SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Doktor úr!
Nőgyógyászom panaszaim alapján (meddőség, szőrösödés, hasi elhízás, izzadás) IR és hormonvizsgálatra küldött. Az eredményeim igazolták a gyanúját inzulinrezisztenciám és pco-m van. Hormoneredményeim a ciklus 3. napján a következők:
FSH: 6,3, LH: 4,9 Prolaktin: 399 Progeszteron: 0,9 Thyeroid Stim. 3: 4,9
Felkerestem egy endokrinológust, aki nagyon kedves volt, diétát és mozgást rendelt el, és gyógyszereket írt fel a problémáimra (L-Thyroxin és Merkformint 750-es ), de olyan hirtelen ért a sok információ, hogy kérdések csak mostanra merültek fel bennem. kérem, nyugtasson meg válaszaival.
33 éves vagyok, 170 cm magas és 67 kg. 5 éve próbálkozunk babával, ebből 3 évig jártam meddőségi központba, de 6 inszemináció, egy hiperstimulácó és egy lombik után elegem lett, mert konkrét okot, hogy miért nem sikerült teherbe esnem, nem tudtak mondani.
A kérdéseim a következők:
- a pajzsmirigy alul működése mitől alakulhatott ki, lehet e hormonkezelések eredménye (előtte nem volt gondom a pajzsmirigyemmel)?
- muszáj gyógyszert szednem rá? kicsit félek tőle, hogy akár egész életemen át gyógyszert kell szednem, esetleg romlik az állapotom
- van e és milyen összefüggés van a pajzsmirigy és a meddőség között?
- visszafordítható e az IR és a PCO?
- elképzelhető, hogy eddig ezek miatt nem sikerült a terhesség?
- voltak lánykoromban cisztáim, lehet, hogy már az is pco jele volt?
- milyen esélyem vannak a terhességre?
- Jelenleg méhszájon összenövéseim is vannak sajnos, lehet e összefüggés a hormonális működéseim és e között?
- a gyógyszerek szedése minden esetben fogyással jár? nem szeretnék sokat fogyni

Válaszait hálásan köszönöm!
Kedves Kérdező!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jóllehet minden kérdésre már hely hiánya miatt sem adhatok választ,de néhány dologra kitérek.
A pajzsmirigy betegségeiben szenvedők között lényegesen több nőnek van PCOS betegsége. A legutóbbi kutatások az erősítették meg, hogy a pajzsmirigygyulladás lényegesen gyakoribb a PCOS-ben szenvedőkben (Prevalence of autoimmune thyroiditis in patients with polycystic ovary syndrome Arch Gynecol Obstet. 2012 Mar;285(3):853-6. Epub 2011 Aug 25). Ez is arra utal, hogy az esetek döntő részben nem elegendő egy-egy vizsgálat, hanem a holisztikus megközelítés elengedhetetlen. Erre már a Rotterdami kritériumok is figyelmeztettek: A diagnózis akkor állapítható meg, ha: két tünet jelen van a következő háromból:
a. menzeszzavar
b. inzulin rezisztencia, férfihormon túlsúly
c. ultrahanggal igazolt petefészek ciszták.
A jó hír az, hogy az asszonyok többségének lehet és születik is egészsége gyermeke. Nálunk szép csapatot alkotnak azoknak csöppségeknek a fényképei, akik érkezéséről már az orvosok lemondtak, de szerencsére az édesanyjuk nem!
Az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) azt ajánlja, hogy már a családtervezés időszakában mérjék fel, hogy ki tartozik a fokozottan veszélyeztetett („high risk”) csoportba.
Kiket sorolnak ide:
• Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt.
• Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő
• Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert.
• Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek (fehérjék) mutathatók ki a vérükben.
• Akinek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van.
• Akinek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-, bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek.
• Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun pajzsmirigybetegség állhat!).
• Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt.
• Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták

A fokozott rizikójú nők kiszűrése lényegesen csökkentheti a sterilitást, a vetélések, tovább az újszülöttek fejlődési rendellenességeinek számát.

Jó egészséget kívánok:
http://www.csaladinet.hu/hirek/eletmod/egeszseg_orvos-valaszol/18076/az_orvosi_tanacsok_konziliumok_dilemmai


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-10-16 17:25:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja