes betegség, amelyre kezdetben a pajzsmirigy jelentős túlműködése, strúma és az esetek 5-10 %-ban gyulladásos szembetegségek jellemzőek. A betegségre jellemző klinikai jelek, panaszok, strúma, a TSH-receptor elleni antitest pozitivitása alapján a diagnózis megállapítható. Napjainkban ez a betegség már gyógyítható. Hangsúlyozni kell, hogy az alkalmazott gyógyszeres, a pajzsmirigy működését gátló szerek viszonylag hamar (4-6 hét alatt) képesek normalizálni a túlműködést, de az immunológiai folyamat gyógyulása hosszabb időt vesz igénybe (minimum 1 évet!). Ezért nem elegendő a hormonok szintjének mérése, az immunológiai folyamatok követése is szükséges. A kezelésre nem reagáló esetekben a pajzsmirigy műtéte és izotóp kezelése is indokolt lehet. Fontos tudni, hogy az izotópkezelés fokozhatja a szemtünetek kialakulásának kockázatát!

Ami a Propycilt illeti:
A pajzsmirigy túlműködése miatt alkalmazott gyógyszerek között gyakran alkalmazott készítmény a Propycil. Sajnos ez évben az USA-ban olya mellékhatásaira derült fény, amely miatt nemcsak az orvosokat, de a betegeket is időben szeretném figyelmeztetni (nem megriasztani). Az FDA (Food and Drug Administration) és az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) a következő történések miatt hívott össze rendkívüli tanácskozást és hozta nyilvánosságra ajánlásait.
Az elmúlt rövid idő alatt 32 Propycil tablettával kezelt betegnél tapasztaltak súlyos sárgasággal járó májelégtelenséget. Ezek közül 12 beteg meghalt, 5 betegben sikeres májátültetés történt. A megfigyelés alapján az orvosoktól és a betegektől különös gondosságot követel, ha ilyen gyógyszert szed a pajzsmirigybeteg. Lehetőség szerint ne adjuk, amennyiben feltétlenül szükséges, akkor a májfunkció ellenőrzése 4 hetente szükséges.
A másik gyakorta alkalmazott készítmény: a Metothyrin a fehérvérsejt számot csökkentheti, de a májelégtelenséget kiváltó mellékhatását nem észleltek. Egyetlen megszorítást tettek, hogy a terhesség első 3 hónapjában a Metothyrin a terhesek lehetőleg ne szedjék (a magzaton bőr fejlődési zavar (aplasia cutis) jelentkezhet (nagyon ritkán).
A meddőséget is befolyásolhatja az autoimmun folyamat. Ezért hangsúlyozom, hogy a pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az:
Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
Meddőség, menzesz zavarok?
Csökkent libidó
Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
Hajhullás?
Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
Ízületi gyulladás?
Hüvelygyulladás?
Vitiligo (bőrfestékhiány)?
Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
Van-e szívizomgyulladása?
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-11-08 11:48:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja