SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

30 éves nő vagyok, 21 hónapja született az 1. gyermekem. Tavaly ősszel Hashimoto thyreoiditist diagnosztizáltak nálam. A lányom akkor volt 9 hónapos, intenzíven szoptattam, ezért kértem, hogy csak szoptatás mellett szedhető gyógyszert kapjak. Az endokrinológus végül csak rendszeres kontrollvizsgálatot írt elő, semmit nem kell szednem. Legközelebb 1 év múlva kell mennem, ha nincs panaszom. Az orvosom nagyon keveset beszélt arról, hogy mik a kilátásaim vagy egyáltalán mit lehet ezzel a betegséggel kezdeni. A neten utánaolvasva külföldi oldalakon azt találtam, hogy a glutén elhagyása segíthet, így tavaly október végén elhagytam (és azóta se fogyasztok gluténtartalmú ételeket). Az értékeim javulni kezdtek.

2012. 10. 25.
TSH <0.01 mIU/L
FT3 8.5 pmol/L
FT4 21.4 pmol/L
anti-TPO >600 iu/ml

2012. 11. 26.
TSH <0.01 mIU/L
FT3 6.4 pmol/L
FT4 18.7 pmol/L

2013. 02.12.
TSH 0.65 mIU/L
(FT3-at és FT4-et nem néztek, mert már határértéken belül volt a TSH-m.)

2013. 05. 30.
TSH 1.29 mIU/L
FT3 5.06 pmol/L
FT4 11.3 pmol/L
anti-TPO 615.2 iu/ml
(Ezt a vizsgálatot én kértem egy magánlaborban.)

2013. 09. 18.
TSH 1.16 mIU/L

Arra lennék kíváncsi, hogy a magas anti-TPO azt jelenti, hogy a pajzsmirigyemet továbbra is pusztítja a szervezetem? Ezt meg lehet akadályozni? Mivel lehet csökkenteni az anti-TPO-t vagyis az autoimmun reakciót? Olvastam az adott válaszai közt, hogy a szelén szedése segíthet.
Hamarosan szeretnénk második babát, de félek, hogy amíg magas az anti-TPO-m, addig probléma lehet a teherbeeséssel és a terhességgel. Az endokrinológus csak annyit mondott, hogy ha a következő kontrollig teherbeesnék, akkor hamarabb menjek vissza.

Köszönettel,
Szilvia
Tisztelt Szilvia!

Miként tapasztalja a kérdés nem olyan egyszerű, hogy néhány laboratórium leletből diagnózist mondhatnék és kezelést lehetne Önnek javasolnom.
Az immunrendszer feladata a szervezet saját szöveteinek és sejtjeinek („integritásának”) védelme. Amennyiben ebben hiba támad, akkor az immunrendszer sejtjei és az általuk termelt fehérjék (antitestek) saját szöveteik, „antigénjeik” ellen támadnak és ez a sejtek működésének gátlásához, esetleg a működésük növekedéséhez vezethet. Az autoimmun betegségeket didaktikai okokból elkülönítjük a szisztémás és az egy-egy szervre lokalizálódó szerv-specifikus formáit. Ezekre a betegségekre jellemző, hogy öröklődnek, főleg nőkben fordulnak elő és gyakran társulnak egymással (pl. pajzsmirigybetegség cukorbetegséggel, meddőséggel stb).. Az autoimmun eredetű szerv-specifikus pajzsmirigybetegségeknek két fő formája ismert: az autoimmun pajzsmirigygyulladás (Hashimoto betegség) és Basedow-Graves kór.
A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttõl 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában lényeges az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét (!) az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
Fentiekből következik, hogy a tünetek és a leletei integratív, holisztikus megközelítést és immuno-endokrin kezelés ígényelnek.
e-mail:szekelym@vipmail.hu
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-11-02 16:40:59
Olvasói értékelés: 5/3
A szerkesztő ajánlja