SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

Idén többször is voltam vérvételen, és a TSH-m mindig magas volt. Az év első felében 4,840 és 5,720 között mozgott, most ősszel viszont már 7,310 mIU/L volt (0,400-4,000).
T4 - 11,38 pmol/L (7,75 - 15,21),
T3 - 5,17 pmol/L (3,80 - 6,00)
Egy orvos ismerősöm szerint ez még csak szubklinikus alulműködés. Érdeklődnék, hogy Ön szerint kell-e komolyabban foglalkoznom a kérdéssel? 28 éves túlsúlyos nő vagyok, a koleszterinem magas, de úgy gondolom, hogy táplálkozásom nem indokolja ezt az állapotot. A túlsúlyt sem. Az egyéb értékeim rendben vannak.
A menstruációm rendszeres, a legutóbbi UH-on cisztát nem találtak. A hajam vékonyszálú, de nem hullik, nem száraz, a bőröm sem problémás, a memóriám nem romlik, a pulzusom inkább gyors, a lábfejem és a bokám viszont egyre többször ödémás. Ami még érdekes lehet a témában olvasottak alapján, hogy ébredés után sosem érzem magam kipihentnek, akármennyit is aludtam előtte. Ezek a magas TSH miatt lehetnek? Milyen vizsgálatokat javasol az endokrinológus felkeresése előtt? Segítségét köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Aktuális kérédést tett fel. A tünetek nem a TSH érték miatt vannnak, hanem a kóros állapotok eredményezhetnek változást a TSH értékeiben is! A pajzsmirigy ugyanis a légcső előtt pajzsszerűen elhelyezkedő belső elválasztású mirigyünk, ami jód és fehérje felhasználásával hormont trijódtironint (T3-t) és thiroxint (T4-t) termel,. Ezek mennyiségét az agyalapi mirigy pajzsmirigyserkentő hormonján (TSH) keresztül szabályozza (fontos megjegyezni, hogy a TSH nem a pajzsmirigy által termelt hormon!). Ezek a hormonok felelnek a szervezet anyagcsere-bioenergia folyamatainak megfelelő működésért, a fehérje-szintézisért, szabályozzák a testhőmérsékletünket, oxigén fogyasztásunkat, a magzat idegrendszeri fejlődését csökkentik a koleszterinszintet, elősegítik a szervezet növekedését, felelősek a központi idegrendszer, a szív, a gyomor-bélrendszer és a bőr megfelelő működéséért, és nagymértékben meghatározzák lelki (pszichés)állapotunkat. Is. Fontos tudni, hogy jóllehet a T3 és a T4 , a TSH szintjét a vérből meg tudjuk határozni, azonban az egyes laboratóriumokban kapott értékek eltérést mutathatnak. További gond, hogy az un. normál (referencia értékeket) nem a hazai körülményekhez viszonyították, pedig azok jelentős földrajzi és genetikai különbséget mutathatnak az egyes kontinenseken. Fontos tudni azt is, hogy a hormonoknak a mennyiségét mérik, azonban azok funkcióját nem. Erre jó és gyakorlati példa, hogy a TSH (tehát az agyalapi mirigy által termelt hormon) szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).A TSH biológiai „erőssége” is egyénenként, évszakonként is különböző lehet, ráadásul egyes gyógyszerek (szteroidok), betegségek (pl láz) is befolyásolják. A hormonok mérése tehát fontos, de mindig egyénenként, a beteg panaszainak függvényében kell értékelni.
Immuno-endokrin kivizsgálást és oki kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-10-07 12:42:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja